kapitein aan het roer 23 vijf factoren, wie heeft de komende weken naar verwachting de langste adem? daarvan: de belasting in de net be gonnen maand april wordt voor Ajax enorm. Letterlijk elke week staat er een midweekse wedstrijd op het schema. Te beginnen dus met FC Emmen, morgen. Daarna het prachtige, maar loodzware tweeluik in de kwartfinale van de Champions League tegen Juven- tus. En als sluitstuk van de maand nog een keer op woensdag thuis tegen Vitesse. De maand april wordt een slijtageslag. PSV Van de zeven resterende duels speelt PSV er dus vier in eigen huis. PEC, De Graafschap, ADO, Heracles; dat moeten 12 punten zijn. In dat geval ligt de sleutel naar de titel in de drie uitbeurten. Vitesse-PSV is komende zondag op papier lastig, maar in de prak tijk won Vitesse in Gelredome nog nooit van PSV. De laatste zege was in 1997 op Nieuw-Monniken- huize, 1-0 toen door Arco Jochem- sen. Willem II-uit valt straks am per tien dagen voor de Tilburgse club de bekerfinale speelt. Dat kan een rol spelen. Resteert voor PSV AZ-uit, geen fijne slotwedstrijd van de competitie als je daar zou móeten winnen. Maar wat als AZ tegen die tijd zelf al zeker is van plek 3? Hoe diep wil die club dan gaan om Ajax de titel te bezorgen? Conclusie: plusje voor PSV Vastigheid Ajax De opstelling zoals Ajax-trainer Erik ten Hag die zondag tegen PSV het veld in stuurde, staat alom be kend als 'de Champions League variant'. Dus met Tadic als meest diepe spits. Waar die tactische va riant eerst nog als uitzondering fungeerde, wordt hij steeds meer gangbaar. Logisch ook, want Ajax boekt dit fascinerende seizoen uit- stekende resultaten op die manier. En als Dolberg of Huntelaar wél speelt, dan blijkt het hele team óók te weten waar het aan toe is. Geen onduidelijkheid wat dat betreft bij Ajax de laatste weken. PSV Lang was Mark van Bommel de eredivisietrainer die het minst va rieerde in zijn basiself. En dan ook nog veruit het minst wisselde tij dens wedstrijden. Maar inmiddels is AZ in dit klassement PSV voor bij. En Ajax en PSV houden in dit opzicht sinds de winterstop nage noeg gelijke tred. Dat komt na tuurlijk doordat Van Bommel aan het wisselen is geslagen op zijn middenveld. Sinds de winterstop verscheen in de hartlinie alleen Pablo Rosario alle tien duels aan de aftrap. Hendrix, Pereiro, Ihatta- ren, Sadiïek en Gutierrez wissel den elkaar onderling af. Naar verwachting zal het stuiver tje wisselen blijven. Het is niet waarschijnlijk dat Van Bommel donderdag thuis tegen PEC voor het middenveld kiest dat zondag startte tegen Ajax. Er zal meer cre ativiteit nodig zijn om door de Zwolse muur heen te breken. Conclusie: plusje voor Ajax Kampioenservaring Ajax Spelers in de huidige selectie van Ajax die weten hoe het is om een titelstrijd in de eredivisie in hun voordeel te beslissen? Ze zijn let terlijk op één hand te tellen: Daley Blind, Lasse Schöne en Joël Velt- man. Die laatste zou door de schorsing van Mazraoui nog een belangrijke rol kunnen spelen. Verder houdt het toch wel op qua kampioensroutine. Natuurlijk be schikt Ajax nog wel over de erva ring van Dusan Tadic. Nicolas Tagliafico won met Independiente het Zuid-Amerikaanse equivalent van de Europa League. Hij heeft ook bagage als reserve-aanvoerder van Argentinië. Maar voor de an dere helft van het elftal is het toch echt nieuw. Net als voor hoofd trainer Erik ten Hag overigens. PSV In de laatste vier seizoenen werd PSV drie keer kampioen. Spelers zoals Zoet, De Jong, Hendrix, Bergwijn en Pereiro waren er tel kens bij of vierden in elk geval twee titels mee. Ook Lozano en Schwaab weten wat het is om op het Stadhuisplein te staan. En zelfs tienertalent Cody Gakpo reed al mee op de platte kar. Die ervaring bij PSV is vele malen gro ter dan die bij de concurrent. Dat kan heel wat schelen, als de span ning straks écht naar het kook punt gaat. En de ervaren krachten lijken voor te sorteren om Feyenoord te verlaten, met de internationals Ni- colai J0rgensen en Tonny Vilhena voorop. Van vrijwel alle andere er varen krachten die het in zich heb ben om Feyenoord op sleeptouw te nemen, kun je jezelf afvragen of het raadzaam is ze in de Kuip te houden. Denk aan Jan-Arie van der Heijden, Jens Toornstra, Ken neth Vermeer, Sven van Beek en Eric Botteghin, jongens die al vaak op de bank zaten. Gezag Iemand moet het roer in handen nemen. Gezag uitstralen. Steven Berghuis passeren leek een daad krachtig besluit van Van Bronck- horst. Maar zijn medespelers za gen de rechterspits in Utrecht als morele winnaar uit de tweestrijd komen. De international zette het leugentje om bestwil van Van Bronckhorst voor de camera's recht, liet zien dat Feyenoord niet zonder hem kan en bagatelliseerde het akkefietje dat de aanleiding vormde tot de straf. Toen Van Bronckhorst in januari aankon digde te stoppen, vertelde alge meen directeur De Jong club dat de beleidsbepalers geen haast had den met een opvolger. Om een op volger voor Van Geel te strikken, is wel haast geboden. Feyenoord moet aan de hand van de nieuwe man de selectie met bescheiden middelen van vers bloed voorzien. Feyenoord moet een visie voor de langere termijn bepalen. De jeugd opleiding is speerpunt nummer één. De nieuwe technisch direc teur moet óók daar zijn stempel op drukken. En als de club met het tweede wil instromen in de voet balpiramide moet daar snel werk van worden gemaakt. President commissaris Toon van Bodegom ontpopt zich als iemand die wil doorpakken en harde beslissingen niet schuwt. Maar de succesvolle zakenman heeft alleen een voet- baltechnische achtergrond bij de amateurs van Den Hoorn. Die ba gage heeft de technische commis saris Sjaak Troost wel. De ex-spe ler van Feyenoord zou de touwtjes in handen kunnen nemen. dinsdag 2 april 2019 Luuk de Jong van PSV in duel met zijn naamgenoot Frenkie van Ajax tijdens de topper van afgelopen zondag. foto bsr Conclusie: plusje voor PSV Eindbalans: PSV - Ajax 3-2 V. l.n.r. Ridgeciano Haps, Tonny Vilhena en Nicolai J0rgensen ver werken de pijnlijke nederlaag in de slotfase tegen FC Utrecht in hun eentje. foto anp v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23