O Vader Adele verdient paar tientjes per dag 22 MEDIA CULTUUR Het succes van streamingdiensten als Spotify en Apple Music heeft grote gevolgen. Liedjes worden korter, losse songs verdringen het traditionele album en de hitlijsten ondergaan een transformatie. VINCENT LUISTERT RADIO Jeroen Kijk in de Vegte, sidekick bij Jan-Willem Start Op, de ochtendshow van NPO Radio 2, gepresenteerd door Jan-Willem Roodbeen, de opvolger van Ekdom, die van 2 naar 10 ging vorige zomer en daar Lex Gaarthuis van de microfoon stootte, die Kijk in de Vegte dus, beweerde vorige week dat Giel Beelen, die de Veronica ochtendshow presenteert, er binnenkort mee kapt en dat voornoemde Gaarthuis zijn plaats gaat innemen. Beelen, alsmede Talpa, het mediaconcern waaronder Radio Veronica valt, ontkenden het nieuws in alle toonaarden, het zou een flauwe 1 aprilgrap van de melige Radio 2- mannen zijn, gewoon een beetje jockfokken onder elkaar. Nee, dat was het niet, zeiden de melige man nen, ze hadden het uit zeer betrouwbare bron. Wie was die bron? Was het wellicht Giel Bee len zelf? Wilde hij, nu niemand het meer over zijn recent gekweekte sixpack heeft, de publi citeit aanjagen om de luisterdichtheid van zijn show te verhogen? Of zat Barry Paf erachter, de 100% NL-ochtendhost? Of waren het Mattie en Marieke van Qmusic, die zich binnenkort voor hun radioshow laten opsluiten in een Escape Room, om er, hoopt de concurrentie, vervol gens nooit meer uit te komen. Niets van dat al. Gisteravond, tijdens een Hilversums feestje ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de radio in Nederland, kwam ik erachter hoe de vork in de steel zit. vanaf september in de ochtend aan het werk te gaan voor NPO Radio 5. Hij zal op die zender de plaats innemen van Jeroen van Inkel. De NPO streeft, vertelde mij een woordvoerder, naar constante vernieuwing in het gehele publieke radiolandschap. Van Inkel heeft het uitstekend gedaan op Radio 5, hij heeft het station smoel gegeven, maar hij heeft, aldus de woordvoerder, nu een leeftijd bereikt die vraagt om nieuwe uitda gingen. Men is op zoek naar een geschikte zender en een programma dat als een nieuwe jas bij Van Inkel past, omdat men niets liever wil dan het enorme stuk ervaring waarover Van Inkel beschikt, aan boord houden. De woordvoerder liet doorschemeren dat de ochtendshow van Radio 4 een reële optie voor Van Inkel is, om het merk Klassiek stevig op de kaart te zetten. Van Inkel zelf was gis teravond niet bereikbaar voor commentaar, hij lag al in bed. Quote van de dag Ik heb geen woorden voor hoeveel liefde en energie ik uit de zaal voelde maandag 1 april 2019 TELEVISIE Record voor TBBT TELEVISIE RTL scoort op zaterdag e popmuziek krimpt, blijkt uit grootschalig onderzoek in de VS naar de lengte van hits. De ge middelde duur van een liedje in de Billboard Hot 100 zakte tussen 2013 en 2018 van 3 minu ten en 50 seconden naar 3 minu ten en 30 seconden. Na jaren waarin de songs juist langer werden (de eerste rock-'n-rollsongs duur den amper 2 minuten en 30 seconden) lijkt het einde van de krimp nog niet bereikt. In Nederland was de gemiddelde lengte van de liedjes in de top 10 eind januari nog maar 3 minu ten en 15 seconden. Een korte vergelijking door de jaren heen toont een duidelijke dalende trend. De verklaring lijkt tweeledig. Ten eerste is de aandachtsspanne van de muziekconsument door het