Rennen door stad, kerk en café J 18 SCHOUWEN-DUIVELAND Vertaalde oorkonde levert het 'bewijs' Geen twijfel meer mogelijk. Zierikzee deed er in 976 al toe. Keizer Otto II gunde toen het bezit van het toenmalige dorpje aan de Sint Baafsabdij in Gent. t 'M -fc" De oorkonde waarin de bezitsover dracht van Creka (zoals Zierikzee toen werd genoemd) is vastgelegd, werd vorig jaar opgespoord door Jo- lien Hemmes. Ze liet het in oud-La tijn opgestelde document vertalen. Het resultaat werd zaterdag gepre senteerd in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Daar waar alles ooit begon, refereerde Hemmes aan de kreek rug uit het verre verleden waarop de nederzetting werd gebouwd. Kwetsbaar Het officiële document is van kwetsbaar perkament en ligt veilig opgeslagen in het archief van Gent. Hemmes maakte een kopie op ori gineel formaat. Dat was te zien tij dens een tweedaagse expositie (tot en met gisteren) in de Nieuwe Kerk, naast de vertaling en tal van foto's uit een iets minder ver verle den van Zierikzee. De oorkonde verhuist later naar het gemeentehuis in Zierikzee, waar het een plaatsje krijgt in de burgerzaal, beloofde burgemeester Gerard Rabelink bij de onthulling van de versie in meer begrijpelijk Nederlands. De zoektocht naar een vertaler verliep moeizaam, aldus Hemmes. ,,Het is oud-Latijn en kennelijk durft niemand daar zijn vingers aan te branden." Docent klassieke talen Cees 't Hart van het Ostrea lyceum in Goes nam de uitdaging aan. Hij werd ge- assisteerd door emeritus hoogleraar Nederzettingsgeschiedenis Peter Henderikx, die de duiding van de plaatsnamen voor zijn rekening nam. Het document regelt niet al leen het bezit van het dorp aan de Gouwe (Golda). Ook gebieden op Walcheren, Curtagosum/ Goes, Campan/Kamperland en lande rijen in de buurt van Hulst worden benoemd. Siricasha Uit één zin blijkt dat Zierikzee in 976 al bestond en vermoedelijk nog eerder is gesticht. dat is de gouw Scaldis het bezit genaamd Creka en Papingalant met de kerk, en langs de rivier de Golda land waar 900 schapen kunnen worden gevoed...' Pagingalant verwijst vermoedelijk naar een invloedrijk persoon uit die tijd, vermoedt stadsarchivaris Huib Uil. De verwijzing naar een kerk staaft het vermoeden dat de ont staansgeschiedenis van de neder zetting nog verder terug gaat. In een oorkonde uit 1156 dook voor zover bekend voor het eerst de naam Zie- rikzee (Siricasha) op. De gelegenheidsexpositie maakt deel uit van de reeks 'O kijk, dat zijn die oude foto s van hier!', die ver spreid door Zierikzee en inmiddels ook in diverse andere plaatsen op Schouwen-Duiveland op ramen prijken. Op de foto's is te zien hoe het er ter plekke vroeger uit zag. Hemmes doet dat onder de vlag van Stichting Vlam. Aan de vierde editie van de City Trail deden 1200 mensen mee, hardlopers en wandelaars. Daar mee was het evenement uitver kocht. De lopers konden kiezen voor zes of negen kilometer. Meteen na de start op zondag middag liep iedereen door de Sint Jacobskerk. Daarna viel het snel uiteen in kleinere groepjes. In café Vanuus op de hoek van de Wal- straat en de Nieuwstraat stropte het al snel. De route ging door het café, waar de lopers soms in polo naise de uitgang zochten. Tijden werden niet opgenomen en er was ook geen klassement. Maar de 16-jarige Vlissinger Mike Suurmond was wel de eerste die in de Walstraat om 14.28 uur een me daille ontving. ,,Dit was mijn eerste City Trail Vlissingen. En het was leuk." Het ging Mike niet om die medaille, maar om de voorberei ding op komende wedstrijden. ,,Ik loop 1/8e triathlons. En op 28 april de 10 mijl van Antwerpen. Ik heb in mijn hele leven nu tien van zulke achtste triathlons gelopen. De eer ste met mijn vader mee. Sinds een jaar ben ik serieus bezig en heb ik drie wedstrijden gelopen." De wethouders Rens Reijnierse (50Plus) en Els Verhage (Groen Links) gaven het startsein voor de City Trail en