Saskia Noort Natuurlijk waren we links en boos Zo doen zij dat Jawel, zelfs de Duitsers doen aan flauwe 1 aprilgrappen Vorsicht! VEEL GEDEELD Duitse justitie beloofde verkeersboetes via een loterij te seponeren 14 We sloegen elkaar niet om de oren met 'nazi', 'deuggleuf' of 'racist'. En nepnieuws bestond nog Aprilscherz! Roze wolk Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. n de jaren 80 was bijna iedere jongere links. Rechts zijn vonden we zo ongeveer het uncoolste ever. Dan was je je ouders. En als we iets niet wilde zijn, dan was het onze ouders. Burgerlijk, ingeslapen, bezweken voor de macht. De mijne lazen na een wilde, linkse hippie-jarenzeventig ineens De Telegraaf, noemden zich middenstanders, stem den VVD en riepen in discussies dingen als 'liever dood dan rood'. Want dat de Russen kwamen met hun communisme, dat was volgens hen en De Telegraafzo goed als zeker. Daarom moesten er kernwapens geplaatst worden, waren wij aan het doemdenken zonder toekomst en zong Doe Maar over De Bom. Wat konden we doen behalve wachten, eindeloos stude ren op kosten van de staat en daarna een uitkering opstrij ken, totdat de wereld zou vergaan in een kernoorlog? Werk was er trouwens ook niet. Niet dat we dat wilden. We wa ren generatie Nix of Patat, in ieder geval iets waardeloos' met onze anarchistische buttons en Arafat-sjaals; wisten we wel dat dat een terrorist was? Het interes seerde ons niet. We wilden naar Amsterdam, waar niet de elite maar de krakers heersten. We dansten woe dend op The Smiths, draai den shagjes en dronken bier, al waren we nog geen 18. Al les mocht nog, ook links zijn en uit de provincie komen. We kregen CPN-stickers en posters van onze geschiede nislerares, niemand maakte daar een punt van. Ik plakte de posters met 'Abortus uit het Strafrecht, de vrouw be slist zelf, stem CPN, Marcus Bakker' op mijn slaapka merraam om mijn ouders te sarren. Zelden zag ik mijn moeder zo snel de trap op rennen om het gerecyclede papier van mijn raam af te grissen. Op zondag verschanste het hele gezin en alle visite zich in de eigen loopgraven om te discussiëren over het rode gevaar, zure regen en het ge welddadige optreden van de politie bij de ontruimingen van kraakpanden. Nooit werden we het eens, maar we sloegen elkaar ook niet met termen als 'nazi', 'deuggleuf' of 'racist' om de oren. Nepnieuws bestond ook nog niet, dus we hoefden het niet te hebben over de vraag of de neutronenbom wel echt do delijk was of dat dit een linkse hoax betrof. Natuurlijk gingen we ook demonstreren tegen die dood enge neutronenbom, tot ontsteltenis van mijn moeder die besloot maar mee te gaan om mij te beschermen tegen eventuele raddraaiers. Het duurde niet lang voor ook mijn moeder 'Wij vechten tegen de wapens, de wapens van de macht' en 'Ban de Bom' op het malieveld scandeerde met nog vijfhonderdduizend anderen. Zo had ik toch maar even in een klap mijn moeder geïndoctrineerd. En ja, de docenten van mijn school liepen ook mee, want natuurlijk waren zij links. Tenminste, het soort links van toen: gelijke kansen voor iedereen, vrede voorop, zorgen om de toekomst van onze planeet, hogere belastingen voor de rijken, subsidies voor de kunsten, vrouwen baas over eigen buik. Rechts zijn, dat was iets voor de witte wijn sippende elite. Duitsers geen gevoel voor humor? Op 1 april, Aprilscherz, doen ze extra hun best. Dat wordt weer schuddebuiken komende week. KATHRIN MEYER KASSEL De Duitse skiwereld ver keerde in shock: gaat Felix Neureuther, de nationale held, nu echt uitkomen voor de grote rivaal Oosten rijk? Hij kondigde het zelf aan op Facebook. De impact was enorm. Net zo groot als wanneer Frenkie de Jong zou melden dat hij toch maar afziet van een transfer naar Barcelona. In het geval van Neureuther gaf zelfs de Beierse premier Horst Seehofer uiting aan zijn teleurstelling. Gelukkig volgde al snel opluchting bij veel Duitsers: het was een April Scherz geweest van de kampioen. Ja, ook Duitsers doen aan 1 aprilgrappen - ook al vin den wij dat onze oosterbu ren het niet kunnen, humor bedrijven. Het dunste boek ter wereld? Een uitgave met de titel Duitse humor. Maar hoe serieus en suf wij de Duitsers ook vinden, het is daar nog altijd gebruike lijk dat kranten, radiostati ons en grote bedrijven op 1 april grappen maken. Dus maandag zal mijn krant in Kassel ook wel weer mee doen. Vorig jaar meldde mijn Duitse werkgever dat de stad speciale grasmaaiers had aangeschaft om het ga zon tussen de tramrails te maaien. Meestal zijn de meldingen bizar genoeg om als geintje te worden herkend. Maar sommige grappen veroor zaakten zoveel ongenoegen en woede, dat sommige me dia de 1 aprilgrappen inmid dels toch maar hebben afge zworen. Ze brengen het na- tuurlijk meestal vrij profes sioneel en aannemelijk, met alle gevolgen vandien. Zo meldden verschillende radiostations een keer dat de Duitse tegenhanger van het Nederlandse Centraal Justitieel Incassobureau via een loterij verkeersovertre- ders zou vrijstellen van een boete. Waarop veel automo bilisten woest het kantoor belden. Over de oorsprong van i aprilgrappen - landen als Engeland, Frankrijk en Bel gië kennen het fenomeen ook - zijn veel theorieën. Zo zou het gebruik samengaan met de overgang van winter naar zomer. Ook werd i april beschouwd als een dag van tegenspoed, waarop de duivel extra krachtig zou zijn en je die dus beter maar kon ontwijken. Door zelf gek te doen kon je Lucifer in de maling nemen, omdat die dan zou denken dat je al tot zijn club behoorde en hij jouw ziel niet meer hoefde te grijpen. Toeristen maken foto's in Melbourne, waar het meertje van Westgate Park roze is gekleurd. In warme periodes produceren de algen in het water een rood pigment. Dat komt door een hoog zoutgehalte, veel zonlicht en een gebrek aan regen. ZATERDAG 30 MAART 2019 GO FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62