JOL Braakman hartaanval Robbert de Greef Neem gerust je eigen verpakking mee Ziekenhuizen testen werking van vaccinatie bij vrouwen die virus al hebben Ajax klopt met tien spelers PSV Amsterdammers nog in de titelrace voor op'winkelruiten.Zc kurnenzaken kenbaar maken dat je gerust je eigen verpakking jdjj .mee kunt nemen. JjfM Ook in Zeeland -neemt de S animotoe. fsu"£! 'Naked shopping' heet het in het buitenland. Ofwel 'naakt winkelen'. Tamar Hoebé uit Hoek doet eraan. Ze gaat overigens keurig gekleed naar de winkel. De term slaat op het kopen' van producten zonder verpakking.. Gewoon metje eigen sChaaltjes, bakjes.of tassen.:Deorganisatie In Nederland krijgen jaarlijks zes honderd vrouwen de diagnose baarmoederhalskanker. Ook krij gen honderden vrouwen na een slechte uitslag van een uitstrijkje een medische ingreep. Daarbij wor den onrustige cellen bij de baar moederhals verwijderd, zodat ze niet uitgroeien tot kankercellen. Bij het weghalen van die cellen verdwijnt het humaan papilloma- virus (HPV), dat baarmoederhals kanker veroorzaakt, echter niet. Onderzoek onder achthonderd vrouwen moet uitwijzen of vacci natie het lichaam kan helpen het virus op te ruimen. Franciscus Gasthuis Vlietland en Erasmus MC in Rotterdam, die het onderzoek leiden, hebben sa men een half miljoen euro gekre- gen voor het grote onderzoek. Mo menteel krijgen meisjes van 12 jaar al een vaccin dat hen tegen het vi rus moet beschermen. Het grote verschil is dat die meisjes het virus, dat wordt overgedragen via seks, Als het klopt dat vaccinatie het afweersysteem helpt, is dat enorme winst nog niet hebben. Volwassen vrou wen komen er doorgaans achter dat ze het virus dragen via een uit- strijkje, dat gedaan wordt vanwege klachten als bloedverlies tijdens seks of in het kader van het bevol kingsonderzoek. Een slechte uitslag daarvan kan leiden tot een operatie. Alleen Franciscus Gasthuis Vlietland doet deze ingreep al ruim honderd keer per jaar. Het virus verdwijnt dan echter niet. ,,Als het virus nog een keer tot onrustige cellen leidt, moet er opnieuw een plakje van de baarmoederhals worden wegge haald. Dat wil je voorkomen. Ook omdat dit het risico op een vroege geboorte bij een zwangerschap aanzienlijk groter maakt'', zegt gynaecoloog Ward Hofhuis van het Franciscus. Resultaten van een minder om vangrijk onderzoek wijzen erop dat vaccineren het afweersysteem kan helpen. ,,Als dit blijkt te kloppen, zou dat enorme winst zijn.'' Het scheelt spanning bij de vrouw, voorkomt een nieuwe operatie, maar biedt ook meer kans op een normale zwangerschap. In het on derzoek krijgt een deel van de acht honderd vrouwen het vaccin en een ander deel een placebo. Nieuwsmedia SPORT2 SPORT 17 Tamar winkelt zerowastenederlandni^^/ ='-> v„. Groot onderzoek naar vaccin bij baarmoederhalskanker Vijftien ziekenhuizen in Neder land doen mee aan een groot onderzoek naar het vaccineren van vrouwen na een ingreep tegen baarmoederhalskanker. De bedoeling is dat het kanker verwekkende virus dan ver dwijnt en een tweede operatie wordt voorkomen. Adrianne de Koning Rotterdam - Ward Hofhuis, gynaecoloog Na vandaag buien pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1