II NIEUWS 3 Een van de zwaarste patiënten Roy Ruijter (49) is gehalveerd. Letterlijk. De taxichauffeur uit Haarlem woog voorheen 160 kilo en verloor 80 kilo. Zondag rent hij de marathon van Rotterdam. MARATHON OBESITAS Hij viel zo veel af dat zijn wangen een beetje gingen hangen OPERATIE Er waren dagen dat Roy Ruijter vier keer achtereen naar de McDonalds reed. Hij had ontdekt dat vier losse hambur gers (4 euro) meer vlees opleverden dan één Big Mac (3,75 euro). ,,Ik draaide lange dien sten als taxichauffeur. Wanneer de verveling toesloeg, ging ik wéér. Het werd een verslaving.'' Roy Ruijter - slanke man, zilve ren oorknopje, groot sporthorloge om de linkerpols - pakt zijn mo biel. Hij toont een forse man, die worstjes omdraait op de barbecue. De man heeft zijn ogen, maar daarna is elke gelijkenis zoek. De oude Roy is zó dik dat hij zijn ei gen veters niet meer strikken kan. Hij weegt dan 160 kilo, heeft een hoge bloeddruk, kampt met ge wrichtspijn en slikt dagelijks zeker dertig tabletjes tegen maagzuur. De taxichauffeur uit Haarlem heeft zes jaar geleden al eens een serieuze poging gedaan om af te vallen, maar als de weegschaal op de 100 kilo blijft steken, raakt hij gefrustreerd en eet hij alles er weer aan. Het is uiteindelijk de huisarts die hem de waarheid vertelt. Als Ruijter zijn leven niet verandert, zullen zijn organen bezwijken en gaat hij dood op jonge leeftijd. ,,De dokter zei letterlijk: als je nog lan- ger van je dochters wilt genieten, moet je nü hulp zoeken. Dat was erg schrikken." Ruijter krijgt eind 2015 een maag verkleining en begint aan een aan gepast sportschema. Hij schrijft zich in voor wandelevenementen. ,,Als je 160 kilo weegt, kun je niet rennen. Dus ik begon met wande len in de duinen. Heuveltje op, heuveltje af, tot huilen aan toe.'' Zijn vrouw Petra knijpt even in zijn wang. ,,Op een gegeven mo ment viel hij zo veel af dat, sorry schat, zijn wangen een beetje gin gen hangen. Dat is nu beter.'' In het eerste jaar na zijn operatie koopt Roy zijn kleding bij de kringloop, omdat hij elke maand een maatje kleiner nodig heeft. Koolhydraten worden verbannen en al het eten wordt thuis afgewo gen op een speciaal weegschaaltje. En daar moet zijn gezin even aan wennen, vertelt zijn echtgenote. „Voorheen was samen eten gezel lig. Als de meiden op bed lagen, kwamen de chippies op tafel en gingen de loempiaatjes in de fri tuur. Ik hoefde nooit te vragen of hij zin had. Maar nu werd hij al boos als ik een pakje stroopwafels kocht.'' Als ze zelf diabetes krijgt, gaat bij haar eveneens het roer om. Ook zij krijgt een maagverklei ning en valt 34 kilo af. ,,Nu ligt er bevroren fruit in de vriezer," klinkt het droogjes. Het echtpaar is inmiddels zo slank dat ze in de grote tv-stoelen in hun woonkamer bijna verdrin ken. Sterker nog, Roy is zo fit dat hij zondag voor de derde keer de marathon loopt. Nu in Rotterdam en 'hopelijk onder de vier uur'. Morbide obesitas Roy heeft visitekaartjes laten ma ken waarop hij foto's toont van zijn oude en nieuwe postuur. Als ervaringsdeskundige van morbide obesitas wil hij anderen inspire ren, vertelt hij. ,,Het leven is nu zo veel leuker. Ik ben fitter. Vroeger deed ik alles met de auto.'' Over anderhalve maand krijgt hij een buikwandcorrectie. Door zijn enorme gewichtsverlies heeft hij overtollig vel - 'ik gok een cen- timetertje of twintig' - bij zijn buik. ,,Als ik te snel door de bocht ga, hangt mijn navel op mijn rug," beschrijft hij levendig. Het geld voor de operatie - 6000 euro - heeft Roy met hulp van vrienden en collega's opgehaald. ,,Ik leg ook mijn vakantiegeld erbij in. Zolang je de vellen nog niet op je knieën hebt hangen - dat komt voor hoor - of geen smetvlekken hebt, zegt de verzekeraar: rol dat vel maar op en stop het in je broek. Wat dat betreft vind ik Nederland echt een ontwikkelingsland. Die laatste operatie kan zo veel geeste lijk leed besparen.'' Hij wil de operatie om een an dere reden. „Cosmetisch kan me dat vel niks schelen. Ik ga gerust naar de sauna. Maar tijdens het sporten doet het pijn." Voor Petra voelt het wel eens alsof ze een andere echtgenoot heeft gekregen. ,,Ik ben enorm trots.'' Dan grappend: ,,Al heb ik wel minder om van te houden." dinsdag 2 april 2019 GO Qua gewicht is Roy Ruij- ter gehalveerd, maar fysiek en mentaal voelt hij zich dubbel zo goed. FOTO SANDER STOEPKER Hanneke van Houwelingen Haarlem -Petra Ruijter, echtgenote Roy Ruijter be hoorde tot een van de zwaarste patiënten van het Maxima Medisch Centrum in Veldho ven. Chirurg Wou ter Leclercq noemt het 'fenome naal' dat zijn pa tiënt 80 kilo is af gevallen. „Doe maar eens een rugzak van 80 kilo op je nek en ga dan eens een rondje wandelen. Dat is heel moeilijk. Het valt en staat bij een goede bege leiding." De lande lijke cijfers wisse len, maar 20 tot 25 procent van de pa tiënten die een maagverkleining krijgen, komt weer kilo's aan. Bij Roy Ruijter ziet de chi- rurg dat niet snel gebeuren. ,,De meeste terugval vindt plaats in de eerste vier jaar na de operatie. Dan raakt de in greep weer wat meer op de achter grond, zijn er an dere levensge beurtenissen die prioriteit krijgen en slijten oude ge woontes er weer in. Roy is daar al voorbij.'' M Chirurg Wouter Leclerq. foto kees martens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3