Dreigt uw trap een obstakel te worden? Lokale verkiezingen Turkije 4 Zeg je wintersport, dan zeg je gipsvlucht. Maar er is nóg een risico: strafrechtelijke vervolging als je een ernstig skiongeluk veroorzaakt. Advocaat Stephan Wijnkamp: „Nederlanders weten niet dat ze dan worden geconfronteerd met de keiharde Oostenrijkse wet.'' Een traplift van thyssenkrupp is dé oplossing Istanboel, waar hij in 1994 als bur gemeester zijn politieke loopbaan begon, werd door Erdogan gezien als de symbolische hoofdprijs in deze verkiezingen. In hoofdstad Ankara lijkt het erop dat de kandidaat van de oppositie de burgemeesterspost gaat verove ren. Dat zou een ge voelige nederlaag zijn voor Erdogan. Mansur Yavas stond ook vijf jaar geleden op voorsprong, maar nadat een elektrici teitsstoring het tel len van de stemmen had onderbroken, wist de zittende AKP-burgemeester toch te winnen. Door te knoeien met de stembiljetten, al- foto epa dus de oppositie. Andere verrassingen waren dat de Koerdische stad Tunceli met Mehmet Fatih Ma^oglu voor het eerst een communistische burge meester krijgt, dat diverse steden in het vooral door Koerden bewoonde zuidoosten in handen kwamen van de AKP, en dat de ultranationalisti- sche partij van de Grijze Wolven (MHP) won in steden waar zij de strijd aanging met de AKP, haar bondgenoot op landelijk niveau. Erdogan schilderde de lokale ver- kiezingen voor burgemeesters en andere bestuurders in zijn campag netoespraken af alsof het voortbe staan van het land op het spel stond. De meeste kiezers vertaalden de oplopende onvrede over de groei ende werkloosheid en armoede niet in een stem tegen de burge meesterskandidaten die door Erdo- gan waren benoemd. De gevreesde tik op de vingers bleef in veel ste den en regio's uit. De president had er de afgelopen weken alles aan gedaan om een af straffing via de stembussen te be perken. Hij sprak op niet minder dan honderd manifestaties van zijn Partij voor Gerechtigheid en Ont wikkeling (AKP) in alle delen van Turkije. Alleen al in de afgelopen twee dagen hield hij in veertien wijken van Istanboel toe spraken waarin hij zijn aanhangers aan spoorde te gaan stemmen. ,,Elke stem die niet wordt uitgebracht, zal de genen in de kaart spelen die snode plannen maken tegen deze natie.'' Keer op keer ha merde hij erop dat een duistere alliantie van buitenlandse vijanden en hun Turkse collaborateurs er alles aan doen om de ontwikkeling van Tur kije als een sterk en welvarend land te saboteren. ,,Ik wil dat jullie de stemmen gebruiken om alle vijan den van onze vlag en onze oproep tot gebed een lesje te leren.'' Zijn tactiek om de linkse pro- Koerdische partij HDP en haar kie zers te brandmerken als 'terroris ten' wierp in diverse provincies zijn vruchten af. SKI-ONGELUKKEN OOSTENRIJK Mieders tephan Wijn kamp (54) arriveert bij de piste in Mieders, onder Inns bruck, in een VW Multivan 4x4. ,,Die bus doet ook dienst als mijn kleedkamer. Toga uit en ski- pak aan als de rechtbank naar de piste wordt verplaatst. Bij ern stige ongelukken - als iemand is overleden of een dwarslaesie heeft - volgt onmiddellijk na het ongeval een minutieuze recon structie op de piste. Bij minder ernstige ongevallen volgt ook een reconstructie, maar pas later.'' Elk jaar wordt hij tientallen keren gebeld door Nederlanders en Belgen die tot hun grote schrik merken dat politie en justitie eraan te pas komen nadat ze op de piste betrokken waren bij een ern stig ongeval. ,,Nederlanders den ken: een ongeluk tijdens de win tersport is all in the game, net als bij voetbal, maar dat ^s niet zo. Er zijn strenge regels. De Oostenrijkse wet geldt ook in de sneeuw.'' Dit weekeinde sluiten veel laag gelegen skipistes, het seizoen loopt op zijn einde. De speciale Alpinpolizei turfde tot en met de krokusvakantie maar liefst 1700 ongevallen op de Oostenrijkse pistes die zó ernstig waren dat agenten erbij werden gehaald in hun rode skipakken. En dan was het aantal ongelukken dankzij de enorme sneeuwval nog iets minder dan vorig jaar ook. Wijn kamps advocatenkantoor heeft momenteel 120 skizaken lopen. Een doorsnee transactievoorstel is zo'n 700 euro. Wie zich voor de rechter moet verantwoorden, kan rekenen op geldstraffen van - af hankelijk van het inkomen - dui zenden euro's en/of een (voor waardelijke) celstraf, plus civiele claims