Statenleden uitgezwaaid: kwinkslagen en kippenvel Waterschap lost kwestie Vogelweg op 8 ZEELAND ZELFMOORDPREVENTIE CRUCIALE ROL VOOR HUISARTSE Het aantal zelfmoorden ligt ten zuiden van de Westerschelde bijna twee keer zo hoog als in de rest van Zeeland. Het was reden voor Zeeland Zonder Zelfmoord (ZZZ) om de regio speciale aandacht te geven. donderdag 28 maart 2019 Goos Roeland, met 24 jaar het langst zittende Statenlid, kreeg gisteren van commissaris van de koning Han Polman het laatste woord tijdens de vergadering waarin afscheid was genomen van achttien volksvertegenwoordi gers. Na een lange reeks toespra- Humor kenmerkte vaak de bijdragen van Goos Roeland, door Polman betiteld als zijn 'rechterhand' ken, beklom hijhet spreekge stoelte, liet een betekenisvolle stilte vallen en peuterde een pa piertje uit zijn borstzak. ,,Ik heb maar een klein briefje", zei hij. ,,Ooit heb ik, in Meliskerke, aan de hand van zo'n briefje een uur ge sproken." Een grapje, want zo lang maakte hij het natuurlijk niet. Humor kenmerkte vaak de bijdragen van Roeland, door Polman betiteld als zijn 'rechterhand', omdat hij vice- voorzitter van de Staten was, waarin hij al sinds de vorige eeuw zitting had. Maar Roelands toe spraak was ook ernstig - over de noodzaak van verandering in de Staten - en emotioneel, toen hij het personeel bedankte en het voorbeeld noemde van een koffie juffrouw die zich over zijn tas ont fermde, tien jaar geleden, kort na dat zijn zoon was overleden. Dankwoorden Zo'n bijeenkomst was het, met veel terugkijken, veel dankwoor den, kwinkslagen en af en toe kip penvel. Roeland werd benoemd tot Lid in de orde van Oranje-Nas- sau, net als zijn fractiegenoot Ad Dorst, die sinds 2007 deel uit maakte van de Staten, en Ria Rijk- sen-Blok van de Christenunie. Zij is als raadslid van Kapelle en Sta tenlid weliswaar net geen twaalf jaar volksvertegenwoordiger ge weest - wat nodig is voor een lintje - maar Polman had de Kroon desondanks geadviseerd haar te onderscheiden. Behalve voor hen had Polman ook een persoonlijk woord voor Anton Geluk (CDA), Maarten Janssens (CDA), Kees Roelse (VVD), René Ruissen (VVD), Job de Visser (SGP), Sjaak Rijkse (SP), Ronald Viergever (SP), Ruud Haaze (PVV), Roland de Wit (PVV), Bayram Erbisim (PvdA), Anton van Haperen (PvdA), Carl Schoor (D66), Patricia van Veen- de Rechter (D66) en de afwezige Tobias van Gent (VVD) en Mark Faasse (Partij voor Zeeland/Zee land Lokaal). Geluk komt 'met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid' terug, zei Polman, als Jo Annes de Bat (CDA) weer gede puteerde wordt, waarna hij snel benadrukte daarmee geen poli tieke uitspraak te willen doen. Veel van de vertrekkers namen ook nog even het woord. De Wit zei dat de samenwerking in de Veel van de vertrekkers namen ook nog even het woord Staten hem gemotiveerd en geë motioneerd had. Hij vond het jammer afscheid te nemen van een 'mooie vriendenclub'. SP- fractievoorzitter Ger van Unen raakte ook een snaar, eerst met haar dankwoord aan Viergever en tenslotte met een interruptie op het laatste woord van Roeland. De SP en SGP staan in de Staten mis schien wel het verst van elkaar, zei ze, maar ze roemde de samenwer king met 'meneer Goos', die vol gens haar het afgelopen jaar nog keihard heeft gewerkt om de nieuwe Staten, die vandaag wor den geïnstalleerd, een goede start te geven. De cijfers van GGD Zeeland zijn helder. Tussen 2013 en 2018 lag het aantal zelfdo dingen in Zeeuws- Vlaanderen op zestien per 100.000 inwoners per jaar. Landelijk is dat getal elf en voor de rest van Zee land schommelt het de afgelopen jaren rond negen. ,,Waarom het aantal in Zeeuws- Vlaanderen nu zoveel hoger ligt?" Burgemeester van Hulst Jan-Frans Mulder moet als voorzitter van de stuurgroep Zeeland Zonder Zelf moord het antwoord schuldig blij ven. ,,Het zijn grote vraagtekens. Alsof mensen in Zeeuws-Vlaan- deren ongelukkiger zijn, maar dat is niet zo. Ga je verder zuidelijk, in België, dan liggen de cijfers nog hoger. Misschien is Zeeuws- Vlaanderen in die zin Vlaamser?" ,,Er liggen altijd meerdere facto ren aan ten grondslag", zegt