Tentoonstelling in Tate Britain eert Nederlandse schilder 18 De kunstenaarsziel van Vincent van Gogh kreeg vorm tijdens wandelingen door Londen. Een tentoonstelling in Tate Britain brengt de invloed van zijn Engelse jaren tot leven. M Tl' -m'Üa&S Het gekwetter van kinderen op het schoolplein van Van Gogh Primary verdringt het getimmer van vaklui in het spierwitte hoekhuis aan de overkant. Minutieus brengen de mannen 87 Hackford Road terug in de oorspronkelijke staat. De restauratie van het vervallen pand in Zuid-Londen gaat door de authentieke werk wijze uiterst traag. De aanleg van de achtertuin krijgt speciale aandacht. Waar nu nog hoog gras staat, moeten bomen, bloemen en planten gaan groeien. Vin cent van Gogh, die op dit adres tussen 1873 en 1874 een kamer huurde, zou zich anders in zijn graf omdraaien. De groene omgeving deed hem als een blok vallen voor de miljoenenstad, waar hij drie jaar doorbracht. Die schoonheid keert straks in volle glorie terug. Met een hoge hoed op zijn rossige haren trok de Nederlander, net 20, hier dagelijks vroeg in de ochtend de voordeur achter zich dicht. Hij legde de 5 kilometer naar kunsthan delaar Goupil Cie, zijn werkgever, te voet af. ,,Ik loop hier zoveel als ik kan'', schreef Van Gogh aan zijn broer Theo over mogelijk de ge lukkigste tijd van zijn leven. ,,Het is hier abso luut prachtig (ook al is het in een stad).'' Deze enthousiaste tekst staat nu gebeiteld op een granieten plantenbak aan Van Gogh Walk, een straatpark even verderop. Van Goghs don kere kanten zorgden op diezelfde locatie recent voor consternatie. Kunstenaar Anthony Pad gett wilde een buste van de schilder aankleden met een scheermes en een revolver. Door de epidemie van steekpartijen in de wijk Brixton zorgde dit voor veel ophef. Bijna 150 jaar later valt de verwondering van Van Gogh goed te plaatsen. Het eerste deel van de route naar het atelier aan 17 Southampton Street doet nog altijd recht aan zijn observatie: ,,Wie echt van de natuur houdt, vindt overal schoonheid.'' Eksters, merels en mussen ma ken op Crewdson Road kabaal. Een kat steekt op zijn dooie gemak de straat over. Van verkeer is amper sprake. Overal geurt het naar bloe men. Tulpen, narcissen, oleanders en rozen struiken fleuren Fentiman Road op. Veel hui zen zijn in anderhalve eeuw verdwenen, maar het Londen van Van Gogh duikt overal op. Noel Caron Houses, een rij monumentale cottages naast Vauxhall Park, móet wel indruk op hem hebben gemaakt. The Windmill Tavern, een prachtige pub vlakbij de Theems, lonkte in zijn tijd ook al bevallig naar voorbijgangers. Het uitzicht over de rivier gaf hem inspiratie voor zijn latere werk. De gaslichten langs de zuidoevers, met de initialen van koningin Victoria erop, keren volgens experts terug in zijn Sterrennacht boven de Rhone. Dit werk maakt daarom onderdeel uit van de tentoon stelling Van Gogh and Britain, tot 11 augustus te zien in Tate Britain. Magneet Het Palace of Westminster gaf hem hoofdpijn. Hij worstelde, in zijn schetsen, met het per spectief. De Big Ben werkte als een magneet op de jonge Van Gogh, die zich nog moest gaan toeleggen op de schilderkunst. Elke dag stak hij Westminster Bridge over. Vandaar was het nog maar een klein stukje naar zijn werk, naast (de toenmalige groente- en fruitmarkt) Covent Garden. Onderweg passeerde hij metrostation Embankment, toen net een paar jaar open. Van Gogh reisde af en toe met deze hypermoderne vorm van transport. De domineeszoon, voor het eerst in het bui- tenland, maakte volop gebruik van wat de me tropool te bieden had. Hij trok naar The Natio nal Gallery, achter zijn kantoor, Hampton Court, Dulwich Picture Gallery en de Royal Academy om werken van grote kunstenaars te bekijken. Daar kwam hij in aanraking met Britse kunstenaars uit de Victoriaanse tijd als John Everett Millais en John Constable en met Hollandse meesters als Meindert Hobbema. Li I Li HACKFORD ROAD ZATERDAG 30 MAART 2019 GO Londen betoverde en vormde Vincent van Gogh Hackford Road 87, waar Van Gogh woonde, wordt opgeknapt. foto claire zhao GEERT LANGENDORFF Van Gogh genoot van het 'groene' Londen en van The National Gallery (onder). De jonge Van Gogh schilderde nog niet tijdens zijn Londense jaren, maar vlak voor zijn dood maakte hij wel De ronde van gevangenen. Verwijzend naar Newgate Prison. foto tate britain

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66