Baarlanders kopen zonne-energie 18 BEVELANDEN EN THOLEN Behoud Haestinge belangrijk voor Smerdiek Het staat als een paal boven water: de inwoners van Sint-Maartensdijk laten zich hun zwembad niet zomaar afnemen. IN DE REGIO Opening expositie Tweedehands kleding Quilten MIJN DORP, MIJN STAD Dinsdag lieten ze van zich horen in de raadszaal, zaterdag staken de in woners van Sint-Maartensdijk in groten getale hun handen uit de mouwen tijdens de jaarlijkse schoonmaakdag van zwembad Haestinge. Natüürlijk draagt Ad Deurloo za terdag zijn steentje bij. Niet alleen omdat zijn zoon er 's zomers hele dagen en avonden te vinden is. ,,Dan moet hem bekant met een ge weer eruit schieten", lacht hij. Nee, het gaat Deurloo om het grotere plaatje. ,,Dit is iets wat mensen ver bindt. Hier valt al zoveel uit elkaar, met andere mensen die hier zijn komen wonen en jongeren die een stuk verderop hun vrije tijd door brengen." De 53-jarige inwoner van Sint Maartensdijk is opgegroeid met het Begin februari werden alle inwoners van het dorp na een informatiebij eenkomst in de gelegenheid gesteld één of meerdere certificaten te ko pen. Daarmee kopen ze groene energie in zonder hun eigen dak daarvoor te hoeven gebruiken. ,,In totaal zijn er nu 110 certificaten afge nomen. Eén certificaat staat onge veer gelijk aan één zonnepaneel", zwembad, vertelt hij terwijl hij even op adem komt na zwaar snoei- werk. ,,Ik was drie toen het werd geopend. Waarschijnlijk ben ik één van de eersten die erin heeft gele gen." Volgens hem heeft iedereen die geboren en getogen is in de om geving een band met het zwembad. ,,Het is niks bijzonders natuurlijk. Er is bijvoorbeeld geen grote glij baan, maar dit is de plaats waar een groot deel van jeugd nog steeds sa menkomt", zegt Deurloo met ge paste trots. Deze week werd duidelijk dat een grote meerderheid in de gemeente raad anderhalf miljoen euro wil in vesteren in een opknapbeurt, die eind 2020 moet worden uitgevoerd. Het voorstel volgde nadat plannen voor een nieuw (overdekt) zwem bad definitiefin de prullenbak ver dwenen. Tot opluchting van de in woners van Sint-Maartensdijk voelt de politiek er ook weinig voor vertelt Ed Verdam van de Baar- landse duurzaamheidscommissie De Beer is Los. „Hoeveel certificaten mensen ko pen, verschilt. Dat hangt af van de energiebehoefte van een huishou den", legt Verdam uit. ,,Zelf heb ik bijvoorbeeld al een aantal panelen Daarmee kopen ze groene stroom in zonder hun eigen dak daarvoor te hoeven gebruiken op mijn eigen dak liggen, maar ook nog certificaten afgenomen. Ik voor zie met het afbouwen van gas een om het bad te sluiten of het geld in De Spetter in Tholen te steken. Er is al genoeg naar Tholen-stad ver dwenen, vinden veel inwoners. ,,Bovendien is dit een voorziening voor heel west-Tholen", zegt Ron van der Graaf van de dorpstafel, wijzend naar de 700 actie-kleurpla ten die ook grotendeels door kin deren omliggende dorpen zijn ge maakt. Van der Graaf is zich ervan bewust dat veel politici aanhikken tegen de investering voor de op knapbeurt. ,,Maar we hoeven geen luxe extra's. De bevolking is al te vreden als ze 's zomers kunnen blij ven zwemmen. Een zo sober moge lijke renovatie, dat is de opgave." Zonnepanelen De werkgroep die het project gaat voorbereiden zal van de gebaande paden moeten afwijken, denkt hij. ,,Kijk of je zo kunt renoveren dat de jaarlijkse exploitatiekosten omlaag gaan. Gooi het dak van de kleedka mers bijvoorbeeld vol met zonne panelen." Met een systeem om het bad buiten openingstijden af te dekken kan ook veel energie wor den bespaard. Hij denkt aan een coating van polyethyleen, waardoor het bassin niet om de vijfjaar hoeft te worden voorzien van een nieuwe verflaag. Dat er iets moet gebeuren aan de wanden en de vloer van het bassin is wel duidelijk, zegt Cees van de Wielen. Al jaren neemt hij het zelfde stuk van het bad voor zijn re kening met de hogedrukspuit. ,,Je ziet nu dat op verschillende plek ken het beton zichtbaar wordt." Na een dag schoonmaken kan het bad er voorlopig weer tegenaan. Van der Wielen heeft het er graag voor over, al maakt hij zelf niet meer echt ge bruik van het bad. ,,Nu de kinderen ouder zijn, kom ik hier ook niet meer. Eén keer per jaar nog, op de laatste dag van de Jeugdland Speel- meerdaagse gaan we als vrijwilli gers ook altijd even het water in." toename in ons elektriciteitsver bruik. Waarschijnlijk hebben an dere dorpsgenoten ook zo gedacht." Blij