overweldigende aanbod op streamingdiensten als Spotify en Apple Music aanzienlijk korter ge worden. Ten tweede spelen financiën mee. Nu ar tiesten nauwelijks meer verdienen aan de fysieke verkoop van muziek via cd's of vinyl en ook de downloadmarkt is ingestort, blijft streaming over als bron van inkomsten. De betaling verloopt per stream, het minstens 30 seconden beluisteren van een liedje. Spotify maakt niet bekend hoeveel het bedrijf betaalt, maar bronnen melden een bedrag van ongeveer 0,0013 euro per liedje. Een miljoen streams levert zo 1300 euro op. Het is dus heel belangrijk om het aantal streams zo hoog mogelijk te krijgen. De recordhit van Davina Michelle, Duurt te lang, is zo'n 45 miljoen keer gestreamd op Spotify. Omdat de Nederlander volgens cijfers van de muziekindustrie gemiddeld 17,8 uur per week naar muziek luistert en daarvoor 86 procent van de tijd streamingdiensten en YouTube gebruikt, is het lucratief zo veel mogelijk liedjes af te laten spelen. Voor het eerst in de popgeschiedenis leveren korte liedjes zo meer geld op dan lange. Jack $hirak (Julien Willemsen, 25 jaar), de man achter onder meer de megahits Drank drugs (Ronnie Flex Lil' Kleine) en Blijf bij mij (Ronnie Flex Maan) en vermoedelijk Nederlands Tom Tates Volgens de Britse tabloid The Sun, die Mark Evans deze week aansprak tijdens zijn werk, baalt Adeles vader er flink van dat hij geen contact heeft met zijn dochter. De twee kregen ruzie toen Evans acht jaar geleden in een interview vertelde dat zijn afwezigheid thuis - toen Adele aan het puberen was - LIL' KLEINE 3 jaar was. Vervolgens was hij amper betrokken bij haar opvoe ding. ,,Het contact was altijd marginaal'', vertelde Adele er eens over. Nadat de vader van Evans in 1999 overleed, zag hij zijn dochter drie jaar lang niet. Daar zei hij destijds over: ,,Ik dronk twee flessen wodka en acht biertjes per dag om het ver driet te smoren. En ik wilde niet dat mijn dochter me zo zag." Tegen The Sun vertelde hij zich nog altijd een 'slechte vader' te voelen en veel spijt te hebben. Hij zou dolgraag zijn klein zoon willen zien. „Ik denk dagelijks aan hem en wil als een normale opa een ijsje met hem kunnen eten." vooral te maken had met haar 'irritante liefdesleven en gedrag'. Adele reageerde stellig: ,,Hij zal me nooit meer zien.'' Mark Evans verliet zijn echt genote Penny Adkins toen Adele Beelen Beelen verlaat wel degelijk Veronica om —Trijntje Oosterhuis, die na 23 jaar weer in haar rode Arena-jurk past, blikt terug op haar jubileumconcert, zaterdag in de Ziggo Dome GO The Big Bang Theory heeft een record gevestigd. Deze week begonnen de opnamen voor de 276ste aflevering, waarmee het de langstlopende sitcom ooit is. Cheers kwam n de jaren 80 tot 275 afleve ringen. RTL-zender- baas Peter van der Vorst zal tevreden zijn over zijn zater dagavond. Drie programma's trokken meer dan een miljoen kijkers: Kees en co (1,6 miljoen), Paul pakt uit (1,2 miljoen én De TV kantine (1,1 miljoen). 3 ■u Stefan Raatgever Mark Evans, de vader van de Britse superster Adele, is koerier in Cardiff. Terwijl zijn dochter 165 miljoen euro op de bank heeft, verdient Evans tussen de 50 en 100 euro per dag. De zangeres en haar pa zijn sinds 2011 gebrouilleerd. Mark Evans en Adele praten al acht jaar niet met elkaar. FOTO'S ALAMY STOCK PHOTO, AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22