Van het duurste schilderij ter wereld ontbreekt elk spoor II IJssel Maas cruise Friesland IJsselmeer StlP VOORDELIG RIVIERCRUISEN 12 NIEUWS Kunstwereld slaat alarm over 'Salvator Mundi' van Da Vinci In de kunstwereld rijst nu de vraag: waar is de Salvator Mundi eigenlijk gebleven? Het Jezus-schilderij werd in november 2017 geveild voor 450 miljoen dollar (ongeveer 397 mil joen euro) bijChristie's in New York. Hiermee was het volgens het veilinghuis het duurste schilderij ooit verkocht op een veiling. Christie's maakte later bekend dat de anonieme koper een Saoedi- sche prins was, Bader bin Abdullah, een vertrouweling van kroonprins Mohammed bin Salman. Hij zou het eigenlijk namens hem hebben gekocht: de kroonprins wilde geen aandacht trekken met de extrava gante aankoop. Het bevriende Abu Dhabi kon digde kort daarna aan dat hun gloednieuwe museum het werk mocht tentoonstellen vanaf sep tember 2018. De Golfstaat, die 1 mil jard euro aan Frankrijk betaalde om de naam van het Parijse Louvre te mogen gebruiken, jubelde dat het tentoonstellen van de Salvator Mundi hun 'geschenk aan de mens heid' zou zijn. Maar de expositie werd voor onbepaalde tijd afgelast. Het Louvre Abu Dhabi weigert elk commentaar. Museummedewer- Het is oneerlijk kunstliefhebbers zo'n meesterwerk te ontzeggen kers zeggen geen idee te hebben waar het topstuk is. Het Louvre in Parijs tast ook in het duister. En dat terwijl het mu seum het werk dolgraag wil lenen voor een tentoonstelling dit najaar, rond de vijfhonderdste sterfdag van Leonardo da Vinci. De Franse over heid, eigenaar van het Louvre, hoopt dat het schilderij op tijd wordt gevonden. Da Vinci-experts slaan nu alarm in The New York Times. ,,Het is oneerlijk kunstliefhebbers een meesterwerk van zulke klasse te ontzeggen'', zegt Dianne Modes- tini, hoogleraar aan het N ew Yorkse Instituut voor Beeldende Kunst. Zij heeft het schilderij gerestaureerd. Kunsthistoricus Martin Kemp noemt het werk de religieuze vari ant van de Mona Lisa. Met de vraagtekens komen ook de speculaties. Is Mohammed bin Salman gewoonweg van gedachten veranderd en wil hij het doek voor zichzelf houden? En: is het wel écht een schilderij van Da Vinci? Feit is dat het kunstwerk al vóór de miljoenenveiling controversieel was. Pas sinds 2005 wordt aangeno men dat het werk van de meester schilder is. Het was flink overschil derd en Modestini had er een zware kluif aan de Salvator Mundi te her stellen. Het ziet er niet uit als een 'typische' Da Vinci, stellen kunst kenners. Bovendien heeft Modes- tini het werk zó grondig gerestau reerd dat het net zo goed hMr werk als dat van Da Vinci zou zijn, zeg- gen anderen; een claim die zij ove rigens afdoet als 'complete onzin'. Als het een nepperd blijkt te zijn, dan kan de koper zijn geld terug krijgen van het veilinghuis. Maar, schrijft The New York Times, er is voor de verkoop al zo veel gezegd en geschreven over de echtheid dat het moeilijk zou zijn te bewijzen dat het geen authentieke Da Vinci is. En toegeven dat je bijna 400 mil joen euro hebt betaald voor nep is gezichtsverlies. Daar zou de kroon prins voor willen waken. OPEN DAGEN MS ALLEGRO! Kom het vernieuwde schip bekijken 5 april in Lelystad 6 april in Haarlem 7 april in Rotterdam Bekijk de website voor meer info nu v.a nu v.a. Bijzondere heerlijke vaarroute! Ontbijt, lunch diner inbegrepen Busreis Lelystad - Maastricht of v.v. Vrijwel dagelijks entertainment O.a. Arnhem, Nijmegen Kampen -"""gsteW 2 bijzondere vaarroutes! Verzorging o.b.v. Volpension O.a. Lemmer, Sneek Leeuwarden Stip-begeleiding aan boord Prachtig verbouwde MS Allegro Vertrek 28 april of 27 juli reizen nl dinsdag 2 april 2019 Het moest dé trekker worden van het Louvre Abu Dhabi: de Salvator Mundi, het duurste schilderij ter wereld, toege schreven aan Leonardo da Vinci. Maar de expositie van het stuk werd zonder verklaring gecan- celd. Marlies van Leeuwen Rotterdam/New York -Dianne Modestini, hoogleraar Da Vinci's Salvator Mundi aan de vooravond van de veiling. foto ap a^ a a a i A a a Ontdek Nederland... Geen res. kosten 8-daagse riviercruise per 3*+ MS Allegro 7- of 8-daagse riviercruise per 3*+ MS Allegro zie stipreizen.nl/crrznbH zie stipreizen.nl/crrfib Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds van 2,50 reservedngskosten 35,- per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12