0 VS: Europa niet naar China voor 5G 64.- 3 dagen Ardennen(BE) R Slowakije kiest Zuzana Caputova als leider, Nederland nog mannenbolwerk Even geen vrouwelijke premier voor Nederland EUWS 11 Politiek in Europa is al een tijdje niet meer exclusief een mannenzaak. In steeds meer landen staat een vrouw aan de top. Afgelopen weekend kwam daar Slowakije bij. .e<jerings/e/i/ 79.! uzana Caputovi (45) schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke president van Slowa- I kije. Net als eerder Vasilica Dancila (56), die in januari de eerste vrouwelijke premier van Roemenië werd. Of Dalia Gryu- bauskaité (63) en Kersti Kaljulaid (49), de eerste vrouwelijke presi denten van respectievelijk Litou wen en Estland. Voeg daarbij Ana Brnabic (43) die twee jaar geleden niet alleen de eerste vrouwelijke premier van Servië werd, maar ook de eerste openlijk lesbische premier in Oost-Europa en er is wel wat gaande aan die kant. Esther de Lange (44), sinds 2007 Europarlementariër namens het CDA in het Europees Parlement, ziet CaputovS (als advocate be kend in Slowakije van grote mi lieu- en corruptieprocessen) als voorbeeld van een sterke vrouw die op eigen kracht de top be reikte. ,,Ze is er ook op het juiste moment. Men snakt naar een soort tegengeluid bij al die sterke alfamannen bovenop de rots. Niet alleen in Europa. Kijk naar Nieuw- Zeeland, dat type leiderschap van Jacinda Ardern (38) na de aanslag in Christchurch: proberen mensen bij elkaar te brengen en te omar men in plaats van te verdelen. Dat spreekt mij in ieder geval meer aan Servië dan groepen uit elkaar drijven.'' Je hebt een karakter nodig om het zover te schoppen, een verhaal, een situatie, zegt Adriaan Schout (57) hoofd van het European Stu- Men snakt naar een soort tegengeluid bij al die alfamannen bovenop de rots dies programma van Clingendael. De Oekraïense oppositieleider Joelia Tymosjenko (58) haalde het bijvoorbeeld niet dit weekend, zegt hij. Zij legde het af tegen een komiek. Schout: ,,Aan de ene kant speelt wereldwijd een soort mo derniseringsgolf, een cultureel veranderingspatroon waarbij sekse en geaardheid minder spe len. Dat beïnvloedt ook Oost-Eu ropa. Aan de andere kant biedt de huidige leidersklasse ruimte voor een nieuwe generatie en daarin zitten meer andersoortige mensen dan hiervoor in traditionele struc- turen, dus ook meer vrouwen.'' Overigens wordt niet tegen alle winnaars opgekeken. Van de Roe meense premier Dancila wordt ge zegd dat ze naar voren is gescho ven door een groep mannen in haar sociaaldemocratische partij die in werkelijkheid aan de touw tjes trekken. En aan de andere kant van Europa heb je Theresa May (62) die volgens De Lange een on dankbare, vuile klus moet op knappen die geen enkele man aan durft. ,,Dus laten ze haar nog even zitten. Wat in Londen gebeurt, is echt te schandalig voor woorden.'' REGERINGSLEIDER Bij de grootste partij de VVD werden altijd twee vrouwen getipt als mogelijke opvolger van de huidige partijleider en premier Mark Rutte (52). Maar Edith Schippers (54) en Jea- nine Hennis-Plasschaert (45) zijn inmiddels allebei uit de politiek vertrokken. Ruttes ge doodverfde opvolger is een man: fractievoorzitter in de Tweede Kamer Klaas Dijkhoff. Maar het borrelt in Oost-Europa, ziet ook De Lange. Vergeet niet dat Angela Merkel (64) ook uit de DDR kwam. ,,Als ik zie met wie ik te maken heb in Brussel als het gaat over harde financiële onder werpen, waren daar onder het Bulgaarse en Roemeense voorzit terschap bijna allemaal topvrou wen. Je ziet ze achter de schermen alles in goede