van het slachtoffer, nabe staanden en verzekeraars. Een van de schrijnendste zaken die dit jaar voor de rechter kwam, is die van een 20-jarige Neder landse student die op zijn laatste vakantiedag met zijn snowboard een Oostenrijkse vrouw raakte. De vrouw overleed aan de gevol gen van een gescheurde lever. Dood door schuld, oordeelde de rechtbank en de jongeman werd veroordeeld tot een geldboete en een voorwaardelijke celstraf. ,,We Volg volgende vakantie eens een paar skilessen en neem gas terug gaan in hoger beroep, maar de civiele zaak is ook al gestart. De weduwnaar eist 150.000 euro en de zoon 50.000 euro. Als dat toe gewezen wordtDan ben je 20 jaar en tors je een dodelijk onge luk en een zware financiële last met je mee.'' Wijnkamp denkt dat de recon structie op de piste de student nog verder in de problemen bracht dan hij al zat. ,,Er waren geen getuigen. Mijn cliënt was daar zonder advocaat en wilde behulpzaam zijn. Het speelt dan natuurlijk ook dat de officier van justitie, de ski-expert, de lift- ondernemer en de politie elkaar allemaal kennen in die skidorpen. De rechter ging af op de bevin dingen van de ski-expert. Ga nooit zonder advocaat naar een reconstructie.'' Hoge snelheden De voornaamste wet op de piste is zo logisch als wat: degene die voor je skiet, heeft altijd voor rang. Oók als-ie onervaren is. Oók als-ie een onverhoedse manoeu vre maakt. De snellere skiër moet altijd uitwijken voor de lang zamere. Wie zich daar niet aan houdt, moet zich verantwoorden voor de rechter als het fout gaat. Maar zelfs mensen die al decen nia in Oostenrijk op wintersport gaan, weten dat niet. De jonge snowboarder is onschuldig, is de overtuiging van de advocaat. Maar of dat altijd zo is? ,,Veel Nederlanders schieten met 50 kilometer per uur of zelfs meer van de piste en ze zien to taal geen gevaar. 'Ik ski al vijftien jaar!' zeggen ze dan. Maar dat is natuurlijk niet zo. Ze zijn vijftien keer een weekje op wintersport geweest. Skitechnisch kunnen ze die hoge snelheden niet aan. Je Advertentie 0800-5003 trapliften.nl maandag 1 april 2019 GO Erdogan niet zwaar afgestraft De Turkse kiezers hebben bij lokale verkiezingen voor diverse verrassingen gezorgd. Maar nadat twee derde van de stem men was geteld, leek de AKP van president Erdogan wel af te stevenen op een kleine winst in zijn 'geliefde' Istanboel. Marc Guillet Ankara President Erdogan. 'Nederlanders Ton Voermans Susanne Buchrucker, die overleed na een botsing met een Nederlandse student. —Stephan Wijnkamp, skiadvocaat Veel senioren vrezen dat ze hun eigen huis moeten verlaten als het traplopen lastiger wordt. Bij thyssenkrupp realiseren we ons als geen ander dat trappen een obstakel kunnen zijn, maar we weten ook dat geen enkele trap een onoverkomelijk probleem hoeft te vormen. Met een goede traplift op maat kunt u gewoon zelfstandig blijven wonen, in uw eigen huis. Traplift voor iedere trap Onze Swing-traplift is de steun en toeverlaat in steeds meer woningen. Deze traplift past op iedere trap en kan zelfs naar de zolder worden doorgetrokken. Met behulp van de innovatieve HoloLinc-technologie wordt de trap tot op de millimeter nauwkeurig ingemeten, waarna de traplift op maat wordt geproduceerd. En het mooiste: binnen twee weken wordt de Swing bij u thuis gemonteerd. Obstakel opgeheven De Swing-traplift heeft al veel mensen hun mobiliteit in huis teruggegeven. Een tevre den gebruiker vertelt: "Onze trap werd een steeds groter obstakel voor mij, de treden leken steeds verder uit elkaar te liggen. We hebben een huis met twee verdiepingen, en mijn hobbykamer is op zolder. Een aantal keer per dag de trappen op- en aflopen ging echt niet langer. Toen hebben we een Swing aangeschaft. Ik ga nu moeiteloos met mijn traplift naar boven en weer te rug en geniet weer volop van mijn hobbykamer." 800 Koninklijke korting U ontvangt de hele maand april een koninklijke korting van maar liefst 800 korting* op de aan schaf van een Swing-traplift! Vraag een gratis en vrijblijvend gesprek aan met een van onze adviseurs. U kunt hiervoor gratis bellen naar of uw gegevens invoeren op En wist u dat u op een nieuwe thyssenkrupp traplift levens lange garantie heeft? Bekijk onze voorwaarden op onze website. *Actie onder voorwaarden, zie trapliften.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4