'Geen enkel kind mag opgroeien in armoede' 7 BREXIT SLOTOFFENSIEF Theresa May is gewaarschuwd: als ze een zachtere brexitroute kiest, zal een deel van haar kabinet opstappen en haar Conservatieve Partij versplinteren. In deze cruciale week voor de brexit staat de Britse regering onder hoog spanning: twee kampen staan lijn recht tegenover elkaar over hoe het nu verder moet met de brexit. De ko mende dagen staat het parlement voor de keuze: wil het een zachtere brexit, waarbij de Britten lid blijven van de douane-unie of de interne markt? Stemt het voor een tweede referen dum? Of gaan het toch voor Mays brexitdeal, mocht ze die nog een keer in stemming brengen? De eerste twee opties gaan hand in hand met een lang uitstel van de brexit en deelname aan de Europese verkiezingen in mei. Voor veel Conservatieven is dat absoluut onbespreekbaar. Als het parlement een voorkeur uit spreekt voor een zachtere brexit, staat May voor een duivels dilemma: luis tert ze naar het parlement, of naar haar partij? Verschillende ministers en staatssecretarissen waarschuwden de afgelopen dagen dat ze ontslag over wegen als May buigt voor de wil van het parlement. Het Britse kabinet is verscheurd. Grofweg de helft van de ministers wil liever een no deal-brexit, zonder af spraken, dan een zachte brexit. De an dere helft wil juist een zachtere brexit en dreigt met ontslag als May de no deal probeert door te drukken. David Gauke, de minister van Justitie, zei dit weekend dat hij eerder zou aftreden dan dat hij zich achter een no deal- brexit zou scharen. ,,Om in deze om standigheden zonder afspraken met Brussel te vertrekken zou niet verant woord zijn van de regering'', zei hij. In deze omstandig heden zonder afspraken met Brussel vertrekken, zou niet ver antwoord zijn ,,Dus het is duidelijk dat ik dan geen lid van de regering kan blijven.'' 170 Conservatieve parlementariërs - meer dan de helft van de fracties - schreven dit weekend een brief naar May waarin ze zich uitspreken tegen een lang uitstel van de brexit. Ze wil len zo snel mogelijk uit de EU, afspra ken of geen afspraken. De zachtere brexit-opties gaan lijn recht in tegen het Conservatieve par tijmanifest waarin staat dat de Britten na de brexit geen deel meer zullen uit maken van de douane-unie en de in terne markt. De douane-unie beperkt de mogelijkheden van het sluiten van handelsverdragen met andere landen. In de interne markt blijven betekent dat het vrij verkeer van personen ook na de brexit doorgaat. Een onafhanke lijk handels- en migratiebeleid zou den voor veel brexitvoorstanders juist de grootste voordelen zijn van een vertrek uit de EU. Het kabinet vergadert vanochtend over de volgende stappen in het slo pende proces. May zou ergens de ko mende dagen haar eigen akkoord nog een keer in stemming willen brengen, eventueel tegenover de alternatieve optie van het parlement. De premier hoopt dat het vooruitzicht op een zachte brexit de hardline brexitvleugel binnen haar partij en een groep Labour-parlementariers overhaalt toch voor haar deal te stemmen. Als dat mislukt en May door het par lement richting een zachtere brexit wordt geduwd, dan lijken nieuwe lan delijke verkiezingen onvermijdelijk. James Cleverly, de vicevoorzitter van de Conservatieve Partij, zei al dat zijn partij bezig is met 'verstandige en pragmatische' plannen, voor het geval dat. De Conservatieven hopen overi gens dat het niet zo ver komt, want landelijke verkiezingen zijn een groot risico voor de partij. Sinds dit weekend staat Labour voor het eerst in tijden boven de Conservatieve Partij