Een wachtlijst voor de ongelukkigen leeftijd de diagnose autisme Ons leven ontleent zijn zin vooral aan datgene waarvoor wij ons inzetten 21 René Diekstra dinsdag 2 april 2019 Onlangs kwam het bericht dat Nederland op de wereldranglijst van gelukkigste landen de vijfde plaats heeft bereikt. Die constate ring heeft breed aandacht gekregen. Nauwelijks aandacht kreeg het feit dat het in toenemende mate psychische problemen zijn die de voornaamste bron van ongelukkigheid vormen. Ruim 40 procent van de Nederlanders krijgt ermee te maken, terwijl maar een derde daarvan hulp krijgt. En zij moeten daarop vaak maanden, soms zelfs een jaar, wachten. Dat is onacceptabel. Niet alleen omdat hun 'opper vlakkige' klachten, zoals sociale angsten, paniekaanvallen, spanningshoofdpijnen, rouw- reacties, stemmingsontregelingen en relatie spanningen ondertussen toenemen. Ook omdat onderliggende existentiële problemen hun levensvreugde verder uithollen. De Amerikaanse psychotherapeut Irvin Yalom schreef ooit dat het probleem achter veel psychische klachten bestaansangst is; de moei lijkheid om met de harde feiten van het leven om te gaan. Hij noemde er vier. Een: de onver mijdelijkheid van de dood van jezelf en de mensen van wie we houden. Twee: de vrijheid en de verantwoordelijkheid om ons leven zelf in te richten. Drie: onze eenzaamheid. We wor- den alleen geboren en sterven alleen. Vier: de afwezigheid van enige zin van het leven. Belangrijk doel van psychotherapie is deze harde feiten te leren benaderen als uitdagingen en daaraan onze persoonlijke groei te ontlenen. Gezond omgaan met de onvermijdelijkheid van de dood betekent verdragen dat er altijd spanning zal zijn tussen onze wens te blijven bestaan en het besef van de onmogelijkheid daarvan. Gezond omgaan met onze existentiële keuzevrijheid betekent ophouden anderen de schuld te geven van onze problemen. En het hoofd bieden aan de fundamentele zinloosheid van het leven betekent inzien dat ons leven zijn zin vooral moet ontlenen aan datgene waarvoor wij ons inzetten. De ervaring heeft mij geleerd, zowel als therapeut als patiënt, dat psycho therapie helpt tegen bestaanspijn. Niet zelden blijkt het zelfs levensreddend. wat een ander niet eens ziet. Als die precisie met je op de loop gaat, kan het je belemmeren, maar als je er goed mee omgaat wordt je werk beter. En ik ben echt blij als ik een website aan het bouwen ben.'' Is het wel een handicap? ,,Om die vraag vliegen mensen elkaar in de haren! Het kan beide zijn. Aan de ene kant kun je zeggen dat neuro- diversiteit goed is, aan de andere kant zijn er mensen die er vet onder lijden. Dat is allebei waar. In de omgang kan het een handicap zijn, omdat je last hebt van dingen waar de meerderheid niets van merkt. En je bent in de minderheid, dus de kans is niet groot dat waar je tegenaan loopt, verandert. Het is fijn als men sen rekening met je houden, maar je moet zelf zoeken naar iets dat werkt.'' Jij pikt autisme onbewust op, schrijf je. Hoe werkt dat? ,,Het zit vaak in iemands lichaams houding, gespannen schouders en de manier van zitten. En ook in de ogen. Iemand maakt op een andere manier oogcontact of kijkt vaker weg. In eer ste instantie denk ik vaak: wat een leuk persoon, daar herken ik veel in! Even later valt het kwartje. Bijna al mijn vrienden hebben autisme. Hoe iemand praat, diens enthousiasme over kleine feitjes: ik vind dat erg leuk. Uit een kapsel en kleding spreekt vaak overgevoelig heid. Zo is mijn kleding vaak wat wijder.'' Hoe ziet die overgevoeligheid voor prikkels eruit? ,,Ik heb het meest last van geluid, tast en gedachten. Een irritant geluid kan mij kwaad maken. Ook als iets knelt of iemand mij onverwacht aanraakt. Bij sommige kledingstukken voelt het alsof mijn lichaam de textuur en temperatuur niet snapt, dat is ziek makend. En mijn hoofd kan soms losgaan met gedachten opgooien.'' Hoe zet je jouw hoofd weer stil? ,,Ik probeer te voorkomen dat ik in de overdrive ga. Na een fotoshoot kan ik keihard muziek aanzetten en de energie hooghouden. Dan ga ik te ver en ben ik de volgende dag ziek. Het is beter de spanning rustig te laten zak ken, met yoga en ademhalingsoefe ningen. Soms kan spanning leuk zijn. als ik bijvoorbeeld diep in de bouw van een website zit. Dan kan ik mak kelijk lang doorgaan zonder te eten.'' In je boek groeit het vermoeden dat je vader en grootvader ook binnen het autistisch spectrum vallen. Hoe was dat? ,,Mijn familie maakte soms grappen dat mijn vader 'zo autistisch' was. Mijn opa ging elke vakantie naar het zelfde huisje op dezelfde camping. Ik dacht daar nooit serieus over na, maar toen ik met hem sprak vielen de puzzelstukjes op hun plaats.'' 'Ik had het er al veel eerder met mijn vader over moeten hebben' Wat betekent dat voor jullie band? ,,Onze band is absoluut verbeterd. In het begin was hij soms afwijzend, ook over mijn diagnose. Nu kunnen wij elkaar beter plaatsen. Hij wil er geen stempel op drukken en dat is prima. Ik begrijp nu pas hoe lastig het soms was voor mijn vader, bij voorbeeld tijdens zijn scheiding, andersom begrijpt hij mij ook beter. Dat hoofdstuk schrijven vond ik doodeng. Ik wilde graag met mijn vader praten, maar ik wilde niet dat het een gesprek vol verwijten over en weer zou worden. Uiteindelijk viel het erg mee. Hij mocht alles lezen, en na afloop stelde hij voor een paar zin nen te veranderen. That's it. Dit was een onderwerp waarover we het al jaren hadden moeten hebben.'' Wat hoop je dat lezers van je boodschap meenemen? ,,Ik hoop dat mensen eruit mee nemen dat je ook met autisme je leven prettig kunt vormgeven. Als ik dat zeg, hoor ik meteen boze moe ders die zeggen dat hun autistische kind weinig aankan. Betekent dit dan maar dat je niet voor de mogelijkheid moet openstaan? Ik hoop dat mensen doen waar zij gelukkig van worden en beter naar zichzelf en elkaar leren luisteren.'' Maar je ziet er helemaal niet autis tisch uit verschijnt bij Blossom Books(€20) Ook in een van de gelukkigste landen hebben we last van bestaanspijn, maar op hulp is het vaak wachten. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21