Moeders Lise de Munck dubbel winnaar Film Trimpe ontroert ook Amerikanen 2 MARLEEN BLOMMAERT Vliegtuig veroorzaakte knallen Column Kindjessuiker, dat ken je toch wel? vraag ik aan mijn col lega. Hij kijkt me glazig aan. 'Doopsuiker' dan? Een voorzichtig schudden van zijn hoofd maakt duidelijk dat het niet aan het woord ligt. Hij kent het hele fenomeen niet. Het is een traditie waarbij op een mooie manier verpakte suiker bonen tijdens kraambezoek uitge deeld worden aan de visite. Een oude traditie hier. Dat ze het in Den Haag niet kenden wist ik wel, maar hier op een steenworp af stand, aan de andere kant van de Westerschelde evenmin? Ik vergeet vaak dat onze provin cie bestaat uit delen die van ouds her weinig met elkaar te maken hadden. Sinds mensenheugenis vloeide hier het water en scheidde het gemeenschappen. Zo ontstond bijvoorbeeld een grote verschei denheid in dialecten die verschil len langs diezelfde lijnen van het water. Maar ook tradities en gebrui- ken verschillen. Zo is het ringrijden hier onbekend of in elk geval wordt het niet beoefend (Ja, wel in IJzen- dijke). De eerlijkheid gebiedt me te zeggen, dat ik van de bid- en dank dagen nog niet eerder hoorde dan nadat ik in Middelburg kwam te werken. Daarover nadenken relati veert dogmatische gedachten over dé westerse cultuur en gebruiken. Dat vrouwen hier actief en pas sief kiesrecht hebben is ook nog niet zo lang. Pas in mei 1920 bracht de eerste vrouw in Nederland haar stem uit. Ik realiseer me nu pas dat mijn oma toen al 23 was. Zoals zo vele zaken zou ik het hierover ook nog weleens met haar gehad willen hebben. Hoe dat was in die tijd. Het was een vriendelijke, uitgesproken vrouw, die in moeilijke tijden en vaak onder moeilijke omstandighe den, armoe, crisis en oorlog, er het beste van maakte. Onlangs werd ik geïnstalleerd in een vertegenwoor digend orgaan in deze provincie waar vrouwen nog maar mondjes maat zitting hebben. Ik droeg haar oorbellen en de ring van mijn moe der. Ze waren erbij en glimlachten, mijn mooie voorbeelden. Tussendoor werk ik aan de kind jessuiker voor het kleinkind dat verwacht wordt, net als zij deden. Zo spinnen verleden, heden en toe komst verhaallijnen van verande ring en onveranderlijkheid. Ze waren erbij en glimlachten, mijn mooie voorbeelden DE STELLING Vandaag: Producten kopen zonder verpakking is een goed idee Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters MAM WIMX AUXO VAM 120.000 EURO WE HAfc»t>EN HET KUNNEN WETEN/ feE CARTOON VAN MAANÖA01 APRIL... Patiënt ZorgSaam valt van eerste verdieping Trouwstoet rijdt toeterend over vluchtstrook TERNEUZEN Hervestiging al sinds 2012 Aan de finale van het tweejaarlijkse concours deden zes jonge musici mee: twee in de A-categorie (6 tot en met 12 jaar) en vier in de B-cate gorie (13 tot en met 18 jaar). Zij wa ren geselecteerd uit de negentien kandidaten die deelnamen aan de voorronde. De jury was lovend over Lise de Munck en de precisie en het plezier waarmee zij speelde. ,,Zij is in staat om je van het begin tot het eind met haar muziek beet te pakken", zei voorzitter Ab Nieuwdorp. ,,Dit is livemuziek op het scherp van de snede. We zullen nog veel van haar gaan horen." ,,Ik ben er ontzettend blij mee", zei Lise na afloop. ,,Zo'n concours is altijd een momentopname, maar het ging gelukkig heel goed. Het was mijn beste uitvoering ooit." Ze gaat na de middelbare school naar het conservatorium. ,,Dan is zo'n prijs een heel mooie opstap." De pianisten Ertugrul Akta§ (18) uit Middelburg en Julian de Looff (18) uit Yerseke kregen allebei een tweede prijs. De derde prijs was voor de 16-jarige violiste Vera Burm uit Kloosterzande. Rasmusicus In de A-categorie won de 10-jarige Esra Jonckman uit Vlissingen. Zij speelt pas 2,5 jaar blokfluit, maar 'verpletterde de hele zaal', zoals Het ging gelukkig heel goed. Het was mijn beste uitvoering ooit Nieuwdorp zei. Hij noemde haar een 'rasmusicus'. ,,Je bént gewoon muziek als je op het podium staat." De tweede prijs was voor de 12-ja- rige