in de opiniepeilingen. Plan B Terwijl de Conservatieven elkaar in tern de tent uitvechten, tikt de klok door. Met tien dagen te gaan tot de deadline moet het parlement óf voor de deal van May stemmen, óf snel met een concreet plan B komen. Michel Barnier, de hoofdonderhandelaar van de EU, wil voor de ingelaste EU-top van 10 april duidelijkheid over de in tenties van het Verenigd Koninkrijk. Zo niet, dan crashen de Britten er uit op 12 april: de no deal-brexit die door velen als rampscenario wordt betiteld. Laurens Kok Leiden Van Ark (foto) onthulde gisteren de langverwachte ambities van het ka binet om kinderarmoede tegen te gaan. Belangrijkste uitgangspunt: kinderen moeten meedoen, onge acht hun thuissituatie. ,,Als jij nooit voor een verjaardagsfeestje wordt uitgenodigd, omdat je zelf nooit zo'n feestje kunt geven, is de kans groot dat je daar je leven lang last van hebt'', stelt Van Ark. Op bezoek in Leiden prees ze het werk van de Stichting Leergeld, die de portemonnee trekt voor kinde ren die anders niet op schoolreisje of bij een voetbalclub zouden kun nen. Ook is ze blij met initiatieven als de Alliantie tegen Kinderar- moede, waarin ruim tachtig bedrij ven en organisaties vorige week af spraken dat in 2030 geen kind meer in armoede opgroeit. Volgens Van Ark is er in de samenleving een 'kritische massa' aan het ontstaan waarmee kinderarmoede 'de we reld uit kan worden geholpen'. Van Ark trekt namens de rege ring zelf ook de knip: in de ko mende drie jaar is er opgeteld 80 miljoen euro extra, die bovenop het jaarlijkse bedrag van 100 miljoen euro komt dat door het vorige kabi net was vrijgemaakt. Volgens Van Ark is er - zeker nu het economisch voorspoedig gaat - een uitgelezen kans om de 'genadeslag' uit te delen. „Ik wil gewoon terug naar nul. Ik vind het niet ac ceptabel dat je in 2019 in een land als Nederland kinderen hebt die niet mee kunnen ko men." Maar de aanpak van kinderarmoede vergt meer dan geld, stelt Van Ark. Nog altijd zijn er gemeen ten die het pro- bleem onvoldoende onderkennen. ,,Die zeggen: wij kennen hier geen armoede. Terwijl maar liefst één op de tien kinderen in armoede op groeit.'' Er zijn tal van regelingen en instanties die kunnen hel pen, maar de doelgroep weet lang niet altijd de weg. Ook werken organi saties en gemeenten onvol doende samen. Bovendien is armoede een taboe. „De schaamte is groot. Je ziet het lang niet al tijd aan de buiten kant. Mensen kun nen er verzorgd bijlopen, maar als je dan een stap over de drempel zet, is er nauwe lijks iets'', zegt Van Ark. Door meer 'regie' moet er meer samenwerking komen en moet de doelgroep beter in beeld komen. Het is voor een gemeente makkelijk om gezinnen in de bijstand eruit te pikken, veel moeilijker is om wer kende armen in de smiezen te krij gen. Dan gaat het om ouders die weinig verdienen omdat ze bijvoor beeld in deeltijd werken of als zzp'er te weinig betaald krijgen om van te leven. Binnen drie jaar moet 70 procent van deze doelgroep in beeld zijn, is de afspraak. Volgens Van Ark is het de eerste keer dat een kabinet een 'integrale' aanpak lanceert om kinderarmoede uit bannen. dinsdag 2 april 2019 Duivels dilemma voor May Suse van Kleef Londen Demonstraties voor en tegen de brexit zijn in Londen aan de orde van de dag. foto afp -David Gauke, minister van Justitie Voor een welvarend land als Ne derland is het onacceptabel dat nog altijd één op de tien kinde ren opgroeit in armoede, vindt staatssecretaris Tamara van Ark van Sociale Zaken. ,,We moeten naar nul.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7