Kwekers: pas op de bloemen, blijf uit de bollenvelden 'Warmtenet te duur voor huurhuis' 8 NIEUWS Onder druk van dreigementen van actievoerders stapt een Drentse bouwondernemer uit een groot windmolenproject. Het is inmiddels het zoveelste incident. DREIGEMENTEN NOORD-NEDERLAND donderdag 28 maart 2019 Daar stoppen weer een paar au to's in de berm. Toeristen stap pen uit met een telefoon in de aanslag en banen zich een weg dwars door de tulpen op zoek naar de beste plek voor een sel fie. Sommige doen een poging zichzelf al springend boven de tulpen vast te leggen. Anderen dansen de narcissen plat of gaan er middenin liggen. Het is voor bollenkweker Simon Pennings in Noordwij kerhout pijnlijk om te zien. ,,We krijgen grote groepen mensen op bezoek, wat we heel fijn en leuk vinden, maar ze trappen alles plat. Vorig jaar had ik een perceel met 10.000 euro schade. In deze regio heb ik wel vijftig percelen, kun je nagaan.'' Volgens Pennings wordt het 'elk jaar een stappie erger'. ,,Ze willen toch die selfie maken." Sociale media helpen zeker mee bij de drukte, zegt woord voerster Nicole van Lieshout van de plaatselijke VVV. ,,De plaatjes gaan de wereld over. Iedereen wil net een gekkere en leukere foto, liggend of dansend tussen de bloemen. Dat snap ik, maar het is ook heel belangrijk dat ze dat met respect doen voor diegenen die er elke dag van vroeg tot laat mee bezig zijn.'' Uitleggen Pennings probeert het zijn be zoekers keer op keer uit te leg gen, maar met zeker 1 miljoen toeristen vanuit de hele wereld die de bollenstreek deze maan den aandoen, is dat geen doen. ,,Ze staan er niet bij stil. Men is een beetje uit het oog verloren hoe een plantje groeit en dat wij daar het hele jaar mee bezig zijn. Als ik mensen dat uitleg op het veld zeggen ze 'joh, je hebt gelijk' en 'sorry ik heb het hele maal niet gezien en niet begre pen'.'' Het is volgens Pennings grotendeels onwetendheid. ,,Men denkt dat het een soort Iedereen wil net een leukere foto, liggend of dansend tussen de bloemen plastic is. Ze denken: morgen is het weer heel. Dat is niet zo, dan is de bloem gewoon dood.'' De Noordwijkerhoutse kwe ker kaartte het probleem aan. Gemeentes in de bollenstreek, VVV's, marketingorganisaties, de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencul tuur (KAVB) en kwekers heb ben nu de handen ineen gesla gen. Er komen banners, borden en dranghekken met de slogan 'Enjoy the Flowers, respect our Pride'. Ook worden er vrijwil lige ambassadeurs ingezet. Proef ,,Het is een pilot'', benadrukt Van Lieshout. ,,We gaan kijken op dit de manier is om de bood schap positief over te brengen. Het is hartstikke mooi, al die toeristen die de bloemen be wonderen. Iedereen mag daar van genieten. Alleen niet op of in de bloemen.'' De eerste banner staat al bij één van de bloembollenvelden van Pennings. Van Lieshout denkt dat het wel effect zal heb ben. ,,Sommige mensen denken dat het vrije natuur is. Als ze weten dat iemand er zijn le venswerk van heeft gemaakt, begrijpen ze dat ze er met res pect mee om moeten gaan.'' Pennings: ,,We willen geen prikkeldraad hoeven spannen. Iedereen is welkom en zo pro beren we dat in de hand te hou den.'' In het voorlopige Klimaatak koord hebben corporaties en energiebedrijven afgesproken huizen te verduurzamen. Wo ningcorporaties zetten de eerste stap. Door op grote schaal huur huizen aan te sluiten op warm- tenetten, kan de prijs van die warmtenetten omlaag. ,,Maar voorlopig maken de energiebe drijven dat niet waar'', klaagt Ae- des-voorzitter Marnix Norder. Volgens Norder worden de pro jecten pas financieel haalbaar als de tarieven voor warmtenetten omlaag gaan. ,,Het mag