Eerlijker internet of 'censuurfilter'? ECONOMIE 17 Nieuwe vastgoedkoning sluit deal donderdag 28 maart 2019 @RLOppenheimer Amerikaanse economie dan ooit te voren. En in Europa liet Mario Draghi, de president van de Euro pese Centrale Bank, weten dat de rente nog heel lang laag zal blijven. Ook in Europa lijkt de fut behoor lijk uit de economie. ,,De lage rente is een teken dat er weinig inflatie, dus weinig econo mische groei wordt verwacht'', zegt Corné van Zeijl, fondsmanager bij vermogensbeheerder Actiam. ,,In de VS wordt gerekend op een groei van 1,5 procent op jaarbasis. Dat is mager.'' Ook in Europa valt de groei tegen. „Italië zit al in een recessie en in Duitsland en in Frankrijk houdt het ook niet over'', zegt Erken. Een magere groei is vervelend, maar niet rampzalig voor beurs koersen. Een recessie kan wel roet in het eten gooien. De vraag is dus hoe groot die kans daarop is. Zowel Van Zeijl als Erken wijzen op het fenomeen van de inverse rente curve. In de VS is de korte rente ho ger dan de lange rente. Alle reces sies na de Tweede Wereldoorlog werden voorafgegaan door zo'n in verse rentecurve. Van Zeijl: ,,Maar dat betekent niet meteen dat er weer een recessie komt. Het is een van de brandsignalen, en er zijn er meer.'' Maar Van Zeijl ziet niet meteen reden voor een forse koersval van Met een harde brexit en een handelsoorlog tussen China en de VS kan alles anders zijn de aandelen. ,,Over de economische groei kun je moeilijk enthousiast zijn, maar ik zie geen recessie op korte termijn. En dan zijn de aande len niet te duur. Maar als er toch een harde brexit komt en daarbovenop een handelsoorlog tussen China en de VS, kan alles anders zijn.'' Erken voorziet in de tweede helft van 2020 een recessie in de VS. ,,Maar het zal wel een milde zijn, verwachten we. En daarna keert de groei terug. Europa zal er ook een tik van krijgen, maar ik denk niet dat hier ook een recessie komt.'' Als er toch een flinke recessie komt kunnen de centrale banken weinig meer doen. De ECB houdt de rente al onder nul en heeft de geldpers juist uitgezet. ,,De Fed heeft de rente wel verhoogd. Die kan de rente nog tien keer verlagen. Maar het is de vraag of dat vol doende munitie is om de groei weer aan te jagen'', zegt Erken. Van de overheid is ook niet veel te verwachten. ,,In de VS is al een be lastingverlaging doorgevoerd. Die kost al 1500 miljard dollar in tien jaar. In Zuid-Europa is ook niet veel te verwachten'', denkt Erken. ,,Al- leen Duitsland zou meer kunnen doen, maar daar zijn ze helemaal geobsedeerd door een sluitende be groting.'' Er is jaren over gebakkeleid, maar deze week stemde het Europees Parlement alsnog in met nieuwe, strengere regels voor het online auteursrecht. Het delen van YouTube- en Facebookfilmpjes zal er waarschijnlijk lastiger door worden. De oude copyrightregels stammen uit 2001 en waren vol gens muzikanten, vormgevers en uitgevers nodig aan herziening toe. Filmpjes en muziek die zij maakten werden onbetaald ge deeld via YouTube en Facebook, en dat zinde ze niet. Grote plat forms als Facebook, Google en YouTube kunnen eerdaags aan sprakelijk worden gesteld als ge bruikers auteursrechtelijk be schermde inhoud onderling delen. Dat betekent dat de makers nu wel beloond (moeten) worden voor hun werk dat online rond gaat. Onbetaald materiaal zal er hoogstwaarschijnlijk automa- tisch 'uitgefilterd' worden door de platforms. Zo kan een zelfge maakt filmpje met festivalfoto's en muziek straks zomaar geblok keerd worden, evenals populaire vlogs, instructiefilmpjes of grap pige memes en gifjes over pak weg Hollywoodsterren of een WK-wedstrijd, vrezen critici. Privacy-belangengroepen claimen dat het 'open internet' sneuvelt met deze nieuwe regels. Als foto's, filmpjes en andere posts eerst langs een digitale bal lotage moeten, dan worden de Googles en Facebooks van deze wereld alleen nog maar machti ger. Verschillende Nederlandse Europarlementariërs hebben om deze reden tegen het plan ge stemd. ,,Auteursrecht is belang rijk, maar het mag niet ten koste gaan van ons vrije internet!" twitterde VVD-Europarlementa- riër Caroline Nagtegaal. De EU-lidstaten moeten de regels eerst nog vertalen naar landelijke wetgeving en deze binnen twee jaar imple menteren. Overigens benadruk ken voorstanders van de nieuwe regels dat gifjes, memes en vlogs heus veilig zijn, omdat er uitzon deringen gemaakt worden voor 'aanhaling, kritiek, karikatuur, parodie of pastiche'. De Zweedse vastgoedbelegger Heimstaden neemt ruim 9500 Nederlandse huurwo ningen over van zijn Britse branchegenoot Round Hill. Met de deal is 1,4 miljard euro gemoeid. Heimstaden wordt hiermee de op twee na groot ste particuliere eigenaar van onroerend goed in Nederland. In oktober vorig jaar deed hij de eerste Nederlandse acqui sitie. Heimstaden vindt de Neder landse huurmarkt erg interes- sant. De Zweden wijzen in dat verband op het grote wo ningtekort en de mogelijk heid voor vastgoedbedrijven om de huur jaarlijks flink te verhogen. De nieuwe porte feuille bevat woningen ver spreid over het hele land, waarbij de Randstad wel het sterkst vertegenwoordigd is. De deal kan naar verwachting op 1 mei worden afgerond. Round Hill was een van de eerste buitenlandse investeer ders in onze huurmarkt. In mijn optiek gebruikt Elon Musk Twitter wel verstandig. Vluchten Southwest Airlines geannuleerd Luchtvaartmaatschappij Southwest Airlines groeit minder dan verwacht. Vooral de problematiek rond de Boe ing 737 MAX 8-toestellen, waarmee de Amerikaanse maatschappij voornamelijk vliegt, speelt het bedrijf par ten. De Boeings moeten aan de grond blijven nadat twee 737- toestellen recent zijn neergestort in de Javazee en in Ethiopië. In het eerste kwar taal van het jaar werden al 10.000 vluchten geannuleerd. GO -Corné van Zeijl, fondsmanager Kun je straks nog vrijelijk film pjes delen met je vrienden van een te gekke tv-serie, de nieuwste dansrage of een WK- blunder? Tegenstanders van de nieuwe Europese auteursre- gels zijn bang van niet. Economieredactie Brussel IWat houden de nieuwe regels in? 2 Waarom zijn de regels con troversieel? 3 Wanneer gaan de regels in? AMSTERDAM Robyn Denholm, de voorzitter van Tesla, neemt het op voor zijn voorganger, die via Twitter beursgevoelige informatie lekte. DALLAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17