Minder agenten ziek dankzij Tilburgse succesmethode 7 Een jonge, Utrechtse gamer werd twee jaar geleden opgepakt omdat hij online propaganda voor terreurgroep IS maakte. Vanuit een Amerikaans onderzoek wordt er nu meer duidelijk over het United Cyber Caliphate. Wat hebben een 20-jarige Ameri kaanse, die nog thuis woont en knuffels op haar bed heeft liggen, een 14-jarige Noor en een Neder landse autistische tiener die houdt van de populaire game Grand Theft Auto met elkaar gemeen? Ze hebben alle drie deel uitgemaakt van een online propagandagroep van IS. De beruchte mediama- chine van de terreurgroep blijkt deels te hebben gedraaid vanuit de slaapkamers van westerse tieners. Nachtmerrie De ouders van de nu 20-jarige Kim Ahn Vo waren volslagen verrast toen hun dochter twee weken ge leden werd opgepakt. Ja, ze wisten dat computers de grote hobby wa ren van hun dochter, vertellen ze in de Amerikaanse pers. Maar dat hun dochter in 2016 onder de bij namen Kitty Lee of Miss Bones online opereerde als een cyber ronselaar voor IS en hun propa ganda verspreidde? Dit was erger dan hun ergste nachtmerrie. Toch is dat waar de FBI de Amerikaanse van verdenkt. Haar hangt mogelijk twintig jaar cel boven het hoofd. Uit documenten die na haar ar restatie zijn vrijgegeven, komt een wat breder beeld naar buiten van haar werk. Hoe Vo, uit het dorpje Hephzibah in de staat Georgia, in online IS-kringen terechtkomt, is onduidelijk. Wel is bekend dat ze contact had met Irakezen die een leidinggevende rol speelden in de online-takken van de terreur groep. En ook dat ze een 14-jarige Noor aanspoorde haar te helpen. Samen zetten ze zich in voor wat het United Cyber Caliphate heet. Tijdschriften Die groep ontstaat in 2016 wan neer verschillende hack- en me diagroepen die aan IS zijn gelieerd, onder dezelfde 'paraplu' verder gaan. Het zijn onder meer dat soort groepen die de mediama- chine van IS indrukwekkend maakten. Want waar de groep via haar officiële kanalen al glossy on line tijdschriften verspreidt, pro duceren en posten symphatisan- ten én spanningzoekers van over de hele wereld via social media ook een ongekende stroom video's en geschriften om nieuwe recru- ten te werven en gewone burgers schrik aan te jagen. Uit de Amerikaanse documen ten blijkt dat ook een Nederlander een rol speelde in het Cyber Cali phate. Hij werd via de Noorse tie ner in contact gebracht met Vo. De Amerikanen noemen hem 'CC-7', een persoon die op 15 juni 2017 in Nederland is opgepakt. Dat komt overeen met een persbericht van het Nederlandse Openbaar Minis terie uit 2017, waarin staat dat op die 15de juni een 18-jarige Utrech ter is aangehouden voor 'het ver spreiden van IS-propaganda, waaronder gewelddadige video's'. Beelden van de gewelddadige vi deogame Grand Theft Auto be werkte hij in IS-stijl, compleet met executies en strijdliederen. De Utrechter blijkt vorig jaar zijn straf al te hebben gehad, de zaak is ongemerkt voorbijgegaan, omdat hij in een besloten zitting via het jeugdrecht is veroordeeld. Hij kreeg twaalf maanden jeugd detentie, waarvan de helft voor waardelijk. Broeders Uit het onderzoek blijkt dat de Utrechter Vo en de Noorse jongen via social media ontmoette. ,,Welkom aan al mijn broeders", meldt Vo in een chat, blijkt uit het Amerikaanse onderzoek. Uitein delijk gaat de Utrechter ook zelf aan de slag. Hij maakt geweldda dige video's in GTA-stijl. Maar ook, zo meldt het Nederlandse vonnis: ,,Een videoclip over een aanslag op Utrecht CS en een brandende Domtoren met bege leidende onheilspellende teksten." Daarnaast heeft hij 'een video ge maakt, waarin executies te zien zijn en waarin een zogenaamde kill list wordt gedeeld: het betreft een lijst van achtduizend mensen, met daarbij