Bruinisse blijft vissersdorp ondanks uitdunnende vloot 3 De kotters aan de Kaoie in Bruinisse lagen ooit buik aan buik. Maar die tijd is voorbij, de haven van het vissersdorp raakt leger en leger. De ene na de andere vissersboot wordt van de hand gedaan. Is het einde van Bru als vissersdorp nabij? ruinisse, Bru, De Re publiek. Rebels bol werk op het brave Schouwen-Duive- land. Dorp van ruige vissers en struise wuuven. Dorp van eerlijke mensen, recht voor zijn raap. Waar om die reden nie mand gelooft dat het iemand uit de gemeenschap was die het ge liefde mosselbeeld op de dijk met een vuurwerkbom durfde op te blazen. Bru is echt, Bru is authentiek, maar mooi is Bru niet. Althans, niet in de pittoreske zin van het woord. In het dorpshart gapen ga ten, wachtend op projectontwik kelaars. Tekeningen liggen er ook voor vermosselisering van de openbare ruimte: bruine straat stenen met tinten donkerblauw, plantenbakken in de vorm van mossels, lantaarnpalen van gelig hout, zitjes van staal - net als vis- kotters. Plannen, altijd maar plan nen. De kleuren zijn er al achter in het dorp, aan de haven. Maar de geluiden die je op een vrijdagoch tend verwacht in een vissersha ven, die zijn er niet. Het is stil. De kotters die er nog liggen, dobbe ren zwijgzaam. Er is niemand te zien. Helemaal achterin, bij de lood sen, klinkt leven in een oester scheepje. Het geluid van een stof zuiger. Na twee ahoy's steekt een koppie boven het luik uit. Het is Dingeman de Koning. ,,Er is een leiding lek", legt hij uit, terwijl hij zijn voorhoofd afveegt. De Ko ning (51) vertelt dat hij altijd mos selvisser is geweest. ,,Drie sche pen hadden we. Yerseke, Bru en Texel. Twaalf man liep er rond. Maar het ging mis, zoals het bij zovelen is misgegaan. We hielden het niet vol. Alles is naar Yerseke gegaan." Behalve dan de BRU75. ,,Een ouwetje is het. D'r is altijd wel wat mee. Maar de oudste heeft het in zijn kop gekregen om te gaan va ren." De Koning krijgt een beden kelijke blik op zijn gezicht. ,,Ik heb het niet aangemoedigd. Maar ik heb het ook niet uit zijn hoofd proberen te praten, nee. Ik snap het wel. Dus we gaan beginnen met oesters. Misschien leggen we nog wel een ponton in het water, een soort oesterproeverij." GO ZATERDAG 30 MAART 2019 Bru worstelt, maar komt altijd boven De wapenspreuk van Zeeland op de arm van Melvin Burger is zeker ook op Bruinisse van toepassing. foto ernesta verburg WENDY WAGENMAKERS B LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51