Wi bluuft de tied? Z 9 40 JAAR 40 DAGEN DE TIJD OM EEN VOORSTELLING TE MAKEN Bas Birker wordt op 11 juni 40 jaar. Voor de komiek de aanleiding om vanaf 1 mei in 40 dagen tijd een nieuwe show te schrijven die hij uittest met 40 try- outs. Op 11 juni treedt hij dan op in de statige Bourlaschouwburg in Antwerpen. Zuiderburen Bas Birker in zijn woning in Zoutelande. foto lex de meester Streektaal as Birker trok als kind al met zijn ouders naar |Zoutelande. Waar het strandleven flink veran derd moet zijn na de hit van Bl0f. Of valt dat allemaal wel mee? ,,Ik kom er al bijna 40 jaar. Het is mijn thuis en mijn toevluchtsoord. Sinds ik samen ben met mijn vrouw, huren we daar een huisje. Plots konden we in Zoutelande een huisje kopen, dat was een bui tenkans. Je ziet er nu wel meer Vlaamse dagjesmensen. Maar het is niet zo dat het er megadruk is geworden. Ik merk er niet zo veel van. Vroeger zaten de hotels in de zomer ook al vol. Zoutelande moet wel zijn karakter behouden. Ik ga er ook naartoe voor de nos talgie. Dus die bouwprojecten mo gen stilaan stoppen. Er mag niet te veel meer gesloopt worden." Roadmovie Op 11 juni zit Birker niet aan de Zeeuwse kust. Dan treedt hij op zijn 40ste op. Wat mag het publiek verwachten? ,,Ik haat verjaardagen. Maar ik had wel zin om iets te doen met dat mythische getal. Waarom geen eenmalige show op een prachtige locatie? Iemand die op het podium terugblikt op zijn leven? Dat heb ik al een keer te veel gezien. En zo'n show kan ik lang op voorhand schrijven. Nee, het moet in die 40 dagen ge beuren. Wat maak ik daarin mee? Wat komt er allemaal op me af? Hierdoor zal ik me laten leiden. En zo moet de show een soort road movie worden. Alles staat open. De uitdaging is de mensen op mijn verjaardag een uur lang te kunnen entertainen." Op 26 mei trekken de Belgen naar de stembus. Bas Birker mag in het Antwerpse Merksem dan een eerste keer als Belg gaan stemmen. Zoutelande moet zijn karakter behouden. Ik ga er ook naartoe voor de nostalgie Daarover kan hij zich vast vrolijk maken. ,,Ik heb wel de dubbele na tionaliteit. Ik ben Nederlander ge bleven. Die nationaliteit wilde ik niet afgeven. Als Oranje zich nu plaatst voor het EK, kan ik twee keer zo vaak naar de kroeg.'' Hij lacht. ,,Ach, Belg worden. Ik merk er helemaal niets van. Er is alleen die twijfel als ik mijn nationaliteit moet invullen. Die andere inge steldheid blijft natuurlijk wel be staan. Ik vraag me hier in Merk- sem af hoe je vijf werven tegelijk kan opstarten. Je komt er met de auto niet meer doorheen. En wan neer gaan ze de straten vegen? Net op het moment dat de kinderen 's ochtends naar school moeten. Ma ken ze er zo nóg een file bij. In Ne derland zou dat niet kunnen. Hier is dat allemaal heel normaal. Ik zie het als een soort berusting. Files oplossen? Daar doen we niet aan mee. En wie de trein neemt, botst op een staking of raakt niet meer terug." Leuren Bas Birker mag dan wel een Belg zijn. Een bekende Vlaming (BV) is hij niet. Nog zo'n kleine ergernis. ,,Ik moet met het concept van deze show echt gaan leuren. Voor een BV staan de media meteen klaar. In Nederland kun je in pri- metime op tv nog een goed ge sprek zien met onbekende meisjes over een onbekende ziekte, zoals laatst in De Wereld Draait Door. Hier trekken ze elke dag een blik met dezelfde BV's open. Het pu bliek wordt niet verrast, kan am per onbekende dingen ontdekken. Ja, er is de zender Canvas, maar daar kijken