9 In deze gesloten gemeenschappen lopen we tegen een muur van zwijgen op journalist Cees Stolk en voetbalcom mentator Jan Mulder, die zich in het windmolendebat mengden, vonden een dreigbrief met lucifers en zwa- velkorrels op hun deurmat. De politie bevestigt onderzoek te doen naar deze en andere incidenten. Voor zover bekend, heeft dat speur werk tot nu toe tot slechts één aan houding geleid. Een schamele oogst, erkent districtschef Van Dijk. In Groningen en Drenthe deed de poli tie daarom gisteren via sociale media een dringende oproep aan burgers om informatie te delen. „In deze kleine, gesloten plattelandsgemeen schappen lopen we tegen een muur van zwijgen op. We zijn ervan over tuigd dat er mensen zijn die informa tie hebben. Misschien hebben die tot dit moment gedacht: dat ga ik maar niet delen, anders krijg ik gedoe. Veel mensen zijn tegen windmolens. Maar het lijkt ons sterk dat zij ook al lemaal achter deze methodes staan, die de lokale gemeenschappen on dermijnen en ontwrichten.'' Werkgelegenheid Volgens ondernemer Ben Timmer mans kent de strijd tegen windmo lens alleen maar verliezers. Nu zijn bedrijf zich terugtrekt, verdwijnt lo kale werkgelegenheid waar de regio jarenlang voor heeft gestreden. De bouw zal volgens hem gewoon door gaan, maar dan door een ander be drijf. ,,Voor mij is een emotionele en financiële grens bereik'', zegt hij in het Dagblad van het Noorden. ,,Ik wil mijn familie, onze medewerkers en opdrachtgevers niet langer de dupe laten worden van deze uit de hand gelopen situatie. Ik wil geen strijd, en ik ga ook geen strijd aan.'' en de omvang en ernst daarvan, zijn ontoelaatbaar'', zegt sectorhoofd Fred van Dijk van de politie in Drenthe. Vorig jaar waarschuwde de Nationaal Coördinator Terrorisme en Veilig heid (NCTV) al voor het groeiende extremistische verzet tegen wind molens. Vooral in het noordoosten van het land, waar bewoners na jaren onzekerheid over aardbevingen als gevolg van gasboringen, nu het ge voel hebben als wingewest voor windenergie te worden uitgebuit. Procederen Windmolens verpesten het land schap, zorgen voor ziekmakend geluid, slagschaduwen en dalende huizenprijzen, stellen omwonenden. Zij procederen al meer dan tien jaar tegen de komst van de turbines. Een enkele keer met succes, zoals in Delf zijl, waar de Raad van State in de cember een streep door een gepland windpark zette. Maar in de veenkolo niën tot nu toe tevergeefs: later dit jaar moet in Drentse Monden en Oostermoer de bouw van 45 wind turbines starten. Die krijgen een tip- hoogte van 210 meter - 25 meter ho ger dan de Euromast. De Raad van State spreekt zich binnenkort uit over nog eens 35 windmolens die even verderop, langs de N33 bij Mee- den, zijn gepland. Naarmate de bouw dichterbij komt, zijn de protesten in hevigheid toegenomen. De afgelopen jaren regende het aangiftes. In 2016 vonden boeren die hun land voor aantrekkelijke tarieven verpachten aan windmolen bouwers op hun akkers in Meeden tientallen conservenblikken met in beton gegoten ijzeren pinnen. Ze in stalleerden metaaldetectoren op hun landbouwmachines om de sabotage- voorwerpen op tijd te lokaliseren. Daarna vonden ze betonblokken zonder ijzer op hun akkers. In een schuur van een 'windboer' werd in september van dat jaar brand gesticht. Een maand later stonden bij een andere agrariër hooibalen in brand. Die winter ontvingen meer dere windboeren kerstkaarten met cryptische teksten als 'Spiegeltje, spiegeltje aan de wand. Wat vliegt er nu weer in brand?' Vorige zomer ontvingen 34 bedrij ven die betrokken zijn bij windpar- ken in het noorden, waaronder ener- giereus Innogy/RWE, een dreigbrief. ,,Wie zich verrijkt, over onze ruggen, aan de windparken in Groningen en Drenthe, wordt als een fascist in beeld gebracht en verklaar zichzelf vogelvrij. In heel Nederland en daar buiten'', stond daar onder meer in. Verschillende bestuurders uit Gro ningen en Drenthe, onder wie oud gedeputeerde en PvdA-Kamerlid William Moorlag, werden op posters afgebeeld als nazibeulen uit de Tweede Wereldoorlog. Langs de N33 werden tientallen vlaggetjes met ha kenkruizen en kreten als 'Bezet ge bied' geplant. De Groningse oud- donderdag 28 maart 2019 GO tegen windmolens -politiechef Van Dijk Tweede Ka merlid William Moorlag werd afgebeeld als nazibeul. FOTO HUISMAN MEDIA Dreigend bord in Mee den. FOTO DVHN In Nieuw- Buinen hangt een spandoek tegen de wind molens. FOTO HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9