Grote gebaren MONICA Jongste Dochter draait haar hand niet om voor een spreekbeurt meer of minder. Voor wie het wil weten: de ruimte is 4,6 miljard jaar gele den ontstaan. Voor wie het niet wil weten: kom vooral niet bij ons op bezoek. Want Jongste Dochter heeft een nieuwe inte resse en daar geniet iedereen van mee. Nieuw visite, terugkerende visite, geen visite. Maakt niet uit, haar kennis moet worden gedeeld. Mag ik vertellen, mama? Mama? Mama, mag ik vertellen? Als ik weer eens heb toegegeven - zeg maar eens nee tegen deze dame - eist ze alle aandacht aan de eettafel. „Kijken jullie wel? Stil zijn, hè.'' Duurt het haar te lang, dan stampt ze dramatisch naar boven. Krijgt ze alle gezichten bijtijds haar kant op, dan kan de presentatie beginnen. Die gaat ongeveer zo: ,,De oer knal maakte een heel grote knal" - grote armgebaren voor effect. ,,Toen was het biljoenen graden in de ruimte. In de ruimte zijn meer dan een triljard sterren" - waarbij ze 'triljard' extra hard uit spreekt. ,,Een ster is een bal van gas en de zon is ook een ster. Er bestaan ook zwarte gaten. Als je in een zwart gat komt, wordt je helemaal in elkaar gezogen'' - dramatisch gezicht. ,,Er is geen zwaartekracht in de ruimte, daarom zweef je overal naartoe als je niet vast zit'' - fladderende armen. Ze eindigt graag met het meest mysterieuze en intrige- rendste weetje van allemaal: ,,De ruimte houdt nooit op. Nooit.'' En dan graag applaus. Heeft Oudste Dochter weken stress van een naderend optreden in welke vorm dan ook - play- backshow! - Jongste Dochter leeft op als alle aandacht op haar is gericht. Wil ze misschien ook in de klas een spreekbeurt houden over de ruimte? Eigenlijk doet groep 4 nog niet aan spreekbeurten, maar haar juf en meester zien ook wel wat voor types ze in de klas heb ben. Het kosmosboek komt weer tevoorschijn en samen schrijven we op wat ze allemaal weet over de ruimte. Met een A4-tje in haar hand geklemd gaat ze op D-day naar school. Vind je het spannend, vraag ik als ik haar bij de klas gedag zeg. ,,Een beetje, maar dat is niet erg hoor'', zegt ze wijs. Terwijl we 's avonds de foto's bekijken die de juf heeft door gestuurd (leve de juf!), kondigt Jongste Dochter alvast aan dat er volgend jaar weer een spreek beurt in de sterren staat geschre ven. In groep 5 moet ieder een. ,,En dan doe ik het over uilen ontvouwt ze alvast haar plan nen. ,,Wist je dat dat roof vogels zijn?'' Schiedam, Harga (1961-2016) De baan waaraan John den Braber warme herinneringen bewaart, was regelmatig dicht vanwege verzakking en bestuurlijke onenigheid. Apeldoorn, de Adelaar (1950-1998) Een hele vette knipoog van de archi tect van de nieuwbouw op de plaats van deze historierijke wielerbaan. Kaatsheuvel, Horst (1932-1946) Op de plaats van de vroegere wielerbaan ligt nu de Stoomcarrousel van de Efteling. Wageningen (1934-nu) De betonnen baan ligt er nog, maar je kunt er niet meer op fietsen. Er is namelijk een camping overheen gegroeid. Monica Beek (41) is journalist. Ze woont samen met haar dochters van 11 en 8 en heeft een vriend. ZATERDAG 30 MAART 2019 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 117