c! Niet terug naar groene leugen PVV'er Van Dijk hoopt op restzetel in Senaat Reünie Bommen maken Essenvelt duurder 2 Vertrouw je op de techniek of op je gevoel? Daarin zit de spanning bij de bewoners van de Van de Perreflat in Middelburg-Zuid. ANGST VAN DE PERREFLAT donderdag 28 maart 2019 Commentaar Iosselvissers en natuurbeschermers worden nooit vrienden. Waar ze elkaar tegenkomen, ontstaan pro blemen. Zoals op de Waddenzee. Na een lange strijd sloten de overheid, de vissers en de natuurorganisaties jaren geleden een 'mosselconvenant'. Daarin werd vastgelegd hoe de vissers de Waddenzee mogen gebruiken. De bedoeling was, dat de bodemvisserij op mosselzaad langzaam plaats zou maken voor drijvende vanginstallaties. Daarmee werd een begin gemaakt. Dit convenant loopt volgend jaar af. Er komen nieuwe afspraken. Daarom steekt het de vissers dat er een groot onderzoek naar de onderwaternatuur is opgezet, waarbij zij niet zijn betrokken. De vissers vrezen dat zij van de Wadden moeten verdwijnen. Dus ze reageren fel. Misschien wel iets té fel. De reactie van de vissers doet denken aan de 'groene leu gen'. Dat was tien jaar geleden de term waarmee zij de natuur organisaties in een slecht daglicht plaatsten. Voor een derge lijke harde confrontatie is nu weinig aanleiding. Een groot en gedegen onderzoek naar de onderwaternatuur kan helemaal geen kwaad. Het is zelfs goed de vissers er buiten te laten. An ders sluipen er wellicht te vroeg economische motieven in. Ho pelijk zien de natuurorganisaties de keerzijde van deze aanpak. Als het onderzoek is afgerond, komt er een moment dat het belang van de vissers zeer zorgvuldig moet worden meegewo gen. Dan moet de balans worden gezocht tussen natuur en economie. Dan zijn de natuurclubs aan de beurt om zich koest te houden. Gedegen onderzoek naar onderwaternatuur Wadden kan helemaal geen kwaad Mocht Van Dijk inderdaad gekozen worden, dan wordt hij waarschijn lijk de enige Zeeuw in de Senaat. Of dat gebeurt hangt af van de leden van de vorige week gekozen Provin ciale Staten. Die kiezen op 27 mei de leden van de Eerste Kamer. Naar gelang het inwonertal weegt een stem uit een grote pro vincie zwaarder mee dan uit een provincie met minder inwoners. ALMANAK Dankzij de vasthoudendheid van enkele oud-leerlingen kwam het tot een reünie van die klas van de - toen nog - lagere school. De meesten hadden el kaar veertig jaar lang niet ge zien. Eenmaal ter plekke bleken ze weliswaar grijzer en wijzer te zijn geworden, maar in de kern Verder zijn er Statenleden die voor een provinciale partij zijn gekozen. Op welke landelijke partij zij zullen stemmen, is op voorhand niet ze ker. Dat maakt het lastig voorspel len naar welke partij restzetels zul len gaan. Peter van Dijk wordt mogelijk de enige Zeeuw in de Senaat Van Dijk, ook lid van de Zeeuwse Staten, kwam twee jaar geleden voor een derde keer in de Eerste Ka mer. Hij was in de periode 2011-2015 senator. In 2015 verving hij een paar maanden een PVV-Eerste Kamer lid die met bevallingsverlof was. Tip? redactie@pzc.nl nauwelijks veranderd. Gesprek ken werd opgepikt waar ze des tijds waren gestaakt. Iedereen waande zich weer even het kind van toen. Een van de vijftigers herkende zijn vriendje van des tijds, stapte op hem af en riep spontaan: ,,Hé, wanneer krijg ik nou die knikkers van je terug?" Vragen CU over oplaten ballonnen Helge Prinsen wint NL Award De filmmaakster zelf is in de Verenigde Staten. Haar documentaire is ge selecteerd voor Salem Film Fest, een festival vlak bij Boston. VLISSINGEN Scooterrijder gewond bij ongeval De liften in hun flat zijn weer zo goed als nieuw. Toch durven nogal wat bewoners van de Van de Perre- flat in Middelburg er niet meer in, nadat ze aan aantal keren opgeslo ten zaten. ,,Je hoort de kettingen rammelen en de schijven schuren, en een klap bij het neerkomen." De angst zit er goed in, zeggen Anneke Hartman en Monica Luy- ben van de bewonerscommissie. ,,We vertrouwen die liften niet meer. Mensen durven geen bood schappen meer te doen en zeggen afspraken buiten de deur af. Ik doe zelf soms een boodschap voor een ander en laat iemands hondje uit", vertelt Luyben. De twee dames durven nog wel, maar ze snappen de vrees bij hun buren goed. In een paar weken tijd begin dit jaar zat de lift met grote regelmaat vast. ,,De brandweer is vier of vijf keer gekomen om men sen te bevrijden", zegt Hartman. ,,En een liftbedrijfis ook een aantal