Gemeentebalies blijven beperkt open Geen winkels in kerk Sluis, mogelijk wel woningen ZEEUWS-VLAANDEREN 19 OPENING MUSEUMSEIZOEN Het Visserijmuseum en Het Bolwerk openen het museumseizoen met exposities rond de Slag om de Schelde. Sluis maakt ook bezwaar tegen turbines euren en ramen gaan open, als melancholi sche doedelzakmu- ziek op zaterdagmid dag door IJzendijke schalt. Museum Het Bolwerk opent het nieuwe museumseizoen en nodigde daar de muzikanten van For Freedom Pipes Drums uit Knokke-Heist voor uit. De mu ziek is toepasselijk, legt voorzitter Matthieu Janssen van Het Bolwerk uit. ,,Het is een direct lijntje naar de Canadezen die ons bevrijd heb ben." In Terneuzen wordt op 31 augus tus het startsein gegeven van het nationaal herdenkingsjaar van de bevrijding. In de gemeente Sluis staan komende maanden ook tien tallen activiteiten op het pro gramma, waaronder veel tentoon stellingen. Iedere expo belicht een ander aspect. Het Bolwerk, museum voor Staats-Spaanse Linies in IJzen- dijke, koos ervoor om de Slag om de Schelde in een breder verband te trekken en een overzicht te ge ven. ,,Dat doen we in ons museum ook met de Tachtigjarige Oorlog", zegt Janssen. De tentoonstelling verloopt chronologisch en begint op D-Day. Het traject naar Opera tion Switchback toe wordt uitge legd in woord en beeld. Aan Switchback, de operatie waarbij de geallieerden Zeeuws- Vlaanderen bevrijdden, is een hele zaal gewijd. In het westen staken de geallieerden De Braakman over en in het zuiden het Leopoldka- naal, vlak bij de grens met Neder land. Ook laat Het Bolwerk de lit tekens zien die de oorlog naliet. Zowel in het landschap als in het geheugen van mensen. Van het For Freedom Museum in Ramska- pelle zijn er uniformen en voor werpen in bruikleen die van Ca nadese soldaten waren. Ook is er een bijzondere film te zien over het verwoeste West- Zeeuws-Vlaanderen na de bevrij ding. Maurits Schaap (1907-2001) maakte een uur aan beelden, in opdracht van het Militair Gezag. De gesprekken beginnen meteen al, bij het zien van de foto's Schaap was een Joodse handelsrei ziger uit Rotterdam en had onder gedoken gezeten bij een bevriende ondernemer in Axel. Via het Steven Spielberg Film and Video Archive kreeg het museum de beelden in handen. Het Visserijmuseum in Bres- kens opende vrijdagavond de wis seltentoonstelling. Die richt zich op één noodlottige dag: 11 septem ber 1944. De Duitse troepen trek ken zich terug. Ze proberen over de Westerschelde te vluchten naar Walcheren en Zuid-Beveland om van daaruit de strijd voort te zet ten. Om dat te voorkomen be schieten geallieerde vliegtuigen Breskens. Het doel is de haven te raken, maar veel bommen vallen op het dorp. Er vallen bijna 200 burgerslachtoffers. In het museum zijn documenten en foto's te zien, samengebracht op een tijdlijn die het verhaal vertelt. Wethouder Chris van de Vijver opende de ten toonstelling en bracht de impact van het bombardement onder woorden: ,,Deze tentoonstelling is vooral van, voor en over Breskens. De gesprekken beginnen meteen al, bij het zien van de foto's. Het is een ramp die nog steeds voelbaar is, tot op de dag van vandaag." SLUIS De gemeente Sluis spreekt zich uit tegen de komst van Belgische windmolens bij de grens. Sluis dient bezwaar in bij het college van burgemeester en schepenen van de gemeente Damme. Drie windmolens van 180 me ter hoog moeten ter hoogte van Lapscheure in de gemeente Damme komen en zijn een ini tiatief van energieleverancier Aspiravi. Er kon tot en met 29 maart be zwaar worden ingediend tegen de plannen. Omwonenden aan beide kanten van de grens ko men ook in actie tegen het plan voor de windturbines. SLUIS De mogelijke nieuwe invulling van de Johannes de Doperkerk in Sluis is een stap dichterbij. Krens Bouwontwikkeling onderzoekt of er een kapel met woningen kan komen. De pro jectontwikkelaar ziet toe komst voor de kerk uit 1927. Ook burgemeester en wethou ders van Sluis zien een toe- komstbestendig plan zitten, omdat veel kerken sluiting bo ven het hoofd hangt. De Sluise raad gaat daar in mee, zij be sloot afgelopen donderdag het hele proces sneller te laten ver lopen. Door het nemen van een 'coördinatiebesluit' wor den verschillende procedures, zoals een bestemmingsplan wijziging en een omgevings vergunning, samengevoegd. Er was aanvankelijk ook sprake van detailhandel in de kerk, maar daar ziet de ontwik kelaar van af. Op dat idee werd ook niet enthousiast gerea geerd door de Sluise Vereni ging van Vastgoedeigenaren en Middenstandsvereniging. Zij vinden dat er al genoeg win kels zijn en kregen bijval van CDA en VVD. De rooms-ka- tholieke kerk is ondertussen nog gewoon in gebruik. TERNEUZEN De Terneuzense wethouder Paula Stoker is niet van plan de openingstijden van de ge meentelijke publieksbalies te ver ruimen. Een voorstel van Sociaal Terneu zen en 50+, die daar om vroegen, kreeg donderdag tijdens een ge meenteraadsvergadering geen steun van de rest van de raad. Ouderen Sinds maart is de balie in Sas van Gent gesloten en is die in Axel al leen woensdags op afspraak open. Volgens de gemeente wordt er nog weinig gebruik gemaakt van de diensten. Jack d'Hooghe van Sociaal Ter- neuzen zag dat graag terugge draaid omdat er toch veel ouderen gebruikmaken van de balie. Bo vendien stoorde het hem dat de raad niet geïnformeerd was over dit voornemen. ,,Komt dit als een verrassing voor u?" vroeg Jos Verdurmen van Top/Gemeentebelangen. Hij wees D'hooghe er op dat hij dit al had kunnen weten, had hij de perspec- tievennota gelezen. Wethouder Stoker pareerde d'Hooghes claim dat de bezoekers met name oude ren waren. ,,Als we kijken waar voor de mensen komen, voor een groot deel voor het aanvragen van rijbewijzen, dan lijkt dat niet te kloppen." SssssSSëÜï maandag 1 april 2019 VL Canadezen leken even teruggekeerd Sophie Stockman IJzendijke D -Chris van de Vijver, wethouder Vanaf dinsdag 2 april zijn beide exposities te bekijken. For Freedom Pipes Drums uit Knokke-Heist bij de opening van het museumseizoen in IJzendijke. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54