Drijvend hotel niet op Schelde Minister tornt niet aan toltarief tunnel North Sea Port bouwt kade voor 0rsted Scheidsrechter 2 TERNEUZEN BOTSING SCHEPEN Commentaar Het bleef gelukkig bij lichte verwondingen, maar de schrik zit er behoorlijk diep in. De aanvaring bij Terneuzen tus sen het riviercruiseschip Viking Idun en het zeeschip Chemical Marketer had gemakkelijk heel anders kunnen aflo pen. De beschadigingen aan beide schepen duiden op een flinke klap. In de romp van het zeeschip zit een lange scheur. Over een afstand van vele meters is de binnenwand te zien. Die is heel gebleven. Deze aanvaring bewijst het nut van de dubbel wandige constructie van dit soort tankschepen voor olie en chemicaliën. Maar wat als de zware tanker het lichtgebouwde cruiseschip had geramd? De Viking Idun is een schip voor de Rijn en de Donau. Eigenlijk een drijvend hotel. Met hutten die gedeeltelijk onder de waterlijn liggen. En op veel plaatsen met glas als enige bescherming voor passagiers en bemanning. Als de boeg van het zeeschip in de Idun was gedrongen in plaats van andersom, was de ellende niet te overzien geweest. Voorlopig blijft het gissen waarom de Idun en de Marketer elkaar hebben geraakt. Menselijke fout? Je zou het wel den ken. Maar een technisch mankement kan ook. Zeker is dat de Westerschelde een lastig vaarwater is, waar alle soorten sche pen met elkaar in aanvaring komen. Zeker is ook dat de kwets bare hotelschepen uit de buurt van zeeschepen moeten blijven. En dat de riviercruises de Westerschelde dus maar beter kun nen mijden. Riviercruiseschepen zijn veel te kwetsbaar voor vaart tussen zeeschepen op Westerschelde Minister van Infrastructuur Cora van Nieuwenhuizen is niet van plan in te grijpen in het toltarief voor de Westerscheldetunnel. Dat blijkt uit de antwoorden op vragen die Tweede Kamerlid Gijs van Dijk (PvdA) daarover had gesteld. Van Dijk zou graag zien dat de tol geschrapt wordt. Hij schildert de Westerscheldetunnel af als een 'mentale barrière voor Zeeuws-Vla mingen' en argumenteert dat het 'onwenselijk is dat mensen moeten betalen voor publieke voorzienin gen terwijl er geen alternatief is'. Van Nieuwenhuizen deelt die mening niet. Zij voert aan dat met de komst van de tunnel de bereik baarheid van Zeeuws-Vlaanderen juist verbeterd is ten opzichte van de tijd dat twee veerboten zorgden voor de oversteek. ,,Twee veren waarvoor ook betaald moest wor den." Ook van een tolvrije tunnel als wapen tegen de krimp in Zeeuws- Vlaanderen wil Van Nieuwenhui- zen niets weten. Ze verwijst naar een brief van minister Kajsa Ollon- Voor de twee veerboten moest ook betaald worden gren uit november 2018. „Daarin is opgenomen wat de rijksinzet is in de krimpregio Zeeuws-Vlaanderen. De provincie Zeeland besluit als aandeelhouder van de Westerschel- detunnel over het tolheffingska der." ALMANAK Die Zeeuwse voetbaltrainer heeft behoorlijk wat wijsheid in pacht. Hij weet precies hoe-ie zijn team wil laten spelen en kan daarmee de wedstrijd beïn vloeden. Over een paar dingen heeft hij echter geen controle: het veld, het weer én de scheidsrechter. Of toch wel over die laatste? Stop nou eens met die gele kaar ten, riep de trainer nadat zijn ploeg de zoveelste kaart had geïncasseerd. ,,Ik word er gek van!'' De scheidrechter luisterde. En toonde hem prompt de rode kaart. Zoekactie naar drenkeling IIIlEiSilPiglM Twee auto's uitgebrand In Goes zijn in de nacht van zondag op maandag twee auto's uitgebrand. Over de oorzaak van de brand is nog niks bekend. De brand werd om 02.25 uur ontdekt aan de Joan nes Antonides van der Goeskade. Omdat de metershoge vlammen tegen een appartemen tencomplex aankwamen, zette de brandweer twee blusvoertuigen in. Om het vuur te blussen is blus- schuim gebruikt. Iets voor half vier was het vuur