Vondst fossielen toont sterfdag van dinosauriërs II NIEUWS 13 Campagne om taboe te doorbreken Cabaretière Marjolijn van Kooten weet hoe het is om paniekaanvallen te krijgen. Ze kwam over de angst heen. En nu maakt ze er grappen over. Het is de allereerste keer dat er aardlagen zijn blootgelegd van de dag van de inslag. Op basis hiervan schetsen de Amerikaanse paleonto loog Robert DePalma en zijn deels Nederlandse team een bijzonder beeld van de inslag die 75 procent van al het leven op aarde uitroeide. De plek in Hell Creek blijkt te zijn ontstaan slechts minuten na de fa tale inslag van de meteoriet op schiereiland Yucatan in Mexico. Het enorme brokstuk zorgde voor een 'tsunami-achtige' golf in een binnenzee. Duizenden vissen wer den op het land gesmeten, zij strandden op een zandbank waar ze bekogeld werden met glazen kraaltjes (tektieten). De vissen wer den met zoogdieren, insekten en zelfs een dinosaurus begraven on der modder. De stortvloed van rot sen, fijn zand en tektieten duurde 10 tot 20 minuten voordat een tweede grote golf de dieren bedekte met meer grind, zand en fijn sedi ment. Daar lagen zij 66 miljoen jaar begraven totdat ze werden blootge legd door DePalma en zijn team. Het gaat om dieren van alle soor ten en maten. Van micro-organis men, insecten tot zoogdieren, waaronder een gedeeltelijk karkas van de dinosaurus Triceratops. De Nederlandse onderzoeker Jan Smit zegt tegenover Scientias.nl dat het hier gaat om 'onomstotelijk bewijs dat dinosaurussen nog leefden ten tijde van de verwoestende inslag'. ,,Op geen enkele plek op aarde kun je zo'n verzameling vinden die be staat uit een groot aantal soorten van verschillende leeftijden en die allemaal tegelijkertijd, op dezelfde dag stierven'', zegt DePalma. ijn eerste paniek aanval had ik in een winkel. Ik stond in de Pearl om mezelf lenzen maar vond het optreden zó leuk dat ik het ervoor over had. Mijn show: Ik zie de bui al hangen is echt cabaret, heel hard lachen de hele avond. Je wilt niet weten hoeveel bizarre adviezen je krijgt bij een psychische aandoening. 'Ik ken iemand die is omega 3 visolie gaan gebruiken, dus moet jij dat ook doen'. Mensen gaan ook heel anders om met licha melijke of psychische aandoeningen. Iemand zei me: 'Kun je nou niet eens één dagje niet angstig zijn?' Maar tegen iemand met kanker zeg je ook niet: 'Kun je die kanker niet één dag uitzetten?' Tegen mensen in een rolstoel zeg je ook niet: 'Goh, zit je nou nog stééds in die rolstoel? Maar houd je het dan niet zelf in stand?' Ik noem het psychiatrisch cabaret, ook voor normale men sen. Want een op de drie mensen krijgt een keer in zijn leven een psy chische aandoening. Dus als je het zelf niet bent, dan is het je buurman of buurvrouw. Hoe ellendig klachten ook zijn - ik weet er alles van - er valt ook best om te lachen. In mijn werk ben ik altijd bezig het taboe op angst, paniek en depressie te doorbreken. Mijn voorstellingen zijn bijna overal uitverkocht. Ik put daar erg veel steun uit. Het bevestigt mij in de ge dachte dat er meer mensen zijn die het erover willen hebben. De schaamte is vaak zo groot. Een vrouw die al dertig jaar getrouwd was, kwam na afloop naar me toe en zei: mijn man weet niet dat ik antide pressiva slik! Voor de oudere genera tie is de schaamte het grootst, die mensen zijn helemaal niet gewend om met een psycholoog te praten. Er komen ook veel behandelaren, psychologen, huisartsen, psychiaters. Na afloop zeggen die dan: maar bij mij gaat het anders hoor. Daar moet ik dan altijd een beetje om lachen: kennelijk voelen ze zich aangespro ken.'' www.dejongintra.nl/spanje a. "teL™!e®fzr,!l!9Sk0Sten aan te meten. Ineens brak het zweet me uit. Ik kon ook eigenlijk niet zo maar weg, omdat ik met die lenzen zat te pielen. Het voelde als een griep aanval. Ik werd heel misselijk en be gon te zweten. Ik dacht: misschien moet ik wel overgeven. Ik voelde heel erg de noodzaak om te vluchten. Toen ik thuis was, kalmeerde ik. Dan leert je lichaam je heel snel: thuis is het veilig. Vanaf dat moment vond ik winkels eng en ging ik ze vermij den. Ook bij de kapper dacht ik: als straks die verf in mijn haar zit, kan ik niet zomaar weg. Tijdens een behan deling op de tandartsstoel kreeg ik angst. Ik had eigenlijk heel lang niet in de gaten dat het niet goed met me ging, totdat ik ineens de trein niet meer in durfde. Dan dacht ik: mmm, deze is wel héél druk. Als het niet echt nodig was, ging ik niet. Ik heb er vrij lang met niemand over gepraat, omdat ik me ervoor schaamde. Toen ik eenmaal bij een psycholoog kwam, zei die: je had veel eerder in behan deling moeten gaan. Toen durfde ik het huis al bijna niet meer uit. Dat is bij mij inmiddels ruim vijftien jaar geleden. Toen was ik nog com municatie-adviseur, maar inmiddels sta ik - ondanks al mijn angsten - in het theater met een cabaretshow. Wat mij heel erg heeft geholpen, is dat ik iets ben gaan doen wat ik echt heel leuk vind. Op mijn 34ste ben ik de theateropleiding gaan doen. Ik was toen nog heel angstig, Ik voelde heel erg de noodzaak om te vluchten VTI117* IH^Y II de Jong Intra 1 vakanties dinsdag 2 april 2019 De vondst van een fossiele begraafplaats in North Dakota (VS), geeft spectaculaire infor matie prijs over de meteoriet inslag die bijna 66 miljoen jaar geleden het einde betekende van de dinosauriërs. Hans van Zon Rotterdam/Hell Creek Marcia Nieuwenhuis Den Haag Marjolijn van Kooten (47) is ambas sadeur van de campagne 'Hey! Het is oké, maak het bespreekbaar' die vandaag start om het gesprek over angst- en paniekklachten op gang te brengen en toert rond met de show: Ik zie de bui al hangen. Cvw en 250 Calami tertenfonds. Alle reizen en 2,50 Calamiteitenfbnds. Al Ie reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur zijn tevens als vliegreis te boeken! -Marjolein van Kooten, cabaretière P'V Een van de aangetroffen fossielen. foto afp to,!!! «Eb! T Baskenland, Cantabrië, Castilië en Léon 10-daagse autorondreis jj Reiscode: aees932 App. Colina del Paraiso**** Estepona Costa del Sol 8-daagse autoreis Reiscode: azesp08 Hotel Augusta Club**** Lloret de Mar Costa Brava 8-daagse autoreis Reiscode: azllo38 vanaf 158 p.p.' vanaf 217 p.p.' vanaf 655 p.p.' Busreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13