een oproep mensen te doden'. Die namen zijn volgens de FBI van doorsnee-Amerikanen en gestolen van een website van een bedrijf. De video wordt verspreid via Telegram en YouTube. Maar wat de rechtbank ook schrijft, is dat het 'in de kern om een angstige jongeman gaat, die vermoedelijk niet snel over zal gaan tot fysiek geweld'. Een autis tische jongen die in die periode in een depressie zat, melden psychia ters. De rechtbank stelt dat hij ver minderd toerekeningsvatbaar was. Hij hoeft niet terug de cel in. Wat de toekomst voor de Ameri kaanse Vo brengt, is nog onduide lijk. Uit de rechtbankdocumenten blijkt dat ze zelf in de zomer van 2017 in contact wilde komen met de FBI. Toch werd ze pas anderhalf jaar later opgepakt. Het United Cyber Caliphate leidt inmiddels een slapend be staan. Maar in plaats daarvan zijn tientallen andere jihadistische propagandagroepen opgekomen. Het ziekteverzuim lag bij de politie afgelopen jaar met 6,5 procent aan zienlijk hoger dan het landelijk ge middelde. Meer dan vierduizend politiemedewerkers zaten ziek thuis, van wie de meeste langdurig. De onrust en onzekerheid die de vorming van de nationale politie in 2011 met zich meebracht, zorgde voor een stijging die tot vorig jaar doorzette. Om die stijging een halt toe te roepen, stapte de korpsleiding naar Peter Verschuur. Als districtschef van Tilburg had Verschuur tien jaar geleden met 9,8 procent nog één van de slechtste cijfers van alle po litieregio's. Maar een nieuwe werk wijze deed het ziekteverzuim spec taculair dalen. ,,Het verzuim in Til burg is nu met 3,2 procent het laag ste van het land." Zijn geheim? Verschuur: ,,Ziekte en verzuim zijn niet hetzelfde. Ver zuim kan in veel meer dingen zit ten. Mensen hebben problemen op het werk, of thuis. Ik ben mijn chefs gaan opleiden om verzuimgesprek- ken te voeren waarin je tot de kern van het probleem komt." Daarna is het een kwestie van creatief zijn in het vinden van oplossingen, zegt de politiechef. ,,Er zijn zo veel regeltjes waarom iets niet kan. Maar je moet koste wat kost op zoek gaan naar wat wel kan." Een voorbeeld? ,,Neem een ou dere wijkagent, die de onregelma tige diensten niet meer kan op brengen. Je moet dan zoeken naar een functie die hij wel kan vervul len. Lukt dat niet binnen je eigen team, dan vast wel ergens op dis trictsniveau." Kon Verschuur die persoonlijke aanpak uitrollen over de grootste overheidsorganisatie van Neder land? ,,Ik kan zelf niet alle verzuim- gesprekken voeren, dus hebben we in iedere eenheid geïnvesteerd in mensen die de kar trekken." De methode levert overal succes op. Toen Verschuur vorig jaar zijn plan nen bekendmaakte, meldde zich meteen een teamchef die kampte met een verzuim van bijna 10 pro cent. ,,In een jaar tijd zijn ze gedaald tot 6,6 procent. En ik weet zeker dat die daling gaat doorzetten." Ook landelijk daalt het ziektever zuim voor het eerst sinds jaren. Sinds maart vorig jaar is het ver zuimpercentage van 6,5 procent naar 6,1 procent gezakt. Volgens Verschuur door de nieuwe aanpak. ,,Ik ben er van overtuigd dat als we zo doorgaan, we volgend jaar onder de 6 procent duiken." maandag 1 april 2019 Hoe een Utrechtse gamer in het cyberkalifaat belandde Cyril Rosman Utrecht Screenshots van geweldda dige video's van the United Cyber Caliphate. FOTO'S AMERIKAANS MINISTERIE VAN JUSTITIE Ml De Utrechter maakte een video waarin een kill list voorkwam met namen van achtduizend mensen Al jaren kampt de politie met een torenhoog ziekteverzuim. Daarom greep de korpsleiding naar een Tilburgse succesme thode, die voor het eerst de cij fers doet dalen. Koen Voskuil Tilburg De verzuimaanpak van Peter Verschuur werkt. foto tom valstar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7