uit. Beide auto's brandden volledig uit. Naar de oorzaak van de brand wordt onderzoek gedaan. BIJ NADER INZIEN Eiland goed voor Zeeuwse huizen Een riviercruiseschip botst met een tanker voor de kust van Terneuzen. Vijf passagiers van het cruiseschip raken lichtgewond, een bemanningslid wordt met lichte verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Beide schepen lopen forse schade op. Het 135 meter lange en 12 meter brede Zwitserse riviercruiseschip Viking Idun botste in de nacht van zondag op maandag door nog on bekende oorzaak met de 134 meter lange en 21 meter brede tanker Che mical Marketer, varend onder de vlag van de Malta. De aanvaring op de Westerschelde gebeurde om 00.10 uur nabij boei 22, ter hoogte van de Churchilllaan. Het cruiseschip met 171 Ameri kaanse en Canadese passagiers aan boord werd met flinke schade aan de boeg naar een steiger bij het Bui- tenhoofd van Terneuzen gesleept. Daar kwam ambulancepersoneel aan boord voor het behandelen van de slachtoffers. De overige passa giers mochten aan boord blijven. De Chemical Marketer lag in de Put van Terneuzen met een scheur in de romp, boven de waterlijn. De tanker was geladen met aardolie. Volgens de Veiligheidsregio Zee land was er geen gevaar voor lek kage van de olie, vanwege de dub bele wand van het schip. Geen van de bemanningsleden van de tanker raakte gewond. Het cruiseschip werd later op de dag naar de Goese Kade begeleid, net voorbij het sluizencomplex in het Kanaal Gent-Terneuzen. De Chemical Marketer is gisterochtend HavenbedrijfNorth Sea Port bouwt aan de Buitenhaven in Vlissingen een kade en enkele steigers voor de onderhoudsbasis van 0rsted, het Deense energiebedrijf dat wind- park op zee Borssele 1 en 2 ontwik kelt. De kade wordt 100 meter lang. Er komen twee drijvende steigers waaraan vier schepen kunnen af meren. 0rsted gebruikt de schepen straks voor het vervoer van perso neel en materiaal naar het windtur binepark. Het onderhoudsstation van de Deense groene energiereus is in aanbouw. Aannemer Cordeel is sinds december aan de slag met de bouw van het pand. Aanne mingsbedrijf De Klerk uit Werken dam zal de kade en de steigers aan leggen. Het werk begint deze maand en duurt tot november. Groene stroom Borssele 1 en 2 tellen 94 turbines die vanuit de nieuwe onderhoudsbasis in Vlissingen zullen worden onder houden. De komende 25 jaar zal het Vlissingse filiaal van 0rsted vijftig tot honderd medewerkers herber gen. Het windpark, ruim 22 kilome ter uit de Walcherse kust, heeft een vermogen van 752 megawatt. Dat is groene stroom voor één miljoen huishoudens. dinsdag 2 april 2019 cl Cris Sohier Terneuzen -Cora van Nieuwenhuizen, minister van Infrastructuur Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE De hulpdiensten hebben gisteren om 08.40 uur een grote zoekactie op gezet naar een vermist persoon te water bij de Zeelandbrug in Zierikzee. De politie had de melding gekregen dat er mogelijk iemand van de Zeeland- brug wilde springen. Agenten troffen niemand aan. Vervolgens werd een grote Search- and Res- cue-actie opgezet. Vanaf de zijde bij Zierik zee werd door de KNRM- reddingboten Johanna Maria en Koopmansdank (beiden station Neeltje Jans), de boot van de brandweer Stavenisse, Rijkswaterstaat en de po litie gezocht naar de ver meende drenkeling. Rond 10.45 uur werd gemeld dat de persoon was aan getroffen op de wal en dat het zoeken kon wor den beëindigd. GOES In het artikel 'Energie-ei land voor de kust' (in de krant van maandag 1 april) is vermeld dat één energie-eiland vol doende energie kan op slaan om alle Neder landse huishoudens ook van stroom te voorzien in windstille en bewolkte periode. Het gaat echter om alle Zeeuwse huis houdens. 'Angstig Bas Bareman Terneuzen Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34