Ochtendkrieken EGBERT JAN Egbert Jans grondhouding is positief. Maar na een slechte nacht bekruipt hem soms een somber gevoel. winst zitten bij mij dicht bij elkaar, om dat ik weinig kosten maak." Nikki: ,,Ik pin wekelijks 140 euro voor de potjes en ik betaal de vakanties. Alexander betaalt de woonkosten. Ik vind het belangrijk financieel zelfstan dig te zijn. Wij hadden het thuis niet breed, mijn moeder was afgekeurd en had een weduweuitkering. Ik ging op mijn 17de zelfstandig wonen. Ik spaar voor een koophuis, dan kunnen we Alex' huis verhuren." Alexander: ,,Nikki spaarde afgelopen jaar 10.000 euro." Nikki: ,,Klein wisselgeld gaat in een zesde pot. Daar zitten muntjes van 5 en 10 cent in." Alexander: ,,Daar betalen we bijvoor beeld fooi uit, als we uit eten gaan. Doordat we nu zo'n 1000 euro per maand sparen, realiseren we ons dat we dat bedrag voorheen aan allerlei onnodige zaken uitgaven." Nikki: ,,Even een kop koffie op het sta tion bijvoorbeeld. Dat doe ik nog wel- eens, maar alleen als er genoeg geld in het potje 'spontane uitgaven' zit. Ik heb het geld in mijn portemonnee ook in verschillende vakjes zitten." Alexander: ,,Ik zou dat potje 'spontane uitgaven' niet eens nodig hebben, ik plan alles. We letten ook goed op aan biedingen." Nikki: ,,Met boodschappen doen letten we er ook op dat we zo min mogelijk uitgeven. Ik vind het een sport bij Albert Heijn net voor sluitingstijd te kijken naar bonusartikelen die ook nog een 35-procentkortingssticker hebben. Ik vind het heerlijk om niet van tevoren na te denken wat ik wil eten. Ik zoek naar artikelen met korting en daar bedenk ik een maaltijd bij. Dat scheelt zoveel geld, echt ongelooflijk soms. We eten weleens samen voor maar 3 euro. Ik ben die zuinigheid van jou steeds leuker gaan vinden. Ik bewonder dat. Zelf hou ik van zekerheid en dus van een vast inkomen, maar jij gaat je droom achterna. Zodra het ergens niet goed gaat met je financiën pak je weer een nieuwe klus aan. Dat vind ik zo knap." Alexander: ,,Ik doe wat ik leuk vind." ,,Jij hebt het niet zo naar je zin, geloof ik.'' Ik weet niet hoe ik op derge lijke benaderingen moet reage ren. 'Flikker op' is het eerste wat opkomt. 'Wel hoor', zeg ik stan daard, en dan wens ik dat ik een ander gezicht had gehad. Meer mensen hebben er last van: voelen we ons neutraal, dan lijken we chagrijnig. Zorgelijk. Somber. Net zo moet ik zelden lachen als iedereen lacht, wat het misverstand versterkt. Daarbij, als iemand vraagt hoe het gaat, ga ik er te genuanceerd op in - dat moet ik eens afleren. 'Goed hoor!' moet je roepen, be geleid door een blije lach. Niet: 'Shit man, wéér lekkage in de badkamer'. Veel goedlachse, joviale mede mensen hebben in werkelijkheid depressieve neigingen. Het is een indruk, niet meer, maar ik heb 'm vaak bevestigd gezien. Terwijl ikzelf, met dat zorgelijke voorko men, geen enkele aanleg heb voor depressiviteit. Een doorkijkje naar een molen in het Hollandse landschap, zich koesterend in een streep aarzelend zonlicht, kan mij gelukkig maken. Veel meer hoefik niet. Soms gaat het niet voor de wind, meestal wel; het basisidee is altijd positief. Zelfs bij lekkage in de badkamer. Alleen, alles heeft een prijs. Al een paar uur voor het och tendkrieken kwam de slaap niet meer terug. Gedachten rolden aan, als een Atlantische branding. Ik ga het niet redden vandaag. Gewrichten te stijf. De skikle ding is nog van toen ik 10 kilo lichter was. Die diepte waar je je in stort. De steile hellingen waar anderen moeiteloos vanaf dansen. Misselijkheid kwam op, hitte brak uit, daar in de koele hotel kamer. Opeens toen ook, op dat klamme bed, de herinnering aan de zipline. Waarom juist nu? In Zweden mochten reisgeno ten en ik vorig jaar in een tuig vastgeveterd, hangend aan een haak over het uitbundige land schap sjezen. Tenminste, zij wil den het, ik deed mee voor de vorm. Fantastisch toch? riepen ze. D e toren waarop we van start zouden gaan was een in de wind wiegend en krakend houten sta ketsel. Halverwege de trap ver krampte mijn rug. Hyperventile rend strompelde ik terug naar beneden. Nu is het later op de dag. Ik zit het terras van een Alpenhütte hoog boven het Tiroler skioord Hopfgarten. Ik red het prima. Als ge bruikelijk is de stem ming opgewekt. Het ochtendkrieken is ver weg. Over wonnen. Verslagen. In de eufo rie van de dagen denk ik soms: bedankt, afgedropen angst. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl op Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 30 MAART 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95