Ondine Wat deed dit hier, in het toilet van de Geerteskerk? In het nieuws Uit het nieuws Kinderen mogen eigen plant koesteren 'Het kwam die maandag erg dichtbij' DEZE WEEK IN Z 'De kinderen krijgen interesse in planten' 'Het spookt weleens door mijn hoofd' 2 Het kon niet anders of de leegloop van kerken hield verband met het zitcomfort 6 COR TEKENT30 JAAR ZEEUWS NIEUWS 9 MARIEKE GENOOT VAN JEUGD OP HET KAMP 10 TOINE WITTERS, TILBURGER IN ZEELAND Iet was een drukte van belang in de Geerteskerk te Kloetinge. Van heinde en verre was het volk toegestroomd om de literatuurgoden te aanbid den: Jan Siebelink en Murat Isik, schrijvers van respectievelijk het boekenweekgeschenk en het essay. Siebelink mocht eerst. Hij zat op zijn praatstoel, oud-bur gemeester van Goes René Verhulst had moeite om er tussen te komen. Het publiek luisterde ademloos. Mij was een plaatsje toegewezen op de voorste bank, naast Verhulsts echtgenote. Wat een eer. En wat waren die kerkbanken hard! Terwijl Siebelink onvermoeibaar voort babbelde, wiebelde ik zo onopvallend mogelijk van bil naar bil, schoof vóór- en achteruit. Het hielp niet. De Geertes- kerk had niet alleen harde banken, de kerk rook ook raar. Naar... naar... ik snoof, snoof nog eens... Onmiskenbaar: het kwam uit mijn eigen tas. De Franse kaasjes! „Hopelijk heeft u geen last van mijn Franse kaasjes", fluisterde ik tegen de vrouw van Verhulst. ,,He- lemaal in plastic verpakt, maar toch, excuus, excuus!" Ze snoof en schudde ont kennend. Ik ontspande en wisselde weer eens van bil. Het kon niet anders of de leegloop van de kerken hield verband met het zitcomfort, al is leven lijden en mogen we dat nooit vergeten. Na een uurtje ging Siebe- link signeren. Voor zijn ta feltje vormde zich een lange rij. Bij de wc's ook, van men sen in diverse stadia van nood, hun blik vastgezogen aan de deuren. Op de éne stond 'wc', op de andere 'toi let'; voor de notabelen en het gewone volk, stelde ik me zo voor. In de rij werd zacht ge mopperd over pijnlijke bil len. Iemand wees: dMr, een stapeltje kussens. De rij zwol aan. Beelden van dixies bij popfestivals drongen zich aan me op, met half over stroomde toiletten en rond drijvende proppen wcpapier. Niets van dat al, zag ik toen ik aan de beurt was. Brand schoon, propere pot. Het enige opmerkelijke was een bedieningspaneel met rode lampen, draaiknoppen, schakelaars en intrigerende aanduidingen. 'Landis Gyr'. 'Koor. 'Transsepten. 'Schip'. Wat deed dit hier, in het toilet? Bij de kussentjes was intussen een soort beleefd gevecht gaande (het waren er te weinig). Ook ik wist er een te be machtigen en schoof de kerkbank in, naast de tas met kaas jes die ik in de pauze wijselijk had achtergelaten. Ze walm den sterker dan ooit. Op nog geen twee meter afstand be klom Murat Isik het podium. De vrouw van Verhulst rook het nu ook. „Daarnet, toen je je tas bewoog, een vleugje." Wat te doen? Kaasjes opeten? Onmogelijk, tegen de tijd dat ik ze uit het plastic had, zou ik al met pek en veren overla den de kerk uit zijn gedragen. Onrustig zat ik de rit uit. Isiks beurt om te signeren, ook ik wilde een handtekening. Ik schoof mijn boeken naar hem toe, de tas met kaasjes achter mijn rug, zo ver mogelijk bij hem vandaan. Hij keek op. Ik speurde naar tekenen op zijn gezicht - walging, gesnuif, een frons. Met een ruk schoof hij de boeken naar me toe. ,,Alstu- blieft." Zijn neusvleugels trilden. Haastig verliet ik de kerk. Nog even en dan krijgen kinderen van zestien scholen op Walcheren weer hun eigen geranium mee. Tijdens de 37e editie van het Flo- raliaproject krijgen bijna vijfhon derd leerlingen les over hoe ze voor de plant moeten zorgen. Dit is van belang voor een kind, zegt Willy de Nooijer (69) van de Flo- raliacommissie. ,,De kinderen gaan thuis vragen stellen over hun eigen plant, maar krijgen ook meer interesse in andere planten. Ze leren waar de plant vandaan komt, maar ook verschillen tussen planten. Welke er wel en niet kun nen groeien in de winter bijvoor beeld." ,,Over vrijwilligers hebben we deze editie niets te klagen. Zelfs als er iemand wegvalt kunnen we diegene opvangen. Ze geven les over de plantjes die de kinderen meekrijgen. Die staan dan tot de meivakantie op school en daarna krijgen ze het mee naar huis. De juffen en meesters kunnen hun ei gen inbreng geven als de vrijwilli gers er niet zijn. Ze controleren of de plantjes genoeg water krijgen bijvoorbeeld. We hebben dit keer vijfhonderd leerlingen, iets min der dan normaal. Dit komt omdat een aantal klassen wel eens een jaar overslaat, of doordat het niet in het lesprogramma past. Basis school Het Element in de Middel burgse wijk Dauwendaele doet dit jaar weer mee nadat ze een aantal jaar hebben overgeslagen. Wij vin den dat natuurlijk superleuk om te horen." Tjarda Waleson (20) uit Middel burg woont op kamers in Utrecht en zat in Hoog Catharijne toen de schietpartij op het 24 Oktober- plein plaatsvond. In de PZC ver telde ze hoe ze van de schietpartij hoorde. De rest van de dag verliep goed, zegt ze. ,,Ik moest naar mijn werk, maar ze zeiden dat het niet nodig was. Toen kreeg ik om 16.30 uur een telefoontje of ik toch wilde komen. De burgemeester meldde namelijk dat we weer naar buiten mochten. Toen ik naar het restaurant fietste waar ik werk zag ik veel politie en was het nog niet echt druk. In het restaurant stond de radio aan en daar hoorden we dat de verdachte opgepakt was." 1 'V r— 1 Volgens Tjarda is de stemming op straat niet echt veranderd, maar merk je onderling wel wat er ge beurd is. ,,De woensdag erna zat ik op het stembureau. We merkten wel dat het wat rustiger was, maar de sfeer was gemoedelijker dan normaal. Ik loop nog niet met een ander gevoel over straat. Het spookt wel eens door mijn hoofd dat het mij ook had kunnen ge beuren. Als ik met vrienden erover praat hebben zij hetzelfde gevoel. Een van mijn vrienden zou met die tram zijn gegaan als ze niet van shift veranderd had. Dan komt het dichtbij. Ik kreeg reacties van mijn familie dat ik wat irrationeel op de situatie reageerde," lacht ze. ZATERDAG 30 MAART 2019 GO VV Arnemuiden 11 Klimaat is een kerntaak, vindt ook Forum voor Democratie KIEK! P12-13 15 Hoe veilig zijn uw medische gegevens bij Google? 18 Van Goghs oeuvre ontkiemde in Londen 19 Anne Pillen ziet haar tumor als woekerend zevenblad 20 Karate redde Tharcisses leven tijdens genocide in Rwanda 22 Formule 1-coureur marathonloper en bokser tegelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50