Twee deskundigen vertellen hoe Succesverhalen zijn overtrokken Bestuurder van de 'banaan' WERK 18 VACATURE VAN DE WEEK Je brein op het werk Nu de dresscode op de werkvloer bij verschillende grote internationale bedrijven in korte tijd wordt aange past, rijst de vraag: wat dragen we wél naar ons werk? donderdag 28 maart 2019 mensen graag van me weten hoe ik een boek heb geschre ven. Vorig jaar kwam Ons feilbare denken op het werk uit. Natuurlijk zou ik die vraag willen beantwoor den, maar eigenlijk weet ik helemaal niet hoe moeilijk het is een boek te schrijven. Alles ging namelijk goed. Stel die vraag dus liever aan iemand die er al jaren mee worstelt. Wellicht denk je nu: ja, maar ik wil niet falen, ik wil winnen! Juist, en daarom moet je meer weten over falen. Laat me het uitleggen met een anekdote uit de Tweede Wereldoorlog. Een simpele gedachtesprong redde ontelbare levens. Wat was er aan de hand? Veel Amerikaanse bommen werpers keerden niet terug van hun missies, dus wilden de geallieerden de vliegtuigen extra pantseren. Ze kozen voor de romp en vleugels, omdat die onderdelen het vaakst beschadigd waren. Wiskundige Abraham Wald stelde echter voor juist de de len te pantseren die met wa ren geraakt, zoals de motor. Waarom? Omdat de vlieg tuigen die ze konden bekijken Stewardessen van de Britse maatschappij Virgin Atlantic hoeven geen make-up meer op en mogen een broek dra gen. Ook in de bankenwereld - die vaak als conservatief wordt gezien - zijn is de dresscode soepeler gewor den. Zo verplicht de Amerikaanse investeringsmaatschappij Goldman Sachs medewerkers niet langer om in pak te verschijnen. En de Duitse bank Frankfurter Sparkasse heeft zelfs een aantal ontwerpen voor gelegd aan de klant, die vervolgens mag kiezen in welke outfit hij of zij de bankmedewerker het liefst ziet verschijnen. Selma Duinkerken, eigenaar en ontwerper bij Tubino, een kleding merk voor zakenvrouwen, en Anne- Marie van Leggelo van Het Etiquette Bureau, vertellen hoe het hoort op de werkvloer anno 2019. Van Leggelo juicht het toe als bedrijven richt lijnen geven. ,,Je moet niet alleen zeggen dat iemand representatief gekleed dient te zijn. Het moet voor iedereen duidelijk zijn wat er wordt verwacht", zegt Van Leggelo. ,,Als je ergens een afspraak hebt en niet zeker weet wat de dresscode is, bel dan gewoon even. Je kunt beter op safe spelen." Twijfel je over de stropdas? Neem hem mee, dan kun je op de locatie bepalen wat je wilt. »Pak ,,Als iemand nog volledig in pak aan het werk is, met stropdas en klop pende kleuren, dan vind ik dat tegen woordig bijna clownesk. Ik zie zelfs dat in de corporate-wereld dat beeld steeds meer wordt doorbroken", zegt Duinkerken. Kleding is een manier om te laten zien wat je wilt uitstra len. Steeds vaker is dat: verzorgd, maar niet: stijf. ,,Als je een vergadering hebt, zie je je de andere deelnemers al van een paar meter afstand aankomen. In enkele seconden bepaalt de ander wie je bent. Die eerste indruk is heel belangrijk en daarna nog lastig te ver anderen." Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? dan toe alleen naar de eigen schappen van de winnaars. Deze denkfout heet de survi vorship bias. Ook nu nog heb ben we de neiging om te veel te kijken naar winnaars en de verliezers te vergeten. We pluizen levens van grootheden uit, op zoek naar een succesformule. En komen tot conclusies die misschien niet kloppen. Stop maar met je studie, want Mark Zuckerberg en Bill Gates hebben ook nooit een opleiding afgemaakt, roe pen goeroes. Maar ze vergeten te kijken naar de miljoenen 'verliezers': de mensen zonder diploma die geen Zuckerberg of Gates heten. Natuurlijk leed ik ook schade tijdens mijn schrijfmissie: er was een hittegolf die mijn hersenen tot moes sloeg. Niks fataals echter. Wil je een pro ject laten slagen? Luister naar de mensen die hun avontuur voortijdig zagen eindigen. Met hün ervaringen kun je je echt goed pantseren. 'winnaars' waren. Ze waren teruggekeerd zonder fatale schade. De neergestorte vliegtuigen hadden wellicht wel schade aan de motor. Bruine schoenen Van Leggelo weet wel waarom de dresscode op de werkvloer versoe pelt. ,,In periodes dat het economisch minder goed gaat, kleden mensen zich juist beter. Als er veel werkloos heid is, moet je je meer onderschei den op de arbeidsmarkt en hoe doe je dat? Met name door je presentatie. Nu het economisch goed gaat, wor den we allemaal een beetje toleran ter." Ze maakt een vergelijking met het theater. ,,Het was vroeger toch ondenkbaar dat je daar in je spijker broek heen ging? Dat gebeurt nu gewoon." Hetzelfde geldt volgens Van Leggelo op de werkvloer. Bruine 'Liever goed verzorgde benen dan een afgedragen panty' 'Volledig in pak egenwoordig willen In samenwerking met Nationale Vacaturebank Functieomschrijving Je bestuurt de boot voor wakeboarden, waterskiën en banaan- en funtube bij Beware Beach in Ouddorp. Wie wordt gezocht? Iemand die ervaring heeft met snelle boten en in het bezit is van een vaarbewijs. Wat levert het op? Het uurloon is zo'n 15 euro. Het is op oproepbasis. Voor een uitgebreidere omschrijving: nationalevacaturebank.nl/carriere/ persgroep MARLOE VAN DER SCHRIER De geallieerden keken tot -SELMA DUINKERKEN Gerbrand Bos (26), freelance theatermaker ,,Ik zou de dresscode bij mij op het werk omschrijven als 'een beetje vintage'. Veel tweedehandskleren dus. De outfit die ik vandaag aan heb, met sneakers en een jeans, vinden velen 'niet artistiek genoeg'. Een pak is niet geoorloofd. Op dit moment zijn Dr. Martens-schoenen helemaal hip." Belle van Roon (25), stewar dess bij KLM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18