Door nood gedwongen zoeken naar werk op de Carrièrebeurs Terneuzen haalt vluchtelingen nu rechtstreeks uit regio van herkomst Jan Frangois is eindelijk echt artiest Lelieveldt wil een brug slaan tussen voedsel en politiek Ook zonder Lein Lievense blijft de Kustmarathon de Kustmarathon GOES Peter Nije (57) uit Oude- lande is één van de honderden bezoekers die vrijdag op de Zeeuwse Carrièrebeurs in Goes speuren naar een andere baan. Nije, samen met zijn dochter Margo op pad, was twintig jaar lang zweminstructeur. In Den Inkel in Kruiningen en Vrijburg en Westduin in Vlissingen. Vorig jaar kreeg hij plotseling zware aller gieklachten. De boosdoener blijkt een conserveringsstof in het water van zwembaden te zijn. Per 1 maart is hij noodge dwongen gestopt als zwemin- structeur. ,,Ik weet ook niet waarom deze klachten nu opdui ken. Ze zijn echter zo hevig dat ik genoodzaakt ben ander werk te zoeken. Ik ben op de carrière beurs om me te oriënteren. Ik sta overal open voor, als het maar een baan is waarmee ik met mensen kan werken. Bode bij de gemeente of een begelei der in de gehandicaptenzorg." in zijn inatie Vluchtelingen met een verblijfsver gunning, ook wel statushouders genoemd, worden aan gemeenten toegewezen door het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA). Ze wachten in een asielzoekerscen trum (azc) tot het COA voor hen een reguliere woning in het land heeft gevonden. Gemeenten heb ben de opdracht om ieder half jaar een bepaald aantal statushouders op te nemen. Veel gemeenten merken dat het COA minder statushouders aanle vert. Gemeenten als Terneuzen dreigen daardoor hun doel niet te halen. Om alsnog aan de taakstel ling te kunnen voldoen is Terneu- zen overgeschakeld op een alterna- tief,zegt woordvoerder Daniël Rouw. „Doordat het COA minder sta tushouders uit azc's naar ons toe stuurt, hebben we ons als ge meente opgegeven voor het project hervestiging. Op deze manier ver wachten wij onze taakstelling te halen. In mei en juni komen vijf ge- zinnen in onze gemeente wonen als uitgenodigde vluchteling." Het COA legt uit dat ieder jaar een bepaald aantal vluchtelingen als hervestigers naar Nederland ko men. Zij worden onder meer gese lecteerd door middel van inter views. Via vluchtelingenkampen in de regio van herkomst worden zij gehuisvest in Nederland. Groot gezin Met tien statushouders heeft Ter- neuzen het grootste tekort in Zee land. Desondanks maakt de ge meente zich geen zorgen, zegt Rouw. ,,Het tekort van tien kwam vooral doordat we statushouders hebben ontvangen waar nog fami lie van over moest komen. Dit ging om een groot gezin van acht perso nen waar wij uiteindelijk geen ge schikte woonruimte voor konden Mede door hervestiging halen wij onze taakstelling rond statushouders vinden. Zij zijn in Tholen gehuis vest. Mede door hervestiging zullen we dat tekort inhalen." Middelburg heeft elf mensen meer gehuisvest dan nodig. Dit komt vooral door gezinshereniging, zegt Harrie Siebelink, beleidsmede werker wonen en stedelijke ver nieuwing. ,,Wij merken niet dat het COA te weinig statushouders le vert. Het overschot is ontstaan doordat we vooral te maken hebben gehad met alleenstaanden die hier naartoe komen en vervolgens hun gezin overbrengen. Dan komen er meer mensen dan we hadden ver wacht. Het is niet ons beleid om bo ven onze taakstelling blijven, maar zullen gezinshereniging niet afwij zen." De taakstelling van alle Zeeuwse gemeenten voor de eerste helft van dit jaar is 189 statushouders. Na Ter neuzen (35) hebben Schouwen- Duiveland (24), Hulst (19) en Sluis (18) de grootste opgave. Speciale leerstoel bij UCR in Middelburg wZEELAND12 It I zaterdag 30 maart 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Margo Nije (links met rugzak met haar vader Peter Nije in gesprek met Ritchie Schelstraete van H4A op de Zeeuwse Car rièrebeurs. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Bron statushouders droogt op Om aan de huisvestingstaakstel ling voor statushouders te kun nen voldoen, gooit de gemeente Terneuzen het over een andere boeg. Er komen niet alleen sta tushouders uit azc's, maar ook uitgenodigde vluchtelingen di rect uit de regio van herkomst. Koen Florusse Terneuzen - Daniël Rouw, Terneuzen ZEELAND5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29