NYNKEDEJONG Milieuactiviste (45) nu president van Slowakije I Gunstig klimaat voor tuincentra 6 Grensrechter slaat doelman knock-out J Column Een beter milieu begint bij je zelf, zo luidde de slogan waarmee we vroeger werden doodgegooid. Dat is deels ook zo. Natuurlijk, het belangrijkste is dat de industrie eens gedwongen wordt om z'n best te doen. En toch: de kleine beetjes van de bur ger helpen ook. Maar laten we eerlijk zijn: die kleine beetjes zijn van die vervé lende beetjes. Ineens voel je CO2- verantwoordelijkheid wanneer je in het vliegtuig stapt, moet je na denken over wat je op vleesvrije maandag eet en is de energiereke ning omhooggegaan, omdat het kabinet ons wil aansporen om wat minder te verbruiken. nen, zo meldden het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Vlinderstichting. Dat is heel erg. En om dat tegen te gaan, moet er bijvoorbeeld in de landbouw wel het één en ander veranderen. Maar! Ook wij kunnen iets doen! Wij moeten onze tuin vlinder- vriendelijk maken. Dat klinkt toch veel makkelijker en gezelliger dan minder vliegen of nooit meer slavinken eten? Ge woon een paar zonnebloemen in je tuin planten, lavendel mag ook. En als je de ruimte hebt, neem er een vlinderstruik bij. En als je daar geen zin in hebt, kun je in Soest zelfs een stuk land kopen van boer Kuijer, waar hij insectvriendelijke bloemen op zet. Het loopt storm, vertelde hij in deze krant. Van de 170 kavels is hij er al ruim 70 kwijt. Perken vol gipskruid, klaproos en koren bloem. Heerlijk voor de bijen en vlinders. En jij kunt op verjaarda gen trots melden dat je superveel voor het milieu doet. Dit is echt deugen voor dum mies. Makkelijker kunnen we het niet maken. Leuker ook niet. Nog nooit was het zó makkelijk om een gutmensch te worden. Je hoeft al leen maar een zakje zonnebloem zaadjes te kopen. Makkelijker kunnen we het niet maken, leuker ook niet Corruptie en politieke verandering waren de belangrijkste thema's in de verkiezingsstrijd, waarvan de pro-Europese Caputova tot win naar werd uitgeroepen. ,,Ik ben niet alleen blij met het resultaat, maar ook dat het mogelijk blijkt om niet te bezwijken voor populisme, om de waarheid te vertellen'', zei ze in haar overwinningstoespraak. Haar opponent Sefcovic van de regeringspartij Smer erkende zijn nederlaag toen bekend werd dat Caputova 60 procent van de kiezers achter zich had gekregen. De verkiezingen waren een jaar na de moord op journalist JSn Ku- ciak en zijn verloofde. Kuciak deed onderzoek naar fraude onder de politieke en economische elite in het land. De dubbele moord leidde tot de grootste demonstra ties ooit in Slowakije sinds de communistische tijd en dwong premier Robert Fico van de partij Smer vo rig jaar tot aftreden. Vijf mensen werden aan geklaagd, onder wie zaken man Marian Kocner, die door de journalist onder de loep werd genomen. Door Kocners ban den met Smer werd hij het sym bool van de diepgewortelde cor ruptie in Slowakije. Als advocate heeft Caputova veertien jaar lang gevochten toen een bedrijf dat Kocner vertegen woordigde een illegale stortplaats wilde bouwen in haar woonplaats. Zij won uiteindelijk, wat haar de bijnaam 'Slowaakse Erin Brocko- vich' opleverde. Caputova, van de in 2017 opge richte politieke partij Progresrvne Slovensko, is voor vijfjaar gekozen. De president van Slowakije heeft weinig directe macht, maar be noemt ministers en kan de benoe ming van hoge rechters en aankla gers tegenhouden. Dat kan oud premier Fico nog flink dwarsbo men in zijn plan om de baas te wor den van het hooggerechtshof. Het eerste team van vv UNO nam het thuis op tegen het Haarlemse Geel-Wit. Nadat het op het veld uit de hand liep, en er over en weer geslagen werd, mengde een grens rechter zich in het gevecht. De 34-jarige man, gekleed in het oranje, met nummer 2 op zijn shirt, gooide zijn geelrode grens rechtervlaggetje op de grond en haalde met een krachtige vuistslag uit naar de doelman van UNO. De doelman, in het rood, met nummer 1 op zijn shirt, ging met een tegen de grond. Medische be- geleiders renden het veld op om zich over de keeper te