drie mensen naar. Vla mingen houden van herkenbaar heid. Alles moet altijd blijven zo als het is. Hollanders willen meer vooruit." Voor een goed begrip, het wordt in de Bourla geen België-Holland. ,,Nee, en ook geen show over een midlifecrisis. Weet je, op mijn 30ste werd ik comedian. Nog altijd doe ik wat ik het allerliefste doe. Ik wil ook geen mooiere auto of een groter huis. Voel geen enkele be- wijsdrang voor weet ik veel wat. Ik ben perfect gelukkig met het leven wat ik nu met mijn vrouw en dochter leid. Echt." www.basbirker.be Een stuitje gelee oorde ik over een wat ouwere vrouwe. Je zou kunne zeie, dat het een riepe, misschien overriepe, mè pittige tante was. Ze was nog op zoek nè een nieuwe liefde in d'r leven. En ze wist eêl goed wie ze nie wou ebbe! Het moest hin 'uutgekachelde' vent weze. Ze bedoelde d'r mee, dat ze hin inge zakte man wou, éên van wie niks uut hieng. Ze hieng nog vó een 'senior- spring- in-'t veld'! Ik docht toen drek an 't gezegde da de ouwerdom mee gebreken komt. Dat er een leeftied is dao je kleine pientjes en kwaelen he kriehe. En dao je oopt, dat het nie er- reger oordt! Jae, ouwer ore merke me aole- maele, voral an je lief. Mè ook, in ons geval, an het hróter oren van de kleinhuus. Pas krehe me een vó ons uniek bezoek. Aole drie kwaeme ze mee d'n auto op versite nè 'opa en oma Zoetelande'. D'n ouwsten in d'n auto van d'r moeder mee broerlief nou ja, lief.nest t'r. Ie ei wè z'n rie- bewies mè nog nie de leeftied om te mohe rieën. Ulder neef mocht ook het twidde autootje gebruke om ons te bezoeken. As ze dan, nae 't parke- ren(.) binnenkomme, komme d'r vee gedachten op. Wi is de tied ge- bleve? Ons ore toch echt oud as ze zó op versite komme. Ooit kroop d'n ouwsten weg onder m'n jas as klein meisje, bie een roofveugelshow in een pretpark. Wat jaeren en 'vriend jes' verder hae ze nae de zeumer, van- uut de H.Z. een stuitje studere in Zuud Frankriek. 't Ao ook Amerika kunne weze! Ooit viel 'neef' in slaop in z'n stoeltje op mien fiets, toen me nè de schaepjes hienge kieke. Noe haet 'n, mee een maat, mee een auto, stage lope in het Sloegebied, zeven uren beginne! En zondags nè z'n vriendin, in Braebant! Ooit brochte me de kleinsten nè 't kinderdagver- bluuf. Noe reist 'n iedere dag mee de trein nè Roosendaal om di te haen studeren. As 'n mè es 18 jaer is! Dan oordt het misschien wè een gevecht wie d'r mee d'n auto van moeder weg mag, as die d'n nie nódig eit. Of ze wille die van ons lêne Mee z'n vuven hae me uut eten. Me oeve echt hin advies mi te heven bie het kiezen van het menu. Wi is de tied gebleve, da me een kinderstoel nódig aode in zulke gevallen?! Op zó'n moment voele me ons eihen hroós en tehliek een bitje oud. Nog even en ze neme ons mee uut eten. Alleên het afrekenen za misschien nog deu dezelfde persoón gedaen ore, mè ook dat is nie zeker..! Ik dienke zómè, da me echt nog nie 'uutgekacheld' bin. Alleên inzakke doe me wè, letterlijk en langzaem!. De twi joengers steke mee kop en schouwers boven ons uut. Gelukkig ebbe me de foto's nog uut de tied da me moeste bukke om d'r bie te kom men! dinsdag 2 april 2019 GO Bas Birker, Vlaming én Zeeuw In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Komiek Bas Birker groeide op in Tilburg, werd onlangs in Antwerpen Belg en heeft een tweede verblijf in Zoute lande. Dat vraagt om een ge sprek. Dominique Piedfort Merksem B; -Bas Birker Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41