Luuc Eisenga aan de slag als directeur bij NAC II potentie van WK clubteams 21 maakt positie van technisch directeur onhoudbaar donderdag 28 maart 2019 BREDA Luuc Eisenga en Tom van den Abbeele gaan de nieuwe directie van NAC Breda vormen. Eisenga treedt in dienst als algemeen directeur en Van den Abbeele wordt de nieuwe technisch directeur. Beiden beginnen in april aan hun nieuwe functie. De 46-jarige Eisenga tekent een contract voor onbepaalde tijd en gaat per 1 april aan de slag bij NAC, de huidige nummer 18 van de eredivisie. De club was na het vertrek van Justin Goetzee op zoek naar een nieuwe algemeen directeur. De functie werd op in terim-basis ingevuld door Nicole Edelenbos. Eind vorig jaar vertrok Eisenga bij sc Heerenveen. ,,Door de huidige sportieve si tuatie staan we met NAC voor een behoorlijke uitdaging. Ik kijk er naar uit om met iedereen de schouders eronder te zetten en sa men die uitdaging tot een succes te maken'', aldus Eisenga in een eerste reactie. ,,De komende peri ode is het direct zaak om de focus zowel op de korte als de lange ter mijn te leggen en daarin met diverse scenario's rekening te houden.'' Traditieclub Van den Abbeele begint op 15 april in Breda en hij tekent voor drie jaar. De 39-jarige Belg is momen teel technisch directeur bij de Bel gische club Sint-Truidense VV. In het verleden werkte de oud-voet baller bij de jeugdopleidingen van onder meer AA Gent en Club Brugge. De komende periode is het direct zaak om de focus op de korte en lange termijn te leggen „Uiteraard kende ik NAC al, aangezien ik het Nederlands voet bal ook op de voet volg. Het is een echte traditieclub met een enorme betrokkenheid van de supporters waar ik graag deel van uit wil maken. Ik ga het avontuur bij NAC vol overgave aan en hoop met mijn visie de stabiliteit terug te brengen binnen de club en ver der te bouwen aan het fundament dat er ligt", aldus Van den Ab- beele. Onlangs presenteerde de club al trainer Ruud Brood, die de club moet zien te behoeden voor de gradatie. NAC nam kort daarvoor afscheid van Mitchell van der Gaag. De hoofdtrainer, die daar voor een goede reputatie had op gebouwd, gooide zelf de hand doek na de 0-4 nederlaag op eigen veld tegen FC Utrecht. Na de och tendtraining deelde Van der Gaag mee dat hij was moegestreden en opstapte. Zijn opvolger Ruud Brood heeft inmiddels een andere technische staf samengesteld. Dat ging onder meer ten koste van assistent trainer Rob Penders, die telefo nisch kreeg te horen dat er voor hem de laatste acht duels geen plek meer was in de nieuwe tech nische staf. commissarissen achter Van Geel stonden. Maar ook De Jong moet hebben aangevoeld dat er óók in tern veel mensen hoopten op een aftocht van de technisch directeur. Dat de discussie vervolgens zich toespitste op de vraag of Van Geel wel of niet een goede technisch di recteur is, was eigenlijk een achter haalde. Veel criticasters waarderen uiteraard het feit dat Feyenoord in 2017 de titel pakte onder leiding van Van Geel, maar vonden het vooral tijd voor nieuw elan, voor frisheid. Woorden die Van Geel gisteren zelf ook letterlijk gebruikte. ,,De nega- tiviteit was te groot'', zegt Van Geel. ,,Dat heeft zijn weerslag op alles. Op stadionbezoek, op sfeer in het sta dion, op seizoenkaartenverkoop, op sponsoring, op sales. Als elke beslis- sing die ik zou nemen negatief wordt uitgelegd, is dat niet goed voor Feyenoord, Maar ook niet voor mij.'' Scouten De kritiek op technisch directeur Van Geel spitst zich toe op verschil lende punten. De nauwelijks crea tief te noemen manier van scouten waarbij het liefst zo min mogelijk over de landsgrenzen wordt geke ken naar nieuwe spelers. Vanaf het moment dat er weer geld te beste den was, bleven de voltreffers op aankoopgebied te vaak uit. Het feit dat de talenten van Feyenoord tus sen wal en schip zijn geraakt, om dat Van Geel weigert toe te treden tot de voetbalpiramide. Feyenoord is na de titel eerder achteruit gegaan dan vooruit, de ti tel van 2017 is niet verzilverd, is de wrange conclusie van de mensen die Van Geel wilden zien vertrek ken. ,,In de competitie is het onvol doende, we halen te weinig punten. Op dat vlak is het niet goed ge noeg'', zegt Van Geel, die bena drukte dat hij de steun voelde van directeur De Jong. Die leek ook liever geen afscheid te hebben genomen van technisch directeur Van Geel. ,,Jullie allen we ten hoe ik op Martin gesteld ben'', reageerde De Jong gisteren. De di recteur had meteen een boodschap voor de mensen die Van Geel wil den zien vertrekken, waaronder de Vrienden van Feyenoord. ,,De kri tiek is voor een deel buitengewoon onterecht.'' clubs. De enige die het niet willen, zijn de clubs net onder de absolute top. En de UEFA, vooral uit eigen belang.'' ,,Dit WK heeft zoveel commerci ële potentie, dat tal van clubs en bonden profiteren. Maar in plaats van dat te omarmen, wordt FIFA- baas Gianni Infantino weggezet als een soort Sepp Blatter, die al leen maar zijn zakken wil vullen. e Zaak dat dit geld goed verdeeld wordt. En niet alleen naar de grote clubs gaat Maar Gianni is juist een liefheb ber, die oog heeft voor de verhou dingen in het internationale voet bal. Ik geloof dat het nieuwe club- WK een enorm spektakel kan worden, terwijl het ook nog eens enorm veel geld kan genereren. Zaak wordt dat dit geld goed en solidair verdeeld wordt, en dus niet alleen maar naar de grote rijke clubs gaat, zoals bij de UEFA ge beurt.'' ,,Daar zei Van der Sar ook iets over, ja. Maar dat is toch flauwekul? Zo als de UEFA een overkoepelende bond is voor Europa, is de FIFA dat ,,Dat is onderwerp van gesprek, maar je moet denken aan bijvoor beeld de Champions League-fina listen van de vier voorgaande jaren en eventueel de winnaars van de Europa League. In eerste instantie was het idee om twaalf Europese clubs mee te laten doen, nu wil de UEFA liever acht Europese clubs, wat best wel raar is in mijn ogen.'' ,,Zeker, maar juist dat onderwerp staat nu eindelijk serieus op de agenda. Maar dat vind ik nou zo ironisch: juist de UEFA laat zich vaak gijzelen door de eliteclubs, die altijd maar méér geld willen. Bij de UEFA zijn ze bang voor de dreigementen dat er anders een af gesloten Super League gaat ko men, terwijl dat een onmogelijk te realiseren plan is. Wat dat be treft gaat de FIFA dat ge vecht hopelijk veel scherper aan. Het hele voetbal, alle confedera ties en veruit de meeste clubs, willen méér solidariteit." -Luuc Eisenga Luuc Eisenga, de nieuwe NAC-directeur. foto anp Waarom ergert je dit zo? De kritiek is ook dat de FIFA zich niet met clubs moet be moeien, maar met bonden. voor de wereld? Hoe zou de kwalificatie voor dat toernooi moeten verlopen? Snap je dat er weerstand is tegen het idee dat de eliteclubs zo al leen maar rijker worden? Marco van Basten. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21