niet zo zijn dat de woonlasten van huur ders omhoog gaan, dat hebben we zo afgesproken", zegt hij. Corporaties klagen over het aanbod van energiebedrijven Aedes heeft uitgerekend dat on geveer 200.000 huurhuizen bin nen drie jaar kunnen worden aangesloten op een bestaand warmtenet. Het gaat om wijken in onder meer Amsterdam, Rot terdam, Utrecht, Nijmegen en Breda. ,,In het Klimaatakkoord hadden we een ambitie voor 100.000 huizen benoemd. Dat kunnen we dus verdubbelen.'' Maar Norder is niet te spreken over het aanbod van de energie bedrijven. ,,Voorlopig is het ab soluut onvoldoende voor de overstap van gas naar een warm- tenet. De energiebedrijven wil len alleen op lokaal niveau om tafel met corporaties. Dat leidt tot ontzettend moeilijke onder handelingen. Onacceptabel.'' Volgens Gijs de Man, die na mens de energiebedrijven heeft onderhandeld over het Klimaat akkoord, is het niet mogelijk lan delijke prijsafspraken te maken. ,,Dat soort afspraken zijn verbo den'', reageert hij. ,,Daarnaast is elke locatie anders. Op de ene plek is het eenvoudiger om wo ningen op een warmtenet aan te sluiten dan op de andere plek.'' Vandaag wordt in de Tweede Kamer gepraat over het versneld van het gas af halen van huur huizen. at wat u in twintig jaar heeft opge bouwd gaan wij zorgvul dig afbre ken', staat in een dreigbrief die wegenbouwer Ben Timmermans uit Nieuw-Buinen vorige week in zijn brievenbus vond. 'En daar nemen wij alle tijd voor.' Gisteren maakte Timmermans, na dagen piekeren, in het Dagblad van het Noorden bekend zich terug te trekken uit de bouw van van wind molenpark Drentse Monden en Oostermoer. Hij zou 15 kilometer aan wegen aanleggen door het gebied, noodzakelijk voor de aanvoer van de loodzware masten en wieken. Een klus van 5 miljoen euro. Maar Tim mermans, gezinshoofd en werkgever van 150 man personeel, durft het niet meer aan. Vorige maand werd zijn bedrijf Avitec infra milieu namelijk ook al geraakt. Op een rotonde bij het sta tion van Delfzijl, die Avitec aanlegt, gooiden activisten kilo's asbest neer. Wie meebouwt aan het 'windcon- centratiekamp', staat op affiches die rond de dumpplaats zijn verspreid, zal 'asbest oogsten'. Het was niet de eerste asbestdumping in de regio die volgens de politie te linken is aan windmolenactivisten. Maar nu het eerste bedrijf is ge zwicht voor de bedreigingen van radicale actievoerders tegen wind- parken, is de maat vol. De politie Noord-Nederland heeft een Team Wie zich verrijkt aan de windparken verklaart zichzelf vogelvrij Grootschalige Opsporing opgetuigd met zo'n twintig rechercheurs die, ondersteund door pakweg vijftig agenten, de incidenten rond de aan leg van windparken gaan onderzoe ken. „Iedereen mag zijn mening over windparken hebben. Maar de straf bare feiten die nu worden gepleegd, GO Toeristen vertrappen massaal de bollenvelden in de bollen streek. Volgens kwekers wordt het steeds erger. Met een campagne willen ze proberen de velden mooi te houden. Simone van Zwienen Noordwijkerhout Toeristen maken een selfie. Ze letten daarbij even niet op de kwetsbare bloemen. Dat veroorzaakt schade. foto ap -Nicole van Lieshout, VVV Kijk op de site bij /video Simon Pennings legt uit wat mag in de velden Woningcorporaties vrezen dat het niet gaat lukken om zo'n 200.000 huurhuizen bin nen drie jaar van het gas af te halen. Daarvoor verlagen energiebedrijven de tarieven voor hun warmtenetten niet genoeg. Dat zegt Aedes, de koepel van corporaties. Peter Winterman Den Haag Radicaal Annemieke van Dongen Sander van Mersbergen Nieuw-Buinen -Tekst in dreigbrief SÉgÉiiÉiisëssÉsii fel 1 ïlffiflKTOgg^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8