liepen daarna achter de deelnemers aan over het par cours. Als laatste twee stapten ze café Vanuus binnen. ,,Nee, we doen niet echt mee, we helpen als het fout gaat", grapte Verhage. ,,Rens en Els, voor al uw reanima- ties." IN DE REGIO Vergadering Dorpsraad Boerderij De Punt opent Rouw verwerken MIJN DORP, MIJN STAD maandag 1 april 2019 SD Zierikzee reeds ontstaan in 976 Marcel Modde Zierikzee Burgemeester Rabelink onthult de vertaling van de oorkonde. Staand naast hem, in het zwart, initiatief neemster Jolien Hemmes. FOTO MARIEKE MANDEMAKER 28 minuten na de start van de City Trail Vlissingen kwam de eerste hardloper alweer over de finish. Mike Suurmond liep de zes kilometer als training voor zijn triathlonwedstrijden. ,,Met de snelheid zit het dus wel goed." Maurits Sep Vlissingen KERKWERVE Dorpsraad Kerk- werve houdt woensdag een Openbare Vergade ring voor alle inwo ners van Kerk- werve. De vergadering be gint om 19.30 uur met een opening door de voorzitter en vervolgens zul len de ingezonden stukken en mede delingen behandeld worden. Vervolgens worden de notulen nagelo pen, het jaarverslag gepresenteerd en tot slot zal het nieuwe bestuur ge- kozen worden. De vergadering be gint om 19.30 uur en aanmelden is niet nodig. ZIERIKZEE Woensdag vindt er een feestelijke ope ning plaats van stadsboerderij De Punt aan de Schel- destraat 3 in Zierik- zee. Voor de kinderen van de leden van de boerderij is er een gratis knutselwork- shop waarbij kinde ren een nestkastje kunnen maken. Aanmelden hiervoor kan via mailadres knutselpunt@ zeelandnet.nl. Men kan binnenlo pen van 13.00 uur tot 16.00 uur. GOES Bij Alexandra houdt morgen, dinsdag, een dialoog over rouwverwerking in Goes. Belangstellenden zijn van 19.00 tot 21.00 uur welkom bij Bij Alexandra, Kreukelmarkt 16 in Goes. Deelname is gratis en opgeven kan door een mail te sturen naar uitvaartinzeeland.nl. HEKSENSNOT "Sc ZIERIKZEE Komt het van vallende sterren? Of is het snot van een overvliegende heks? In vroegere tijden veroorzaak ten de geleiachtige klonten in het gras langs de waterkant de wildste verhalen. Het is een typisch voorjaarsverschijnsel, verklaart boswachter Marijke Lieman het fenomeen, veroor zaakt door kikkerjagers. Wanneer een reiger of andere jager in deze periode een zwangere kikker of pad vangt, zit in dat wijfje geconcentreerde dril. In de maag van hun belagers zwelt de smurrie op, ze worden misselijk en braken het uit. Dat wordt nog steeds sterrenschot of heksensnot genoemd, aldus Lieman. foto marijke lieman BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Ar temis; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00-16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai- Chi; 18.30 uur: De Witte Toe komst; 19.30 uur: Harmonie Witte van Haemstede; Pel- grimskerk, 18.45-19.45 uur: Yoga; DREISCHOR Trefpunt de Dorsvloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Muziek vereniging Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerkgroep CresBeat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrien den; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Gym voor dames; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.00 uur: Muziekvereniging; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangvereniging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Rodonis; SEROOSKERKE Dorpshuis, 09.00-10.30 uur en 19.15-20.45 uur: Yoga en medi tatie door Yoga Schouwen- Duiveland; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Green Book; Gebouw 4SD, 09.30 uur: Post- café; Scouting Zierikzee, 09.00 uur: Bewust en ontspannen bewegen; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 09.00-10.30 uur: Dansen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Repetitieavond Nut en Uit spanning. Na de start door de Sint Jacobskerk viel het deelnemersveld in groepjes uiteen. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49