1 p balderman.nl Voor fantastische reizen EUWS 11 Verklaringen voor slachtpartijen in Nigeria lopen uiteen 499,- In het hart van Nigeria worden op grote schaal christenen gedood. De reguliere media onderbelichten die moordpartijen moedwillig, klinkt het uit rechtse hoek. Wat is er aan de hand? Het Nigeriaanse drama speelt al jaren, maar wordt sinds de aanslag in Christchurch plots sterk aange zet op websites van het invloedrijke Amerikaanse Breitbart, in evange lische media en via sociale media. Alsof er na de tragedie in Nieuw- Zeeland, waar vijftig moslims wer den gedood door een blanke racist, als tegenwicht nieuws nodig zou zijn over vermoorde christenen. Ook deze krant ontving mails van lezers. 'Waarom schrijven jullie daar niet over?' Feit is dat er al jaren wordt ge moord in het midden van Nigeria. Zowel door moslims als door chris tenen van diverse etnische groepen. Een recent rapport van Amnesty International spreekt van 3641 do den tussen januari 2016 en oktober 2018. De organisatie Christian Soli darity Worldwide (CSW) meldde dat in februari en maart 280 chris tenen zijn vermoord rond de stad Jos, op Nigeria's centrale hoog vlakte. CSW maakte daarvoor een optelsom van kleinere incidenten en christelijke doden die inderdaad weinig andere media hebben ge haald. Wat daarbij wel achterwege werd gelaten, was dat een overwe gend christelijke groep, de Adara, in dezelfde tijd minstens 128 islamiti sche herders vermoordde. Kortom, niet alle slachtoffers zijn gelijk. Anietie Ewang van de mensenrech- tenorganisatie Human Right Watch (HRW) doet in Nigeria onderzoek naar het geweld. ,,Het wordt steeds erger'', beaamt ze aan de telefoon. ,,Sinds vorig jaar vallen er meer doden dan door Boko Haram." Maar om te spreken van een georganiseerde moord op vooral christenen vindt ze wel 'heel simplistisch'. Onder het opgelaaide geweld ligt een eeuwenoude rivali teit tussen nomadische veehouders en akkerbouwers. Door klimaatver- Zelfs als bekend is dat er een aanval komt, treden leger en politie niet op andering zijn er in het noorden steeds minder grasland en drink water en komen de herders steeds verder zuidwaarts, waarbij ze mer ken dat traditionele graasroutes soms zijn geblokkeerd door akker bouwers. In onvermijdelijke con frontaties worden etnische en reli gieuze verschillen vervolgens vaak uitvergroot, aldus Ewang. Landjepik Ini Dele-Adedeji kent het gebied waar de recente moorden plaats hadden. De Nigeriaanse onderzoe ker aan de universiteit van York in Engeland bevestigt dat het vooral draait om landgebruik en schaarste. ,,De laatste jaren heeft klimaatver andering oude rivaliteiten op scherp gezet. Door de droogte zijn de Fulani, islamitische nomaden, nog verder naar het zuiden getrok- ken met hun vee, op zoek naar gras land. Dat leidt meteen tot conflic ten met akkerbouwers, vaak chris telijk, die ook moeten sappelen." Richard Groenenveld van de Stichting de Ondergrondse Kerk vertelde onlangs bij de EO over zijn reis naar het gebied. Is er sprake van eenzijdige berichtgeving? ,,Kli- maatverandering speelt mee, maar dat is het echt niet alleen. Ik ben meerdere keren in aangevallen dor pen geweest en wat mij opvalt, is dat slachtoffers vaak op hun religi euze achtergrond zijn aangespro ken. Ik ken verhalen over christe nen die worden neergeknald en dan horen: 'Bid maar tot Jezus dat Hij je laat opstaan zoals met Hem ook is gebeurd'. Dat heeft volgens mij niet zo heel veel met landjepik te maken." Binnen zijn stichting consta- teerde Groenenveld in gesprekken weleens dat het 'opmerkelijk is' dat na Christchurch Nederlandse bur gemeesters bij moskeeën medele ven betoonden, maar dat er nooit iemand bij een christelijke kerk is geweest als er ergens in Nigeria een bom afging waarbij minstens zo veel doden vielen als in Nieuw Zee land. Groenenveld: ,,Ik snap ook wel dat Christchurch heel tragisch en bijzonder is omdat zoiets in het westen gebeurt, maar het schuurt wel een beetje. Per week worden er in een stad als Jos in Nigeria net zo veel christenen vermoord.'' Dele-Adedeji ziet de berichtge ving over Nigeria gekleurder wor den. Christelijke media vergeten vaak te melden dat moslims zijn vermoord door christelijke milities. Andersom spreken moslims van een beleg door christenen, wat ook niet klopt. Om de tafel Aster van Kregten, zelfstandig mensenrechtenonderzoeker in Londen, is ook overtuigd van de ge volgen van klimaatverandering. ,,Als de ene groep aanvalt, komt er een vergeldingsactie van de andere. Ernstiger is dat de Nigeriaanse regering niet ingrijpt. Er wordt zel den iemand gearresteerd en veroor deeld vanwege de aanslagen. Dat ondermijnt het vertrouwen van de burgers in de overheid. Soms wordt er bij aanvallen op dorpen zelfs ge waarschuwd. Daarom zie je vooral mannen het slachtoffer worden; de vrouwen en kinderen waren al naar een veiliger gebied gegaan en de mannen bleven om het eigendom te beschermen. Maar zelfs als be kend is dat er een aanval komt, tre den het leger en de politie niet op.'' Dele-Adedeji: ,,Het zou al wat zijn als dit probleem wordt aange pakt door de regering en alle be langhebbenden om de tafel gaan zitten. Of als de regering veilige graasgebieden aanwijst, zodat de herders ten minste uit de buurt blijven van de akkerbouwers.'' 5/8 dagen Bohemen en Praag 8 dagen Lutago in Zuid-Tirol 8 dagen Venetië en omgeving 8 dagen 1 8 dagen Devon en Cornwall 1 De Engelse Rivièra 8 dagen Zuid-Engeland, Bournemouth V-' - Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! >s3Cr maandag 1 april 2019 GO Moord op christenen: gevolg van klimaat of vanwege geloof? Bob van Huët Rotterdam/Jos K- n Een groep jagers in Dasso, Nigeria. De jagers beschermen de boeren, die christelijk zijn. foto afp - Aster van Kregten, onderzoeker v.a. slechts Vertrekdata: 22 april 713,20 mei 7 3,17,22 juni 71,6,15,20 juli etc. Vertrekdata: 29 april 713,27 mei 710,24 juni 7 8,22 juli 726 aug etc. Vertrekdata: 4,11,18 mei/ 1,15.22 juni 714,21,28 sept etc. Vertrekdata: 22 apr/13 mei 7 3. 24juni/15 juli75,26 aug etc. Vertrekdata: 4,18 mei 71,15, 29 juni713,27 juli710,24 aug etc. Vertrekdata: 18 mei 715 juni 7 13 juli 710 aug 7 21 sept/14 okt SGR Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. trn mm faffB «bmb b mm mm 1 Brochure en (0318) 58 09 58 UWaErman.ni boekingen: www.bolderman.nl ^"0 Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer end Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11