Mi- scha Laeven, projectleidster van Zeeland Zonder Zelfmoord. ,,Het is nooit maar één probleem. Het is te complex." Ook Laeven weet niet waarom het probleem in Zeeuws- Vlaanderen groter is dan in de rest van Zeeland. ,,Er zijn altijd veel speelvelden. Relatieproblemen, werk of juist werkloosheid, het gevoel dat je overbodig bent, voor zover je weet. Er was een man die zelfmoord pleegde en op een briefje had ge schreven dat hij dacht op deze ma nier de problemen te verhelpen. Zo werkt het niet. De problemen zijn voor de achterblijvers die met vragen blijven zitten. Wat los je er mee op?" Zeeland Zonder Zelfmoord pro beert nu twee jaar het aantal zelf moorden omlaag te krijgen. Sinds 2017 lag de focus op Zeeuws- Vlaanderen. De komende twee jaar richt ZZZ de blik met name ook op Walche ren en de Oos- terschelderegio en op de risico groepen: LHBT'ers, jonge- Huisartsen die de familiesituatie van haver tot gort kennen zijn steeds zeldzamer - Jan-Frans Mulder ren tussen 12 en 18 en uitkerings gerechtigde mannen tussen 40 en 60. Een van de voornaamste doel stellingen voor ZZZ is praten over zelfmoord uit de taboesfeer halen. Het stellen van dé vraag: of men sen wel eens aan zelfmoord den ken. Het wordt te weinig uitge sproken. Daarnaast worden er zo genaamde gatekeepers opgeleid. Gatekeepers zijn mensen die in di rect contact staan met risicogroe pen. Jongerenwerkers, consulen ten werk&inkomen en politie agenten bijvoorbeeld. In Zeeuws-Vlaanderen hebben zeventien huisartsen in de eerste twee jaar van de campagne een speciale training gevolgd. Hierbij leerden ze suïcidale ge dachten beter te signa leren en hoe hier mee om te gaan. „Ook huis artsen moet geleerd wor den om dé vraag te durven stellen. Huisartsen die de fami liesituatie van haver tot gort ken nen worden steeds zeldzamer nu steeds meer praktijken worden in gevuld door steeds wisselende ge zichten. ,,We streven naar nul, al weten we dat dat niet realistisch is", erkent Mulder. De reconstructie zou vorig jaar no vember al plaatsvinden, maar werd op het laatste moment uitgesteld vanwege (een beperkte) overschrij ding van het budget. Ook de nieuwe datum, deze maand, bleek niet haalbaar te zijn, tot groot onge noegen van de gemeente Hulst en de dorpsraad. Camping De Vogel dreigde met een schadeclaim als het werk in het toeristenseizoen zou plaatsvinden. De kwestie leidde tot onmin in het dagelijks bestuur van het waterschap. Ver antwoordelijk bestuurder Rian de Feijter was faliekant tegen uitstel van het werk, omdat er toezeggin gen waren gedaan. Zij vond haar collega's tegenover zich. Gisteren benadrukte zij in het algemeen be stuur van het waterschap dat zij 'te leurgesteld' was en zich 'bescha digd' voelde. Het waterschapsbestuur nam Het waterschaps bestuur nam afscheid van 9 van de 30 leden verder afscheid van 9 van de 30 le den, die na de verkiezingen van vo rige week niet terugkeren. Van hen hebben Fons Dobbelaer (Water schapspartij Zeeuws-Vlaanderen) en Paul Weemaes de langste staat van dienst. Zij zaten respectievelijk 25 en 20 jaar in het bestuur van Scheldestromen en diens voorgan gers. Ook Jos Verdurmen (Water schapspartij Zeeuws-Vlaanderen), Gabri Hoek (VVD), Cees Verloop (SGP), Frans van Kollem (Water Natuurlijk), Fred Kalwij (50PLUS), Johan van der Wel (bedrijven) en Ralf Joosse (natuurterreinen) wer den uitgezwaaid. Van Bert de Smet (bedrijven), lid van het dagelijks bestuur, wordt later afscheid geno men. Hun opvolgers worden van avond in Terneuzen beëdigd. GO In het provinciehuis is gisteren afscheid genomen van achttien Statenleden. Van hen kregen Goos Roeland (SGP), Ad Dorst (SGP) en Ria Rijksen-Blok (CU) een lintje opgespeld. Ernst Jan Rozendaal Middelburg 'Zeeuws-Vlaminge zijn toch niet ongelukkiger' Guido van der Heijden Hulst De Vogelweg in Hengstdijk gaat in november alsnog op de schop. Daarmee lijkt het water schap een oplossing te hebben gevonden voor de netelige kwestie. Rolf Bosboom Middelburg Lintjes voor de vertrekkende Statenleden Ria Rijksen, Ad Dorst en Goos Roeland (vlnr). foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36