'Winkels Middelburg 's avonds langer open' II 1! 7 GEOCACHING EIGEN TRAIL In een boom klimmen, met een bootje varen of in een rioolbuis kruipen. Alles om de 'cache', een soort schat, te vinden. Het heet geocaching en Lucie Louws (39) uit Oostkapelle is er bezeten van. Met Pasen lanceert ze haar nieuwste eigen trail, in de vorm van een paasei, in en rond Kamperland. donderdag 28 maart 2019 Al weken is ze bezig om een route uit te zetten, vergunningen aan te vragen en vooral: om de gekste verstopplaatsen voor haar caches te verzinnen. Een uitgeholde wei- depaal, een doosje met daarop kunstgras en bloemetjes, een beeldje van een paashaasnoem het maar op. Maar, ssstt... het moet wel een beetje geheim blijven. ,,Dreuzels of muggles mogen de caches niet vinden", zegt Louws. Dat is de benaming die geocachers aan leken geven. Voor de leken: ge- ocaching is een vorm van schat- zoeken met behulp van een gps (global positioning system). Het gaat hierbij dan niet om kisten met gouden munten, maar om doosjes, filmkokertjes of andere houders waarin een papiertje of notitieboekje zit en soms een ver rassing. Elke cache heeft zijn eigen coördinaten, maar dat wil niet zeg gen dat je ze meteen vindt als je in de buurt bent. Dan is het speuren geblazen. Als je er een vindt, laat je je naam achter op de 'log' - het pa piertje - en stopt hem terug. Geheimzinnig Een paar jaar geleden zag Louws een man en een vrouw wat ge heimzinnigs doen toen ze met haar honden aan het wandelen was in natuurgebied Buiten Peke- linge bij Oostkapelle. ,,Ik zag ze iets tevoorschijn halen en weer weg- stoppen." Louws ging op onder zoek uit en vond een houten con tainertje met daarin een papiertje. Geocaching.com stond erop. Ze Dreuzels of muggles mogen de caches niet vinden zocht de site op en sindsdien is ze in de ban van het schatzoeken. ,,Het is een hobby waarin ik al mijn hobby's kan combineren. Ik maak graag banners op de computer, ik ben graag buiten en ik wandel graag." Ze rijdt professioneel paard en geeft les, maar een dag in de week houdt ze vrij. Dan gaat ze meestal met haar moeder op pad om caches te vinden. ,,We ver trekken soms al om vijf uur 's mor gens om bijvoorbeeld in België ca ches te gaan zoeken. Er liggen er miljoenen verspreid over de hele wereld, dus je kunt het overal doen." Wat er zo leuk aan is? ,,Je komt op plekken waarvan je niet wist dat ze bestonden." En dat vindt Louws net zo leuk aan geoca- chen in haar eigen omgeving. ,,Er liggen meer caches om je heen, dan je denkt." Zelf is ze actief - bij geocachers be kend onder de naam Lucieiio - in het aanvullen ervan. Louws heeft er bijvoorbeeld een bij haar huis hangen. Die heet De Zeeuwse Boe rin, wie hem vindt, snapt waarom. Ze heeft er ook een paar op Neeltje Jans verspreid, in het Veerse Bos en de Sint Laurense Weihoek. ,,Om- dat ik het leuk vind om mensen die gebieden te laten zien." Daarnaast daagt ze zichzelf uit met het ma ken van geo-art. Dat zijn trails in de vorm van een figuur. Ze heeft er al in de vorm van vier hoefijzers en een grote envelop. Met Pasen ver schijnt er een groot paasei op de gps-kaart voor geocaching. De paastrail is actief vanaf Eerste Paas dag en blijft in elk geval twee maanden liggen. Hij wordt zo'n 16 kilometer lang en bevat 62 caches. ,,Mensen zullen er zeker wel een uurtje of drie a vier over doen om alles te vinden." Daarmee hield Aalberts een groep van negentig ondernemers uit de binnenstad van Middelburg een spiegel voor. Ze zaten dinsdag avond in De Drvkkery om te praten over een duurzame toekomst voor (de binnenstad van) Middel- burg. ,,Als ik zaterdagmiddag in de stad loop is het om vijf uur nog druk, maar dan zie ik ook winke liers die hun borden al naar binnen halen. Dat is niet gastvrij." En het mag hé, benadrukte Aal- berts, de openingstijden staan het nu al toe. ,,Van maandag tot en met zaterdag mag iedereen van negen tot negen open zijn. Het beste is na tuurlijk als je dat collectief doet en niet individueel." De donderdagse koopavond is doodstil terwijl de zaterdagmiddag inderdaad veel drukker is, klonk vanuit de zaal. Anthony Burger van Chocolaterie Burger en Primera blijft sinds enige tijd op zaterdag een half uur langer open. ,,Dat geeft niet veel extra omzet, maar het is wel klantvriendelijker. En doen we het met zijn allen, dan zal de omzet wel stijgen." Toerisme Om nog een reden kan langer openblijven lucratief zijn. Harm IJ- ben van het Kenniscentrum Kust toerisme wees op de grote potentie van het toerisme. ,,Van de 2,4 mil joen mensen die in 2018 minstens één nacht in Zeeland sliepen, kwa men er 1,3 miljoen naar Walcheren. Dat is exclusief de dagtoeristen en de 115.000 mensen met een tweede woning. Die zitten allemaal om de hoek. En die komen vooral naar Middelburg om te eten, te winkelen en voor de mooie gebouwen." Bovendien slapen steeds meer toeristen in de binnenstad in ap partementen en B&B's. Henk Jobse Waarom gaan jullie om vijf uur al dicht terwijl er nog klanten zijn? van La Vaca verhuurt boven twee winkelpanden appartementen. ,,Die mensen gaan na vijf uur de stad in. Om te eten, maar ze willen ook winkelen." Mochten de ondernemers nog twijfelen, dan deed Hans van Tel lingen nog een duit in het zakje. ,,De koopavonden lopen terug. Ik pleit ervoor elke avond langer open te zijn", zei de specialist in winkel- centrumonderzoek. Hij schreef ook de boeken #watnoueindevanwinkels en Waarom stenen winkels winnen. Lokker In zijn peptalk maakte Van Tellin gen gehakt van webshops. ,,Die zijn bezig met een race naar de bodem en lijden verlies omdat alles goed koper moet. Gebruik een webshop als lokker naar j e eigen stenen win kel. Op internet kopen mensen al leen dat ene product, in de winkel kopen ze meer. Dat is het verschil tussen de korte kassabon en de lange kassabon." WA Lucie is in de ban van 'schatzoeken' Lucie Louws is gek op geocaching. foto dirkjan gjeltema Valeska Nastaly Oostkapelle -Lucie Louws Als Middelburgse winkeliers meer geld willen verdienen, moeten ze hun winkel langer openhouden. Die oproep komt niet van ondernemers zelf, maar juist van een politicus: wethou der van economie Johan Aal- berts. „Waarom gaan jullie om vijf uur al dicht terwijl er nog klanten zijn?" Maurits Sep Middelburg -Wethouder Johan Aalberts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35