GEZOND Vrouwen krijgen vaak pas op latere 1 20 Vraag het onze specialisten Bianca Toeps (34) ziet er niet autistisch uit, maar is het wel. Ze merkt vaak dat mensen er een verkeerd beeld bij hebben. In haar boek, dat vandaag op Wereld Autisme Dag verschijnt, beschrijft de blogger, fotograaf en webdesigner haar ervaringen. Ik stop mijn kind van 13 jaar graag in; onzin vindt mijn man Wat te doen met jaloezie in een open relatie? Helpt sap van halve citroen op een lege maag tegen jeuk? ,,Over autisme zijn vooral veel medische boeken ge schreven. Ik wil duidelijk heid geven in korte stukjes, net zoals ik blog op Toeps.nl. Mensen hebben soms rare aannames, zoals dat wij geen emoties kennen. Ik ontkracht die beelden.'' ,,Toen ik op mijn 25ste ontdekte dat ik autisme had, heb ik er met mijn toenmalige vriend veel over gelezen. Ik dacht dat hij mij dan beter zou begrijpen, maar hij vond het juist heftiger klinken. Natuurlijk zijn er mensen die er veel last van hebben, alleen verschilt dat van persoon tot persoon. Voor de omgeving ligt de oplossing vaak in alles veilig maken: 'Met autisme kun je heel veel; het is zonde als je dat niet doet' 'Zou je wel alleen naar Japan gaan?' Ik breng een positiever geluid. Door naar mensen met autisme te luiste ren, begrijp je beter hoe het werkt. Met autisme kun je heel veel; het is zonde als je de capaciteiten die je hebt, niet gebruikt.'' ,,Het beeld van een klein jongetje dat zijn treinen in rechte rijtjes zet, knuf felberen sorteert en laat begint met praten is voor iedereen herkenbaar. Bij meisjes uit het zich soms anders. Zij kunnen bijvoorbeeld een obsessie voor boybands hebben. Dan kennen ze alle teksten uit hun hoofd, de leden, hun hobby's en hun favoriete eten. Je denkt dat ze superfan zijn, maar het kan evengoed een autisti sche manier van interesse zijn.'' ,,Het had voor- en nadelen. Aan de ene kant worstel je jarenlang met alledaagse situaties, terwijl je om geving zegt dat je jezelf eroverheen moet zetten. Wanneer dat niet lukt, uit het zich vaak in problemen zoals depressie of, in mijn geval, een eet stoornis. Dankzij die late diagnose heb ik wel veel gedaan. Mijn om geving dacht nooit dat iets 'te moeilijk' voor mij was, waardoor ik een normale opleiding en in Japan fotografieopdrachten kon doen.'' ,,Ik vond het eng om het openbaar te maken. Ik was bang dat mensen mij niet meer wilden inhuren, omdat ze me als onbetrouwbaar inschatten. Terwijl ik altijd afspraken nakom. Op een gegeven moment wilde ik eerlijk zijn, en het heeft mij niet geschaad. Er zijn evenveel klanten.'' ,,Hoe vervelend autisme ook kan zijn, uiteindelijk ben ik er blij mee. Als fotograaf lever ik goed werk omdat ik mij sterk stoor aan een verkeerde uit- lijning of kleurbalans. Als ik websites bouw, kan ik uren priegelen aan iets 'Als ik websites bouw, kan ik uren priegelen aan wat een ander niet eens ziet' dinsdag 2 april 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Psycholoog Coach seksualiteit Voedingsdeskundige Steven Pont Carla Rutgers Nicole de Roos Ouders moeten soms op dezelfde lijn zitten, maar mogen ook van elkaar verschil len. Zo kun je niet allebei een ander bedrag aan zakgeld geven, daarin moet je samen optrekken. Maar bij andere kwesties, zoals deze over instoppen, hoef je elkaar niet te veel de maat te nemen. Jouw man kan dus prima beneden blijven en het ritueel rond het slapengaan daar afwerken en jij kunt naar boven gaan en ze nog even welterus ten wensen als ze in bed lig gen. Daar is niets mis mee, zeker niet als jouw man jou niet belachelijk maakt en jij hem geen liefdeloosheid verwijt. We zijn allemaal anders en kinde ren mogen dat best ervaren. Belangrijk is om het aan de kinderen te vragen. Als ook zij vinden dat ze na het welterus ten zeggen liever naar hun kamer gaan, dan is dat natuur lijk belangrijke informatie. Niets is voor pubers zo vervelend als ouders die denken dat ze nog 9 jaar zijn, terwijl zij zich al 18 voelen. -Steven Pont Jaloezie is een zeer onprettig gevoel. Maar bijna iedereen in een open relatie krijgt ermee te maken. Negatieve emoties onderdrukken ontneemt je de mogelijkheid meer van jezelf te begrijpen en sterker te wor den. De regel is wel: je bent verantwoordelijk voor je eigen emoties en geeft niet de ander de schuld dat deze emoties ontstaan. Jaloezie is een emotie waar verschillende gevoelens en gedachten onder zitten. Soms is het angst of onzekerheid: vindt mijn partner mij nog wel leuk genoeg, is die ander beter in bed? Soms is het een gevoel buitengesloten te worden. Het kan ook gaan over dat je de andere sekspartner niet goed genoeg vindt. Of je ervaart dat je partner niet voldoende met jou communiceert. Het is geen gemakkelijke weg, maar door het toelaten van jaloezie als gewone emotie, het onderzoeken bij jezelf en er met elkaar over spreken, groei je als mens en ook in je relatie. -Carta Rutgers Om zeker te weten of citroen sap helpt tegen jeuk, zouden we dat wetenschappelijk moe ten onderzoeken: geef een grote groep mensen met jeuk elke ochtend water met citroensap en geef een andere groep met jeuk gewoon water. Laat ze vervolgens noteren hoeveel jeuk ze gedurende de dag hebben. Een probleem is dat je citroen sap proeft, en als je iets proeft dan verwacht je een bepaald effect. Dat is niet helemaal eerlijk dus. Het lijkt me bovendien niet aannemelijk dat dit onderzoek een positief resultaat oplevert. Volgens het advies gaat het om een halve citroen. Die geeft ongeveer 25 milliliter sap. Hierin zit citroenzuur, dat de zure smaak geeft, wat suikers, 10 tot 15 microgram vitamine C en mineralen zoals kalium. Van geen van deze stoffen ver wacht je dat het in deze hoe veelheden wonderen doet voor de huid. Voel je je persoonlijk wél het best als je 's ochtends een glas water met citroensap drinkt? Houden zo, maar naspoelen met gewoon water is wel beter voor je tanden. -Nicole de Roos 'Mijn lijf snapt m'n kleding niet altijd' SAMUEL BOM Vanwaar dit boek? Miste jij zelf zo'n boek? Bij meisjes wordt autisme minder en vaker op latere leeftijd vast gesteld dan bij jongens. Kwam jouw diagnose te laat? Jij bent fotograaf. Is het griezelig te zeggen dat je autistisch bent? Je schrijft dat mensen met autisme soms uitblinken in werk velden als wetenschap en infor matiekunde. Heeft het jou ook voordelen gebracht? .Or Bianca Toeps: „Mensen vliegen elkaar in de haren over de vraag of autisme een handicap is of niet.'' FOTO GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20