H 8 NIEUWS Miljoenen tekenen brexitpetitie Klimaatverandering is veel angstaanjagender dan de meeste mensen beseffen, stelt schrijver David Wallace- Wells. Zijn boodschap: er wacht ons een totale ineenstorting. KILLEEN Een onlinepetitie die de Britse regering oproept toch maar lid van de EU te blijven, heeft in Groot-Brittannië al zes miljoen ondertekenaars. De site van de petitie is van het Britse parlement. Dat moet een debat houden over elke petitie die meer dan 100.000 ondertekenaars krijgt. Volgens de jongste planning bespreekt het Lager huis de petitie vandaag. De petitie is eind februari gelanceerd en heeft meerdere malen zo'n grote toestroom beleefd, dat de site onbereik baar werd. Nog niet eerder te kenden zo veel mensen een dergelijke onlinepetitie. In theorie kan de regering de EU laten weten dat het land bij nader inzien toch lid blijft. Daar is geen instemming van derden voor nodig. Maar de meeste Britse parlementsle den, ook voorstanders van EU-lidmaatschap, tornen niet aan de uitslag van het referen dum uit 2016. We kunnen beginnen, omdat het veilig is. En dat is het dankzij deze mannen Cholera grijpt om zich heen in havenstad Het aantal mensen in Mo zambique dat besmet is ge raakt met de cholerabacil stijgt snel. In de havenstad Beira, waar de cycloon Idai een ravage aanrichtte, zijn zaterdag 271 besmettingsge- vallen geteld, zo meldt de Mozambikaanse overheid. Dat was een verdubbeling ten opzichte van vrijdag. Er zouden tot nu toe geen men sen aan de ziekte zijn overle den. Het officiële dodental als gevolg van de cycloon in Mozambique, Zimbabwe en Malawi is gestegen tot 746. et is erger dan je denkt, veel erger.'' Zo begint De onbewoonbare aarde, het net in het Nederlands verschenen apocalypti sche boek waarin David Wallace- Wells uiteenzet wat ons in een op warmend klimaat allemaal te wach ten staat. Wie zich bij dat onderwerp vooral zorgen maakt over de stij gende zeespiegel en uitstervende ijs beren, ziet volgens de Amerikaanse journalist slechts het topje van de ijs berg. Het broeikaseffect verandert het leven op aarde, ons leven, funda menteel. Dat is nu al gaande - zie de zomer van vorig jaar, zie de bosbran den in Griekenland en Californië. En als de aarde twee tot vier graden opwarmt - geen uit de lucht gegre pen getal maar de koers waar we zon der acuut ingrijpen op afstevenen - is het menselijk leed volgens zijn ana lyse eigenlijk niet te overzien. Wal lace-Wells somt de chaos op die ons dan te wachten staat: de zoetwater- voorraden in de wereld die onher stelbaar snel slinken, de oceanen die veranderen in doodse poelen, de na- tuurbranden, de droogtes, de steden rond de evenaar die letterlijk te heet worden om in te leven. Hij beschrijft hoe hard de landbouwopbrengsten zullen dalen, hoe hongersnoden, overstromingen en andere natuur rampen aanzienlijke delen van de wereldbevolking op drift zullen ja gen, met burgeroorlogen tot gevolg. Hoe muggen die gevaarlijke ziektes als malaria verspreiden steeds noor delijker oprukken, bacteriën en vi russen muteren en plagen zich in een warmer klimaat sneller dreigen te verspreiden. Hoe, in feite, ons hele sociale en economische systeem in eenstorting wacht. Je hebt een behoorlijke portie doorzettingsvermogen nodig om je door die opsomming heen te slaan. Dat beseft de schrijver ook: halver wege complimenteert hij de lezer die nog niet is afgehaakt. Hoe deprime rend de boodschap ook is, hij lijkt wel aan te slaan. Het artikel in New York Magazine waar het boek op is ge baseerd ging viral, en in de VS staat De onbewoonbare aarde in de bestsel lerlijsten. ,,Ik denk dat het publiek er klaar voor is om op een serieuze manier met dit onderwerp om te gaan. Mensen zijn zich veel bewuster geworden van kli maatverandering door alle weersex- Droge zomer nog merkbaar Politie zoekt gek met mes Aanslag blijkt loos alarm maandag 1 april 2019 LONDEN Voormalig dj Edwin Evers bedankte dit weekend brandweerlieden in Hoorn, nadat ze de plaatselijke schouwburg hadden ontruimd wegens rook in het gebouw. Het bleek loos alarm. BEIRA Douaniers staan bij een nep-controlepost in het Noord- Ierse Newry als een uiting van protest tegen de brexit. Bor der Communities Against Brexit hield gisteren verschillende demonstraties op de grens tussen Groot-Brittannië en de Ierse Republiek. Ze vrezen dat de douane terugkomt. foto getty 'Aarde wordt Annemieke van Dongen Amsterdam De onbewoonbare aarde, uitgeverij De Bezige Bij, 22,99 Waarom zouden mensen uw alar merende boodschap überhaupt willen lezen? ZEIST De gevolgen van de droge zomer van vorig jaar zijn nog merkbaar. Weeron- line meldt dat er ge middeld sprake is van een neerslagte kort van 65 millime ter. Normaal is er 31 maart een over schot van zo'n 200 millimeter. De regio nale verschillen zijn groot. Noord-Hol land, Zuid-Holland, Drenthe en de Ve- luwe hebben wel een neerslagover schot. LONDEN De Britse politie is in Londen op zoek naar een vermoe delijk gestoorde messentrekker. Hij zou afzonderlijk van elkaar vier mensen zonder enige aan leiding van achteren hebben aangevallen met een mes. ESSEN De Duitse politie heeft gisteren elf mensen, vooral Tadzjieken, gear resteerd op verden king van een aan slag. Ze werden snel weer vrijgela ten, waarbij justitie meldde dat ze toch geen terreurver dachten waren. De verdenking ont stond doordat een Tadzjiek in Essen met zijn auto dwars door een voetgan gerszone reed. Hij zit nog vast. BRITISH CUSTOMS All Vehicles Including Cyclists Must STOP OJAVID WALLACE WEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8