keren geweest." Als nieuw Heel vervelend vindt Jan-Willem Smid van Woongoed Middelburg het dat de huurders de liften niet vertrouwen. ,,Want ze zijn echt wel veilig. We hebben ze laten renove ren en de vitale onderdelen laten vervangen. Ze zijn niet opgeknapt, eigenlijk zijn het weer nieuwe lif ten." De storingen waren er natuurlijk wel en die zorgden voor veel over last. ,,Het duurde een tijd voordat we de oorzaak hadden gevonden", verklaart Smid. ,,Dat duurde te lang." Maar goed, dat is de techniek. ,,We gaan echt iets doen aan dat ge voel van onveiligheid bij mensen." Woongoed heeft inmiddels een brief gestuurd aan de bewoners en zal in april ook met de bewoners commissie napraten om lessen te trekken voor de toekomst, zegt Smid. ,,Ik denk dat ook de commu nicatie beter had gekund." Sinds 3 maart ging het weer goed, maar afgelopen maandag was er Zo kun je toch niet met mensen omgaan? We zijn toch geen vee? toch weer een storing. En het mag dan technisch allemaal weer in orde zijn, de zorgen zijn niet weg, zeggen Hartman en Luyben. Het gaat hen immers om de leefbaar heid van de flat en de mensen die daar wonen: ouderen, minder vali den met rollators en scootmobielen die soms vier hoog wonen en niet via de trap kunnen. Dus blijft de vraag: ,,Hoe krijgen we bewoners weer zover dat ze wel de liften in durven?" Week binnen Mevrouw Tramper is afhankelijk van de lift. Ze is slecht ter been en kan daardoor niet met de trap. Voor haar heeft de overlast met de lift ef fect gehad op haar dagelijks leven. ,,Ik heb gehad dat ik een week bin- De bouw van nieuwbouwwijk Es- senvelt tussen Middelburg en Oost-Souburg valt vrijwel zeker honderdduizenden euro's duurder uit. De kans is namelijk erg groot dat daar niet ontplofte bommen uit de Tweede Wereldoorlog lig gen die eerst moeten worden weg gehaald. De bommen zijn daar neergeko men tijdens een bombardement op het vliegveld bij West-Souburg in augustus 1943. Het vliegveld lag aan de andere kant van het Kanaal door Walcheren, maar niet alle bommen vielen op het doelwit. Het bureau Expload heeft histo risch onderzoek gedaan en daaruit blijkt dat een groot deel van het ge bied 'verdacht' is, schrijft het col lege van burgemeester en wethou ders aan de gemeenteraad. Inmiddels is begonnen met het onderzoeken van de oppervlakte in Essenvelt naar sporen van bom men. Dat onderzoek is nog niet klaar. Toch houdt het gemeentebe stuur er rekening mee dat daarna nog dieper in de bodem gezocht moet worden. Dat kost veel geld en daar is tot nu toe geen rekening mee gehouden. Middelburg kan maximaal der tig procent van de kosten terug vragen bij het Rijk. Peter van Dijk (66) uit Katten- dijke heeft van de PVV de zesde plaats gekregen op de kandida tenlijst voor de Eerste Kamer. De PVV mag in elk geval reke nen op vijf zetels, maar Van Dijk hoopt dat zijn partij nog een restzetel in de wacht sleept. Theo Giele Middelburg VLISSINGEN Mogen in de gemeente Vlissingen nog ballonnen worden opgelaten, vraagt Coen van Dalen aan de burgemeesters en wet houders. Het gemeente raadslid van de Christen Unie wijst het college er op dat andere Zeeuwse gemeenten - Veere en Schouwen-Duiveland on langs - het oplaten van ballonnen intussen ver bieden. Aan argumenten om de zee aan plastic soep en zwerfvuil te be strijden en het gevaar voor dieren - die de bal lonnen opeten - mag Vlis singen niet voorbijgaan, vindt Van Dalen. Hij vraagt het college dan ook of het bereid is een verbod in te stellen. VLISSINGEN Helge Prinsen uit Vlissin gen heeft een NL Award van de regionale publieke omroepen gewonnen. Ze won de prijs in de cate gorie beste documen taire met Van verlies kun je niet betalen. Deze film gaat over de hoogbe jaarde groenteboer Adrie Trimpe uit Vlissingen. Omroep Zeeland, voor malig werkgever van Prinsen, zond de docu mentaire in. Een bestuurder van een scooter is gisteren in Vlissingen gewond ge raakt bij een aanrijding met een auto. De man is met spoed naar het zie kenhuis gebracht. Het ongeluk was rond 14.45 uur op de Paul Kruger- straat bij de Industrie weg. De scooterrijder kwam ten val en is met onbekend letsel met spoed naar een zieken huis gebracht. Van de bestuurder is een blaastest afgeno men waaruit bleek dat hij niet onder invloed reed. Rond 15.40 uur kon de weg weer wor den vrijgegeven. Liever de Koen Florusse en Maurits Sep Middelburg - Mevrouw Tramper Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30