'Privacywaakhond moet opslag medische data bekijken' 5 na hen verdienen de waarheid over Marjo's lot te kennen, zegt Willem- sen. ,,We zijn supergemotiveerd om Marjo hier hopelijk te vinden. Dat is ons hoofddoel. Rechtsvervol ging is niet meer mogelijk omdat de zaak is verjaard. Aan de andere kant willen we ook graag weten wat er gebeurd is, daar hebben de nabe staanden recht op.'' Toch weet hij ook: het kan zijn dat ook deze zoektocht uitloopt op niets. Er is vaker gedacht dat Marjo's verdwijning zou worden opgelost, in de jaren die voorbijgin gen. In 2005 werd bijvoorbeeld nog een wegdek opgebroken, in de hoop haar lichaam aan te treffen. ,,Het zal een teleurstelling zijn als we haar niet vinden, maar we geven de moed niet op. Haar dossier zal ook dan niet gesloten worden.'' De komende dagen wordt op de plek gewerkt door onder anderen experts van het Nederlands Foren sisch Instituut. Voor omwonenden komt hun onderzoek als een schok. De politie benadrukt dat de eigena ren van het gebied niets te maken hebben met de zaak. Een bewoner, die ver na de verdwijning van Marjo aan het bosperceel is komen wo nen, vertelt: ,,Natuurlijk ben ik ge schrokken, toen het coldcaseteam plotseling voor de deur stond.'' Maar stel je voor dat de verdwijning van een meisje bijna in zijn achter tuin kan worden opgehelderd. Dat idee zorgt dat rechercheur Willem- sen die kriebel voelt. Zal hij met zijn team Marjo's zaak nu dan toch op kunnen lossen? Ziekenhuizen laten de medische gegevens van honderdduizenden Nederlandse ziekenhuisbezoekers via het bedrijf MRDM opslaan in de Google-cloud, schreef deze krant zaterdag. Experts plaatsen daar kri tische kanttekeningen bij en zijn bezorgd over de privacy van patiën ten. Minister Bruno Bruins (VVD, Volksgezondheid) zegt de toezicht houder, de Autoriteit Persoonsge gevens, in te schakelen. De be windsman vraagt ook de NEN, de instantie die de kwaliteitsnormen voor informatiebeveiliging in de zorg vaststelt, te kijken of de eisen niet scherper moeten. Hoewel de patiëntendata eerst door MRDM gepseudonimiseerd wordt en daarna versleuteld in de Google-cloud komt, vrezen ken ners voor de veiligheid van deze (medische) persoonsgegevens. De fracties van D66 en de SP hebben schriftelijke vragen aan het kabinet gesteld. Zij willen een debat met Bruins. Ook willen ze weten of alles volgens de regels gaat, zoals MRDM beweert en of zulke gevoelige data niet in 'Nederlands beheer' moeten komen, aldus de SP. D66-Kamerlid Kees Verhoeven: ,,Waarom zijn pa tiënten niet op de hoogte gesteld van deze praktijk?'' De Autoriteit Persoonsgegevens moet het verzoek van Bruins for meel nog krijgen. Voorzitter Aleid Wolfsen zegt in actie te kunnen ko men naar aanleiding van mediabe richten. ,,Niemand houdt ons te gen. Maar of er nu al aanleiding is om een onderzoek te starten, kan ik niet zeggen.'' Van belang noemt hij ook de opstelling van het parle ment. ,,De Tweede Kamer bepaalt als wetgever mede de speelruimte voor verwerking van zulke gege vens.'' Wolfsen beklemtoont dat patiëntgegevens altijd eigendom van de patiënt blijven: ,,Daar moet je zeer zorgvuldig mee omgaan, heel goed afschermen.'' De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) noemt het goed dat de discussie over de opslag van medische data wordt gevoerd. De Patiëntenvereniging Nederland vindt het belangrijk dat ziekenhui zen hun prestaties kunnen vergelij ken en medische data daarvoor wordt opgeslagen. ,,Tegelijk moet opslag volstrekt veilig zijn en het lijkt ons goed als privacywaakhond AP dat toetst'', zegt woordvoerster Mariet Bolluijt. MRDM verdedigt de keuze voor Google in een statement op haar website nogmaals. Tegelijk zegt het bedrijf open te staan voor debat over de wenselijkheid van opslag bij een niet-Europese partij. dinsdag 2 april 2019 GO tip over verdwenen Marjo Venlo Roermond Q Nacht 1 sep. 1975 zoekactie in bosperceel Na kermis Sittard op een geleende brommer naar huis Kasteel Waterloo Q 2 sep. 1975 JS Spullen r Marjo I gevonden 2 sep. 1975 Brommer gevonden Woonplaats Schimmert Maastricht 020419 TU Kijk op de site bij /video Beelden van de zoekactie naar Marjo Winkens Moeten de zorggegevens van Nederlandse ziekenhuispatiën ten in handen komen van techgi- ganten als Google? Minister Bruins vraagt de Autoriteit Per soonsgegevens te onderzoeken of de veiligheid van patiëntgege vens gewaarborgd is. David Bremmer Niels Klaassen Den Haag ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5