banen leiden. Ge lukkig hebben wij op ons ministe rie van Financiën in Nederland ook een vrouw als secretaris-gene raal, maar de rest van onze hoge ambtenaren is toch vooral man.'' Dat zegt Trump-adviseur Newt Gingrich. De oud-voorzitter van het Huis van Afgevaardigden wordt door de regering-Trump in stelling gebracht om te waarschu wen voor de groeiende macht van China. Gingrich sprak gisteren in het Haagse perscentrum Nieuws poort, vooral over China. Hij is be zig met een boek over het land en kwam op uitnodiging van de Amerikaanse ambassadeur Pete Hoekstra, die in de jaren 90 met hem in het Congres zat, voor een bliksembezoek naar Nederland. ,,De Chinezen zijn slim geweest, door al in een vroeg stadium te in vesteren in technologie. Veel meer dan Nokia en Ericsson gecombi neerd.'' Volgens hem kijken degenen die Huawei verdedigen alleen naar de korte termijn, en zijn ze blind voor de gevaren op lange termijn. Hij wees op het belang dat China heeft gekocht in de haven van bijvoor beeld het Italiaanse Triëst en de invloed die het land in Afrika heeft. ,,Djibouti is zo ongeveer Chinees eigendom.'' Gingrich zei vaak te horen dat er 'een EU-brede oplossing' moet ko men voor 5G. ,,Dat lijkt me gewel dig. Begin met Nokia en Ericsson en zorg dat je banen creëert in Eu ropa in plaats van in China'', echode Gingrich Trump na, die ook werkgelegenheid wil terugha len, maar dan naar de VS. ,,Dat zou mijn advies aan jullie premier zijn.'' Na zijn optreden in Nieuws poort, ging Gingrich naar premier Mark Rutte. Of hij daar ook het on derwerp 5G ging aansnijden, wilde de oud-voorzitter niet zeg gen. ,,Ik ben historicus, hij is histo ricus. Het wordt gewoon een ge sprek van twee historici onder el kaar.'' Gingrich bezocht ook Artis en lunchte met Forum voor De mocratie-leider Thierry Baudet. Halfpension BBL!" - 3 dagen Biesbosch 3 dagen Arnhem HP O 7,8) 50 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 dinsdag 2 april 2019 GO Vrouwen nemen het roer over Bob van Huët Rotterdam/Bratislava Theresa May Groot-Brittannië Erna Solberg Noorwegen Katrin Jakobsdóttir IJsland Angela Merkel Duitsland Marie-Louise Coleiro Preca Malta ti Kaljulaid Estland Dalia Grybauskaité Litouwen Zuzana Caputova Slowakije Kolinda Grabar-Kitarovic Kroatië Ana Brnabic -Esther de Lange, Europarlementariër Viorica Dancila Roemenië Nederland heeft nooit een vrouwelijke premier gehad. En dat zal nog wel even zo blijven. Wie een rondje maakt langs de partijen die kans maken om na de volgende verkiezin gen de premier te leveren, ziet dat bij geen van de grote par tijen een vrouw aan het roer staat. De enige twee partijen met een vrouwelijke partijlei der zijn de SP met Lilian Marij- nissen (33) en de Partij voor de Dieren met Marianne Thieme (47). Europa moet zelf de aanleg van de vijfde generatie van het mo biele netwerk, 5G, ontwikkelen en aanleggen. Daarvoor moet het niet in zee gaan met het Chinese bedrijf Huawei. Hanneke Keultjes Den Haag mm* ...Vi JMdHiHRMSOMfl1 Voor maar: 2 nachten in 3* Hostellerie La Sapinière, Laforêt 2 keer een ontbijtbuffet, gratis parkeren en wifi 2 keer een 3-gangen diner Tip: 4 dagen voor 94,50 p.p. Aankomsten t/m aug. 3* Tulip Inn Meerkerk (7,5) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx rondvaart Biesbosch j^n 50 Tip: Molens Kinderdijk 3* Hotel Gieling, Duiven 2 nachten incl. ontbijtbuf 2x diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren en wifi et Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristen be 70 cpg n toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11