Porosjenko tegenover komiek Zelenski 5 van een mooie vrouw, een bord - en daarna vragen wat ze gezien hebben. Die zogenaamde ervaren Nederlandse skiërs zien 90 pro cent over het hoofd. Let maar eens op als je op de piste bent: meer dan de helft kijkt niet voor zich, maar naar de sneeuw vlak voor zich of zelfs naar de punten van hun ski's. Hoe kun je dan verwachten dat ze een ander op tijd zien?'' Rolstoel Het is niet altijd de skiër zelf die in gebreke blijft. ,,Ik sta een man bij die in een rolstoel belandde, door dat op een piste in Zwitserland de markeringspalen van de pisterand niet goed stonden. Het zicht was door weersomstandigheden slecht. Hij kon zich daardoor alleen aan de hand van de palen oriënteren. Door de verkeerd ge plaatste palen miste hij een haakse bocht en viel van de piste een afge graven diepte in. Zijn ruggen- wervels klapten op elkaar toen hij landde. De exploitant van de piste heeft toen de dag erna de situatie beveiligd, foto's gemaakt en die aan de politie gegeven alsof de piste op de dag van het ongeval wel goed beveiligd was.'' De vader van het slachtoffer had op de dag van het ongeval óók foto's ge maakt. ,,Toen ik die beelden naast elkaar legde en de palen ging tel len, zag ik wat er was gebeurd.'' Hij won de zaak voor zijn cliënt. Wijnkamp, gediplomeerd ski leraar en vrijwilliger bij de berg- redding in Tirol, gaat privé nauwe lijks nog de piste op in Oostenrijk. ,,Te gevaarlijk. Misschien komt het door alle ongelukken die ik behan del. Ik voel me er niet meer prettig en ski privé daarom altijd offpiste. Een lawine is voor mij bereken baarder dan een skiër op de piste. Als ik op de piste moet zijn, kijk ik altijd achter me. Laatst hadden we een reconstructie van een ongeluk. Ineens skiet er iemand over mijn ski's heen, terwijl we daar staan!'' hebt een paar seconden nodig om te kunnen reageren, maar als je met 50 km/uur, dus 14 meter per seconde, de berg af gaat, heb je het over 30 tot 40 meter. Tegen hen wil ik zeggen: volg volgende va kantie eens een paar skilessen en neem gas terug.'' Wijnkamp was een in fiscaal strafrecht gespecialiseerde advo caat in Nederland, toen hij in 2005 in een Oostenrijkse après-skibar zijn huidige vrouw tegenkwam. ,,Ik had genoeg van het drukke leven in Nederland, waar iedereen continu op zijn telefoon kijkt. De liefde en de bergen grepen me.'' Zijn vrouw kreeg een baan als anesthesist in een Oostenrijks zie kenhuis en ging ook aan de slag als Notarzt, traumarts, op de trauma heli - 'zij haalt skiërs van de berg en ik sta ze juridisch bij'. Hij schoolde zich bij om ook in Oos- tenrijk een toga te kunnen dragen. Jaar in, jaar uit ziet hij het gevaar op de pistes toenemen. ,,De afgelo pen decennia zijn de snelheden met wel 20 km/uur toegenomen. De ski's zijn korter, aangepast voor beginners, waardoor je sneller denkt dat je het onder de knie hebt. Mensen dragen een helm en steeds vaker ook een rugbescher mer. Dan voelen ze zich helemaal onaantastbaar en gaan ze nóg harder. Soms zijn er wel 20.000 mensen op de piste, dan is het eigenlijk een wonder dat het niet veel vaker goed fout gaat.'' „Eigenlijk zou er een apk-keu- ring voor de skivaardigheid van de skiër en snowboarder moeten zijn. Ik overleg met een skischool over een testparcours. Gewoon een simpele afdaling op een rode piste, waarbij we dingen naast de piste zetten - een sneeuwman, een foto In de finale op 21 april staat Poros jenko tegenover televisiekomiek en acteur Volodymyr Zelenski. Die was met ruim 30 procent van de stemmen de grote winnaar van de eerste ronde. Omdat Zelenski al wekenlang in de peilingen een straatlengte voorlag, was vooral de strijd om de tweede plaats span- nend. Als Porosjenko derde was ge worden, was zijn presidentschap nu, na vijf jaar, ten einde gelopen. Porosjenko behaalde bijna 18 pro cent, Tymosjenko ruim 14 procent. Porosjenko oogde tijdens zijn verkiezingstoespraak opgelucht, maar zei dat het verlies een 'harde les was'. Ook wierp hij twijfels op over de hardheid van zijn toekom stige tegenstander. ,,Hij(Poetin, red.) droomt van een zachtaardige, onderdanige, giechelende, onerva ren en ideologisch vormeloze pre sident. Gaan we hem die geven?'' schamperde het staatshoofd. Voor oud-premier Tymosjenko betekent het dat het Oekraïense presidentschap na 2010 en 2014 nu voor de derde keer aan haar neus De exitpolls trekken zich niets aan van de kiezer. Er zijn stemmen gekocht voorbijgaat. Gisteravond laakte ze de exitpolls, die 'gemanipuleeerd' zouden zijn. ,,De exitpolls trekken zich niets aan van de kiezer. Er zijn stemmen gekocht'', brieste Tymo- sjenko, die het kamp Porosjenko onverbloemd 'maffia' noemde. De oud-premier had Porosjenko voorafgaand aan de verkiezingen ervan beschuldigd dat hij masaal stemmen zou kopen. Ook andere kandiaten spraken van fraude. Maar de kiescommissie stelde gisterdag- middag dat er geen systematische fraude is gepleegd. De commissie had het over ruim vijfhonderd overtredingen, van mensen die een selfie maakten met hun stembiljet tot de aanvoer van burgers in bus sen om te gaan stemmen. De Rus sische zender RT (onder controle van het Kremlin) meldde evenwel zestienhonderd schendingen. Oekraïne vreesde dat Rusland de stembusgang zou saboteren, onder meer met hackers. Maar daarvan is gisteren niets gebleken. Opvallend was dat de opkomst in het door oor log geteisterde Donbass het hoogst was. Van de Oekraïense militairen in de door Oekraïne gecontroleerde delen van de zelfverklaarde, pro- Russische 'volksrepublieken' Do netsk en Loehansk ging 95 procent naar de stembus. Aan de kant van de rebellengebieden werden de ver kiezingen geboycot. Ook op de door Rusland in 2014 geannexeerde Krim konden burgers niet stem men. maandag 1 april 2019 GO Kijk op de site bij /video naar Wijnkamps ervaringen met ski-ongelukken. zien totaal geen gevaar' ▲T De Alpenpolitie doet locatieonderzoek na een ski-ongeluk. FOTO ALPINPOLIZEI De Oekraïense president Petro Porosjenko is volgens de exit polls door naar de tweede ronde van de Oekraïense verkiezingen. Hij ontdeed zich gisteren van zijn naaste concurrent Joelia Tymosjenko. Joost Bosman Kiev Porosjenko (links) en Zelenski. FOTO AFP - Joelia Tymosjenko, presidentskandidaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5