Amersfoort schrapt 'verklapboete' voor Koningsdag NIEUWS 3 Dit kan niet waar zijn! Of toch wel? Zodra de twijfel toeslaat, is een 1 aprilgrap pas écht geslaagd. U kunt het natuurlijk altijd proberen: vraag een collega nonchalant of hij 'meneer De Leeuw' wil terugbellen en geef hem stiekem het nummer van de dierentuin. Leuk bedacht, maar de gemiddelde Nederlander zal hier niet meer intuinen. Nee, voor een briljante 1 aprilgrap moet je van goeden huize komen. Die grap is in telligent, speelt in op de actualiteit en moet mensen ergens naar toe laten gaan, tippen de kenners. De moeder der i aprilgrappen blijft toch wel die van Edo van Tetterode in 1962. De beeldhouwer uit Zandvoort liet in zijn eigen badplaats een beeld aanspoelen, dat oorspronkelijk van Paaseiland zou komen. Het strand stroomde vol met tienduizenden mensen die de joekel met eigen ogen wilden bekijken. Van Tetterode, die het beeld zelf had gemaakt en zijn grap maximaal uitventte, deed zich voor als deskundige uit Scandinavië. Pas dagen later onthulde hij dat het om een 1 aprilgrap ging. Het hele land, inclusief pers uit binnen- en buitenland, was erin getrapt. De grappenmaker is inmiddels overleden, maar het beeld - genaamd de Loeres - staat nog altijd in de voortuin van zoon Olivier in Zand- voort. ,,Een leukere grap als deze is er nooit meer gemaakt", denkt Olivier. Hoewel, zijn vader kreeg nóg eens een horde mensen op de been, toen hij het bericht verspreidde dat er oes ters met gouden munten waren aan gespoeld op het strand. Die zouden afkomstig zijn van een scheepswrak. gezonde dosis scepsis beschikken." Defensie deed dit weekend een po ging. Op sociale media postte het mi nisterie het bericht dat de gevechts brigades van de landmacht acht nieuwe pantservoertuigen kregen, de Combat Sanitary Service Vehicles ge heten. Oftewel: dixi's op rupsbanden. ,,Hiervan kunnen infanteristen ge bruikmaken tijdens het optreden in het hoogste geweldsspectrum." Een echt goede grap heeft traditie- deskundige Ineke Strouken dit jaar nog niet gehoord. Voorlopig vindt ze de dogkini-lijn van Hunkemöller een matige winnaar. Die ontwierp een vrolijke bikini voor viervoeters. ,,Dat kan waar zijn, of totale onzin. Zodra je twijfel zaait, is de grap geslaagd." Ook moet een 1 aprilgrap mensen op de been brengen, of dat nu naar de webwinkel van de lingerieketen is of naar het strand van Zandvoort. ,,Dat is de traditie. 1 april heette vroeger niet voor niets 'verzenderkesdag'. Als de landarbeiders de lentekriebels kre gen, stuurden ze een simpele ziel op pad om iets niet-bestaands te halen, zoals een sleutel van de tent of een bloedboor. Lol dat iedereen had." Inmiddels komen de meeste grap jes vanuit de commercie. De eerste nepberichten werden vorige week al verspreid. Remia gaat zijn fritessaus omdopen tot patatsaus, Hema opent een dierentuin, Ticketmaster brengt eetbare concertkaartjes op de markt en Sublime stopt met het voorlezen van filemeldingen. De radiozender gaat alleen nog melden op welke we gen het wél doorrijdt om luisteraars 'op een positieve manier de spits door te helpen'. Hilarisch? Mwah. Strouken: ,,Maar er zitten elk jaar wel een paar leuke tussen." Dat marketeers op de loop gaan met onze traditie, vindt ze niet erg. ,,Tradities veranderen nu een maal. En zelf ben ik echt niet grappi ger, hoor." Vaak komt ze niet verder dan 'je veter zit los'. ,,Het is razend moeilijk om een goede 1 aprilgrap te maken." ,,En al die mensen maar zoeken op het strand", grinnikt de zoon. Volgens Olivier is zijn vader pas te evenaren als de maker zich aan twee gouden regels houdt: kom serieus over én bereid je tot in de puntjes voor. ,,Nu had mijn vader natuurlijk het voordeel datfakenews nog niet be stond. Alles wat op het journaal werd gezegd, was de waarheid. Tegenwoor dig is het lastiger om iemand in het ootje te nemen, omdat we over een De geheimhoudingsverklaring is ondertekend door ambtenaren en vrijwilligers langs de route, maar ook door ouders van kinderen die meedoen aan uitvoeringen. De inhoud van de overeenkomst lekte dit weekend uit en zorgde voor veel commotie, omdat ook vrijwilligers en ouders van kinde ren moesten tekenen voor het be drag van 25.000 euro. Precieze tij den en exacte locaties op zaterdag 27 april vallen via de verklaring on der de boeteregeling, maar ook fi nanciële gegevens over de organisa tie van het evenement. De ge meente behoudt zich het recht voor naast de boete een schadevergoe ding te eisen, zo valt in het docu ment te lezen. Woordvoerder Iris van Veen van de gemeente Amersfoort laat weten We hebben dit bedacht toen er nog weinig plannen waren rondom Koningsdag dat de boete van tafel is. ,,De ge heimhoudingsverklaring hebben we bedacht toen er nog weinig plannen waren rondom Konings dag. Dit om te voorkomen dat be paalde partijen het nieuws naar buiten zouden brengen, voordat wij dat konden doen." Die plannen mochten vanwege de veiligheid toen niet uitlekken. Nu is de boete niet meer nodig, volgens de ge meente. Van Veen: ,,Het gaat nu om het verrassingselement. De boete wordt daarom geschrapt, behalve voor bepaalde partijen die bekend zijn met een aantal veiligheidsover wegingen." Alle ondertekenaars zullen binnenkort een brief ont vangen waarin staat vermeld dat de boete wordt geschrapt. Amersfoort stelde in een eerste reactie dat Tilburg, de stad waar de koning twee jaar geleden zijn ver- jaardag vierde, eenzelfde boeteclau sule hanteerde. Navraag leert dat deze alleen gold voor de medewer kers in de organisatie, en niet voor de vrijwilligers. Het nieuws over de boete leverde veel verontwaardigde reacties op, ook uit de Amersfoortse politiek. Zo stelde de VVD schriftelijke vra gen aan burgemeester Bolsius. ,,De genoemde boete op het verbreken van de geheimhouding is buiten proportioneel, maar nu de burge meester heeft toegezegd dat de boete niet doorgaat, trekken we onze vragen in", aldus fractievoor zitter Maarten Flikkema. maandag 1 april 2019 'Het is razend moeilijk om een goede 1 aprilgrap te maken' Hanneke van Houwelingen Simone van Zwienen Rotterdam Kijk vandaag op AD.nl voor de meest actuele 1 aprilgrappen. Het zogenaamde beeld van de Paasei landen dat op 1 april 1962 in Zandvoort aanspoelde (onder), staat nu in de voortuin van Olivier van Tette rode, de zoon van de grappenmaker (boven). foto's dingena MOL EN HOLLANDSE HOOGTE De boete van 25.000 euro voor wie de plannen verklapt over het programma van Koningsdag in Amersfoort, wordt geschrapt. Dat zegt de gemeente Amers foort, waar de koninklijke familie dit jaar te gast is. Artwin Kreekel Bernadette Keizer Amersfoort -Iris van Veen, woordvoerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3