ontfermen. De UNO-doelman werd bewuste loos geslagen, zegt voorzitter jeugdcommissie Lennert Böhmer van Geel-Wit. De politie heeft de grensrechter uit Haarlem aangehouden voor mishandeling. De 34-jarige voet balt zelf ook voor Geel-Wit. Het slachtoffer werd ter controle naar het ziekenhuis overgebracht en bleek daar een hersenschud ding te hebben opgelopen, meldt de politie. Veilige club ,,We vinden het heel erg wat er is gebeurd. Iedereen is erg aangesla gen. We willen juist bekendstaan als een sportieve en veilige club'', zegt Lennert Böhmer veront schuldigend. Volgens hem stond de verdachte niet bekend als ie mand met een 'kleurrijk kaartver- leden'. Politieagenten begeleidden de tegenstanders van het Haarlemse Geel-Wit naar de parkeerplaats zodat deze de Hoofddorpse voet balclub konden verlaten zonder dat opnieuw vechtpartijen uitbra ken. De club reageert: ,,Voetbalver- eniging UNO keurt iedere vorm van geweld zowel op als rondom de velden af. Als vereniging heb ben wij respect en sportiviteit hoog in het vaandel staan. Het be stuur zal in gesprek gaan met alle betrokken partijen om dit incident verder te bespreken en waar nodig gepaste maatregelen te treffen. Sa men zijn wij UNO." De omzet bij tuincentra was vorig jaar 1,53 miljard euro, een stijging van 6,5 procent in ver gelijking met 2017. Een mooi resultaat, berekende markton derzoeker GfK, want binnen de retail scoorde alleen de elektri sche fietsenmarkt nog beter. De stijgende populariteit van tuincentra is onder meer te danken aan de hete zomer. Toen gingen er veel barbecues en bar becue-artikelen over de toon bank. Ook gaven we vorig jaar bijna 267 miljoen euro uit aan bomen en planten voor in de tuin. Dat is 10,5 procent meer dan in 2017. Volgens Brenda Horstra, adjunct-directeur van Tuin- branche Nederland, zijn we 'kli- maatbewuster' geworden. ,,Af- gelopen jaar was er opvallend veel aandacht voor het klimaat. Acties, zoals klimaatmarsen, zetten mensen aan het denken, maar ook vanuit de overheid werden campagnes opgezet hoe we meer bijen en vlinders in onze tuin krijgen." Horstra denkt daarnaast dat gemeenten hun steentje bijdragen, door sponsoring van regentonnen, groene daken of geveltuintjes. Horstra verwacht dat de groei in tuincentra alleen maar door zet. Dat ziet ze nu al aan de eer ste kwartaalcijfers van 2019, waarin opvallend veel heesters en haagplanten werden ge kocht. ,,Veel mensen vervangen hun schutting door coniferen of andere haagplanten. Reden? We willen onze tuinen niet alleen opvrolijken met plantjes, maar we richten hem ook structureel groener in." Komend voorjaar verwacht ze ook een piek in de verkoop van buitenplanten. Door de hitte golf in 2018 legden veel horten sia's en rozen het loodje. ,,Maar wacht eerst even af wat er weer opkomt in je tuin." Je wilt wel iets doen voor het milieu, maar verdorie zeg, korter douchen? Wanneer moet de crè mespoeling dan intrekken? Daarom ben ik zo blij met de nieuwe oproep, die alles te maken heeft met de vlinders. Want daar gaat het niet goed mee. In ruim een eeuw is ruim 80 procent van de vlin ders ver- dwe- maandag 1 april 2019 GO @nynke Deuaen Zuzana Caputova heeft de presidentsverkiezin gen in Slowakije ge wonnen. De 45-jarige advocate is daarmee de eerste vrouwelijke president van het Oost- Europese land. Annemieke van Dongen Rotterdam/Bratislava De doelman ligt na een klap van de grensrechter bewusteloos op de grond. foto rowin van diest Voetbalwedstrijd wordt vechtpartij Een voetbalwedstrijd tussen vv UNO uit Hoofddorp en het Haarlemse Geel-Wit is zaterdag compleet uit de hand gelopen. De politie hield een grensrech ter aan, nadat hij een doelman bewusteloos had geslagen. Marcia Nieuwenhuis Hoofddorp De tuincentra deden vorig jaar goede zaken. Nederlan ders kochten meer bomen en planten voor in hun tuin dan in 2017. Dikke kans dat klimaat acties daar een steentje aan hebben bijgedragen, denkt Tuinbranche Nederland. Hanneke van Houwelingen Zeist Kijk op onze site bij /video Doelman knock out geslagen bij vechtpartij op het veld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6