II 4 Zeeuwen hopen op voorkeursbehandeling bij visserij of kweek bij turbines Frank Balkenende Vlissingen Dat hebben de windenergiebedrij- ven, de gemeente Vlissingen, de provincie en de producentenorga nisatie Delta Zuid van VisNed gis teren afgesproken. De bijeenkomst in het Vlissingse stadhuis was be- legd op initiatief van wethouder John de Jonge. In Vlissingen komen de belangen op zee samen. Er ligt een deel van de kottervloot en de gemeente is aandeelhouder van de visveiling. Tegelijkertijd profiteert Vlissingen van de komst van de bouw van windparken op zee. 0r- sted bouwt een onderhoudsbasis aan de Buitenhaven voor windpark Borssele i en 2. Blauwwind zal de helft van de aanvoer voor Borssele 3 en 4 organiseren vanaf de BOW- terminal in de haven van Vlissin- gen. De zeevissers verliezen belang rijke visgronden door de bouw van windparken op zee. Voorzitter Kees van Beveren van de producentenor ganisatie Delta Zuid van de kotter- koepel VisNed schat dat de omzet in de tongvisserij met 20 tot 30 pro cent zal teruglopen. De vissers zien hun visareaal ook zienderogen krimpen door de aanwijzing van natuurgebieden op zee. Daarnaast is de Brexit een bedreiging. Als het Verenigd Koninkrijk de Europese Unie verlaat, mogen Nederlandse kotters waarschijnlijk niet meer in Britse wateren vissen. 0rsted gaat riffen voor kabeljauw aanleggen in Borssele 1 en 2. In Borssele 3 en 4 laat Blauwwind platte oesters kweken. Het betreft natuurherstel dat de rijksoverheid als voorwaarde aan de bouw van de windparken stelt. Voor vissers is niks geregeld. Kweek van vis of zee wier zal moeten voldoen aan de spelregels in de Kavelbesluiten die het Rijk voor beide windparken heeft genomen. ,,Eigenlijk hadden we hier drie jaar geleden over moe- Het moet duidelijk worden of viskweek tussen windmolens genoeg geld oplevert ten praten", zegt Steven Engels, di recteur Nederland van 0rsted. 0rsted en Blauwwind zijn wel bereid om samen met vissers mo gelijkheden te verkennen. Kotters tot 45 meter krijgen in elk geval een corridor door de windparken. Bo- demberoerende visserij met sleep netten is er verboden. ,,Vis- of zee- wierkweek is wellicht mogelijk. We moeten nu met elkaar nagaan ofwe met vissers uit de regio tot proeven kunnen komen. Die moeten wel voldoen aan het Kavelbesluit. Ook zal duidelijk moeten worden ofvis- kweek in het windpark voldoende geld oplevert", vat projectdirecteur Roeland Borsboom van Blauwwind het gesprek samen. De Zeeuwse vissers willen graag weten of zij een voorkeursbehan deling krijgen als blijkt dat vis- kweek in de windparken rendabel is. De betrokken partijen praten over zes weken verder. Wikipedia roept de hulp van Zeeuwen in. Het doel: de internetencyclopedie nog een tikkeltje Zeeuwser maken. De Zeeuwse schrijver Jan J.B. Kuipers heeft een eigen pagina op Wikipedia, maar zijn collega Jan Vantoor- telboom niet. De Yerseke Moer is wel opgenomen, maar de Kapelse Moer niet. En waarom hebben bij voorbeeld museum Goemanszorg in Dreischor en Anna van Gelder (de derde echtgenote van Michiel de Ruyter) geen eigen pagina? De internationale online-ency- clopedie - waaraan iedereen kan bijdragen - nadert inmiddels de 2 miljoen Nederlandstalige artike len. Maar dat wil nog niet zeggen dat Wikipedia compleet is. Inte gendeel. De informatie is lang niet altijd volledig of up-to-date en veel onderwerpen missen nog een eigen pagina. Tijd voor actie, vindt Wikimedia Nederland, de vereniging die on dersteuning biedt aan de vrijwilli gers en organisaties die vrije ken nis verzamelen en verspreiden. Deze en komende week heeft zij uitgeroepen tot schrijfweken over Zeeland. Summier ,,We willen de inhoud over deze provincie op Wikipedia verbeteren en uitbreiden, zodat er meer infor matie beschikbaar komt voor ieder een", zegt woordvoerster Germien Cox. ,,De informatie is nog wat summier wat Zeeland betreft. Daar kan best wel wat meer over ver schijnen. Daarom hebben we be sloten Zeeland wat extra in de kij ker te zetten." Er is een aparte pagina opgezet met uitleg. Daarop staan ook sug gesties voor Zeeuwse onderwer pen en bestaande artikelen die een uitbreiding verdienen. Zes deelne mers hadden zich maandagmid dag al aangemeld. De eerste pagi na's zijn in wording of gereed, on der meer over de Grote of Onze- Lieve-Vrouwekerk in Tholen, de vlag van Zuidzande en het Solex museum in Colijnsplaat. Onder de deelnemers wordt na afloop een aanmoedigingsprijs verloot. Iedereen die Zeeland een warm toedraagt en geïnteresseerd is in het delen van kennis, kan mee doen, zegt Cox. Dat hoeft niet be perkt te blijven tot het schrijven De informatie is nog wat summier wat Zeeland betreft. Daar kan best wel wat meer over verschijnen van teksten. ,,Het kan bijvoorbeeld ook gaan om beeld. We hebben Wikimedia Commons, de beeld bank van Wikipedia. Daar kunnen foto's worden geüpload." Handleiding Het is relatief eenvoudig om arti kelen te maken of aan te passen. Toch is er wel degelijk controle, al dus Cox. Andere vrijwilligers en moderatoren zien erop toe dat ar tikelen juiste en controleerbare in formatie bevatten en voldoen aan de eisen. ,,Er is een handleiding te downloaden via Wikimedia Com- mons. Deze is vorig jaar ook in boekvorm uitgegeven." Voor wie behoefte heeft aan meer persoonlijke instructie of andere 'Wikipedianen' wil ont moeten, is zaterdag 6 april van 13.00 tot 17.00 uur een schrijfmid- dag in het Zeeuws Museum in Middelburg. ,,Mensen kunnen daar zien hoe het werkt en hoe ze kunnen meedoen", zegt Cox. ,,Daar zijn ook bewerkers en zelfs moderatoren. Zij hebben veel ken nis van zaken en kunnen dus aller lei tips geven." Jan Vantoortelboom: geen Wikipediapagina. foto lex de meester dinsdag 2 april 2019 GO Windparkvisser, wat mag hij? Kunnen Zeeuwse zeevissers vis, schaal- en schelpdieren of mis schien ook zeewier kweken in windpark Borssele, dat volgend jaar 22 kilometer uit de Wal- cherse kust verrijst? De wind- parkontwikkelaars 0rsted en Blauwwind willen samen met zeevissers onderzoeken of er mogelijkheden zijn. -Roeland Borsboom, Blauwwind Wikipedia mag nog wel wat Zeeuwser Rolf Bosboom Middelburg Goemanszorg: geen Wikipediapagina. foto marieke mandemaker Anna van Gelder, de derde vrouw van Michiel de Ruyter, moet het nog altijd zonder Wikipediapagina doen. foto wikimedia commons -Germien Cox, Wikimedia Kapelse Moer, wacht nog op een eigen Wikipediapagina.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36