Harm Haverkamp uit Middel burg. Hij maakte met zijn harpspel eveneens grote indruk op de goed gevulde zaal. De film over de Vlissingse groente boer Adrie Trimpe heeft zaterdag avond een succesvolle Amerikaanse première beleefd. Van verlies kun je niet betalen (vertaald als Loss won't pay the bills) werd vertoond bij het festival Salem Film Fest, niet ver van Boston. Filmmaakster Helge Prinsen uit Vlissingen was bij de première aan wezig. ,,Wat ik heel opvallend vond, is dat de mensen om dezelfde din gen lachten als in Nederland", zegt zij. ,,Heel veel mensen waren ook ontroerd door de film en er kwa- men veel vragen uit de zaal. Eén vrouw was zelfs echt aan het hui len." Na afloop van de film werd Prin sen geïnterviewd door Rinus Oost hoek. Hij komt oorspronkelijk uit Vlissingen, maar hij woont al jaren in de Verenigde Staten. Oosthoek is directeur van de Kamer van Koop handel in Salem en was in 2008 een van de oprichters van het filmfesti val. Tijdens het nagesprek met Prin sen droeg Oosthoek een pet met een Zeeuwse vlag. De film was eenmalig te zien op het festival. ,,Alle films worden hier maar één keer vertoond, omdat ze te weinig zalen hebben", zegt Prinsen. TERNEUZEN Zeeuws-Vlaanderen werd vrijdagavond laat opgeschrikt door diverse harde knallen. Deze bleken afkomstig te zijn van een vrachtvliegtuig dat kampte met motorproblemen. De Boeing 747 van Kalitta Air vertrok rond 21.30 uur vanaf Brussels Airport (Zaven- tem) en kwam al kort daarna in moeilijkheden. Uiteindelijk zette het toestel koers naar Duitsland. Bij Leipzig maakte het vliegtuig kort voor middernacht een succesvolle noodlanding. 3- of 4-daagse stedentrip incl. vluchten 4*-hotel maandag 1 april 2019 1 Reageer op pzc.nl Weekend: Een strand kan niet zonder strandwacht 1055 reacties TERNEUZEN Een patiënt van zieken huis ZorgSaam in Ter- neuzen is in de nacht van vrijdag op zaterdag van de eerste verdieping naar beneden gevallen. Het is niet duidelijk of de man gevallen of gesprongen is. Dat gebeurde op afdeling A1. Daar liggen patiënten die opgenomen zijn voor de neurologen, cardiolo gen en dermatologen. Ook is nog niet duidelijk of de man in verwarde toestand was. De deur van zijn kamer was ge barricadeerd, vertelde een woordvoerder van ZorgSaam. De man brak een bovenbeen. Daar is hij aan geopereerd. VLISSINGEN Bezoekers van een brui loft in Vlissingen hebben zaterdagmiddag een waarschuwing gekregen, nadat ze in een trouw- stoet over de vlucht strook van de snelweg A58 reden, meldt 112Vlis- singen-Souburg. Bij aankomst in Vlissin- gen claxonneerden de feestneuzen enthousiast. Voor twee politieagenten was dat aanleiding de groep met negentig brui- loftgangers aan te spre ken. Na de waarschuwing van de politie mocht het gezelschap vrolijk verder feesten. In het artikel 'Bron sta tushouders droogt op' van 30 maart is de sug gestie gewekt dat de ge meente Terneuzen voor het eerst 'hervestigers' huisvest. Zij doet dit ech ter al sinds 2012. Herves- tigers zijn vluchtelingen die het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers uit nodigt om zich in Neder land te vestigen. Nu het COA minder statushou ders levert, wil Terneu- zen meer hervestigers onderbrengen, om toch de opgelegde aantallen mensen te kunnen huis vesten. Overigens heeft staatssecretaris Mark Harbers die aantallen juist afgelopen week met een kwart verlaagd. Lise de Munck uit Middelburg is de grote winnaar geworden van het Eastman Muziekconcours voor de Zeeuwse Jeugd 2019. De 15-jarige dwarsfluitiste ver overde in de finale, zaterdag avond in de Zeeuwse Concert zaal in Middelburg, zowel de jury- als de publieksprijs. Rolf Bosboom Middelburg - Lise de Munck Rolf Bosboom Salem 5 SEAYOU HOTEL V 2 of 3 overnachtingen in een tweepersoonskamer V 2 of 3 x uitgebreid ontbijtbuffet V Vlucht v.a. Eindhoven of Charleroi V Gelegen oplOmin. van het strand i V Tip: bezoek de wijk El Carmen hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur l 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2