II boldErmEin.nl Voor fantastische reizen! NIEUWS 15 Voor zijn plan om rijdende rechters aan te stellen, deed minister Sander Dekker gisteren inspiratie op in België. KLEINE TWISTEN BUURTRECHTSPRAAK Diane Giddelo schuifelt naar de tafel van de vrederechter. Ja, haar brief had hij eerder al gelezen. Over die ruzie met de woningcor poratie. Dat haar tuintje steeds blank staat en dat er dus een drai nage moet komen. ,,Ik heb er al drie grasmaaiers op stuk gereden'', zegt de Belgische bozig. Rechter Jan Vandeborne weet al genoeg. ,,Dan moest ik maar eens komen kijken. Wat is uw telefoon nummer? Dan bel ik vanmiddag met de agenda op schoot.'' Giddelo weet van schrik zo gauw haar nummer niet. „Jeetje", zegt ze even later bedremmeld. ,,Deze kwestie sleept zestien jaar, maar brieven naar de gemeente haalden niets uit. En nu komt er een rechter bij mij thuis kijken. Zo kan het dus ook.'' Minister Sander Dekker (Rechtsbescherming) kan een glimlach niet onderdrukken. Zulke laagdrempelige rechtspraak is ongeveer wat hij ook in Neder land voor ogen heeft. In de omge bouwde kapel in het Vlaamse Maasmechelen doen ze al wat hij zou willen: buurtrechtspraak. Een rechter die de kleinste geschillen - denk aan een burenruzie over een schutting, of een huurachterstand - snel afhamert of schikt. Op zo'n 160 plekken zijn in Bel gië 'rechtbankjes' van vrederech ters te vinden. Midden in de wijk het liefst. In Maasmechelen tuft nu en dan een tractor voorbij. Ook in Nederland zouden zo kleine, civiele twisten moeten worden gesust. Of zou zo bij kleine criminaliteit rechtspraak moeten worden gedaan in de wijk. ,,Van een bitter conflict over een schutting tot jeugdige daders van bijvoorbeeld diefstallen.'' Het voordeel: een dure, slepende procedure wordt voorkomen, om dat zo veel mogelijk gekoerst wordt op een schikking. De eerste proeven in bijvoorbeeld Rotter dam zijn veelbelovend. Ook om dat het de burger niet zo'n 80 euro, maar 39,50 kost om een zaak te starten. Maar dat betekent ook dat meer mensen een zaak beginnen, er kent rechter Vandeborne. ,,Een briefje is genoeg, hè.'' En sommige conflicten zijn zo verhard of zo groot, dat ze alsnog naar een 'normale' civiele recht bank moeten. Maar, zegt Vande- borne: ,,Mensen gaan toch vaak mee in mijn schikkingsvoorstel. Anders moeten ze een advocaat Op afhamerdagen tikken we vijftig zaken af in een paar uur nemen en dat is duurder. Dat voorkomt zwaardere belasting van gerechten.'' Op 'afhamerdagen' staan bij hem zogenoemde minnelijke schikkingen op de planning. Za ken waarin een oplossing binnen handbereik ligt. ,,We tikken dan vijftig zaken af in een paar uur.'' Vandaag bijvoorbeeld over een niet betaalde klusrekening, of een moeder die het schoolgeld niet be taald heeft. Al lukt niet alles. Een ruzie rond een aannemer krijgt hij niet beslecht. ,,Denk anders nog een weekje na over mijn schik kingsvoorstel'', zegt Vandeborne. ,,Zie ik u volgende week gewoon hier weer.'' Dat belooft de man. Ook Nederland is het principe van de buurtrechter eigenlijk niet vreemd. Ons land kende dit al rond het jaar 1598. Zogenoemde buurtheren spraken toen recht in wijken. Later ook bijvoorbeeld in Leiden, dat werd 'overspoeld' met 'vluchtelingen' uit Zuid-Neder land, die op de loop waren voor de Spanjaarden. De buurtheren sprongen bij in zaken over 'cul tuurverschillen' en rond de 'toege nomen woondichtheid'. Het Belgische model bevalt hem, maar Dekker kauwt nog even door op zijn plan voor Ne derland. Dat het instellen van rij dende rechters juist meer proce dures zou opleveren, deert hem niet. ,,Het gaat er juist ook om rechtspraak binnen bereik van de burger te maken.'' 5 dagen All-inclusive in Drenthe 5 dagen Eifel all-inclusive 5 dagen Londen en Kent 5-daagse Stedenreis Berlijn 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein, Passau aanbetalen niet verplicht! fjft?/^fff Cfff fff boekingen: www.bolderman.nl scr aaam*aa*aaa dinsdag 2 april 2019 Vrederechter Jan wil de tuin wel even zien Tobias den Hartog Maasmechelen - Jan Vandeborne, vrederechter Minister Sander Dekker bij het Vredegerecht in Maasmechelen. Rechts op de onderste foto: Jan Vandeborne. foto's marcel van hoorn Vertrekdata: 20 apr/6,18 mei/3,15 juni 1,13,29 juli 110,26 aug etc. Vertrekdata: 3,24 juni 15 juli 5,26 aug/16,30 sept/14,21 okt. 15,29apnl/13,27 me i 10juni8,22 juli/5,19 aug etc Vertrekdata: 15,29apr/13,27mei/ I Vertrekdata: 13,27mei/17juni1, 10,24 juni/8,22 juli/5,19 aug etc. I 22 juli26 aug16,30sept/14 okt Vertrekdata: 22 apr/13 mei HO juni H juli/26 aug/16 sept/7 okt. v.a. slechts Bij Bolderman ff ff Brochure en (0318) 58 09 58 Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. puo Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15