Verdam noemt het project een schot in de roos. ,,Baarland heeft genoeg inwoners om het postcoderoospro- ject door te laten gaan. We hoefden niet ook nog huishoudens in omlig gende dorpen te benaderen." Hij is blij dat in Crop Alliance een 'maat schappelijk verantwoorde onderne mer' is gevonden die het project mo gelijk kon maken. Overigens was het afnemen van een certificaat extra aantrekkelijk geworden doordat De Beer is Los een bijdrage kon leveren vanwege de 50.000 euro die enkele jaren geleden met een prijsvraag van Zeeland Re finery werd gewonnen. maandag 1 april 2019 'Dit bad is wat de mensen verbindt' BE GOES Gwendolyn Pieters opent vandaag haar expositie Mo menten om te koes teren bij Uitvaart verzorging Alexan dra Markusse in Goes. Uitvaartver zorging Alexandra biedt mensen de kans om uitvaart- gerelateerde kunst werken te expose ren. De expositie is van vandaag tot vrijdag 5 april te zien, op maandag van 19.00 uur tot 21.00 uur, op woensdag van 11.00 uur tot 13.00 uur en op donderdag van 15.00 tot 17.00 uur. Uitvaartverzorging Alexandra Mar- kusse is te vinden aan de Kreukel- markt 16 te Goes. WEMELDINGE De kerken van We- meldinge houden woensdag geza menlijk een tweede- handskledingbeurs. Die vindt van 18.30 tot 20.00 uur plaats in Hotel Wemel- dinge aan de Noor delijke Achterweg in Wemeldinge. Een deel van de op brengst wordt ge schonken aan een organisatie in de regio. Informatie en aan melden via licht- puntwemeldinge@ gmail.com. OOST-SOUBURG In Oost-Souburg wordt morgen een inloopmiddag ge houden die in het teken staat van quilten. Rika Ghil- dee laat een quilt zien en vertelt hier over. De inloopmid dag duurt van 14.30 tot 16.30 uur en vindt plaats in de Ark, Oranjeplein 2 in Oost-Souburg. De toegang is gra tis. Joeri Wisse Sint Maartensdijk FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Eén van de daken van groenten- verwerkingsbedrijf Crop Alli ance in Baarland wordt begin juni helemaal vol gelegd met zonnepanelen. Daarmee gaan enkele tientallen huishoudens in Baarland nog deze zomer flink op hun energiekosten besparen. Joeri Wisse Baarland GOES Stadskantoor 08.30 17.00 uur: Start nieuwe expo sitie; Inloophuis Oase, och tend: Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, 09.30 11.30 uur: Digitaal Café; vanaf 13.00 uur: Activiteiten voor se nioren; 's-Heer Elsdorpweg 12, vanaf 12.00 uur: Start project 'De Nieuwe Toekomst' voor vrouwen die te maken hebben gekregen met huiselijk ge weld; 's-Heer Hendrikskinde- rendijk 100, 19.00-21.00 uur: Open Huis Hospice Het Clara- hofje; 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gratis sporten in de beweeg- tuin, de training bestaat uit kracht, souplesse, coördinatie en uithoudingsvermogen; HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, Schoolstraat 5, 13.00 17.00 uur: Kaarten en Biljarten; '-S HEER ARENDSKERKE Poelwijck, 10.00-12.00 uur: Di gitaal café; KLOETINGE Geerteshuis, 10.00 uur: Inloopmorgen voor mensen uit de omgeving met als thema 'Van kruidenier tot supermarkt met streepjes code'; KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandel groep 'Elke stap telt'; KRUININGEN Hof Cruninghe, Langeviele 41, 13.30-15.30 uur: Creatieve middag waarbij ge handwerkt kan worden, o.a. breien en haken; RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten voor senioren WAARDE Dorpshuis Meer waarde, 09.30-10.30 uur: Al- levo Lessen 'Yoga-gym voor 55+'; WOLPHAARTSDIJK SVRZ Meuleweie, 09.30-11.30 uur: Digitaal Café; YERSEKE Moerzicht, 13.30 15.00 uur: Open middag Grand Café met wekelijks een leuke activiteit; Moerplein, 19.15 en 20.15 uur: Bewegingsuur voor senioren. Vrijwilligers maken het zwembad van Sint-Maartensdijk schoon, 106 JAAR GOES ,,U ziet er écht jong uit!" Burgemeester Margo Mul der (rechts) is oprecht verbaasd wanneer ze de kamer van Aaltje Paulusse-Priester binnenstapt om haar te feliciteren met haar 106e verjaardag. De oudste inwoonster van Goes ziet er niet alleen goed uit voor haar leeftijd, maar is ook nog scherp van geest. Zo leest de bewoonster van zorgcentrum Randhof elke dag de PZC en verslindt ze drie boeken per week. Mevrouw Paulusse-Priester woonde tot haar 97ste in Ellewoutsdijk, waar ze samen met haar man een winkel had. Ze komt niet meer vaak buiten, dat is te vermoeiend. ,,Elke middag loop ik hier boven twee rondjes. En met dit uitzicht leef ik wel met de natuur mee." foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51