Limburg schiet de wasbeer af 'Justitie leverde zelf ontlastend bewijs aan' NIEUWS 13 EU verbant rietjes en wattenstaafjes Maurice de Hond: nieuwe feiten op cd-rom donderdag 28 maart 2019 De provincie zegt deze beslissing te nemen omdat de wasbeer oprukt en gezondheidsrisico's en overlast veroorzaakt. De populatie groeit fors. Eind 2017 was er een eerste melding van een wasbeer met jongen. Vorig jaar waren er al zo'n honderd dieren. De wasbeer opvangen, zoals onder meer de Partij voor de Dieren wil, kan volgens de provincie niet: dat zou te duur en ineffectief zijn. Afschieten is de enige zinvolle optie, vindt de provincie, die daar mee hoopt te voorkomen dat de dieren zich definitief in Limburg vestigen. Deskundigen betwijfelen of dat lukt. Zij denken dat de wasbeer, die vanuit Duitsland oprukt, zal blijven terugkomen en dat Nederland zich daarmee beter kan verzoenen. De wasbeer komt van nature niet voor in Nederland. Nieuw bewijs zou in het voordeel zijn van Ernest Louwes, die is veroordeeld voor de moord op weduwe Wittenberg uit Deventer. Dat beweert opiniemaker Maurice de Hond. In de Deventer moordzaak is vol gens De Hond opnieuw bewijs ge vonden van vervalsingen door de technische recherche. Uit bestan den op een opgedoken cd-rom zou blijken dat vingerafdrukken zijn gewist, een bloedvlek is gevonden en uit een proces-verbaal cruciale passages zijn verwijderd. Volgens De Hond allemaal ontlastend ma teriaal voor Ernest Louwes. Hoog leraar rechtspsychologie Peter van Koppen, misdaadverslaggever Pe ter R. de Vries en advocaat Jan Vlug stellen dat het vermeende ontlas tende materiaal 'op zichzelf geen enkel bewijs levert dat Louwes on schuldig is. Onschuld Gisteren publiceerde opiniemaker Maurice Hond over documenten en foto's die zijn opgedoken in de Deventer moordzaak. Volgens De Hond, die al jaren heilig gelooft in de onschuld van Louwes, is daar mee opnieuw bewijs gevonden van vervalsingen door de toenma lige technische recherche in Raalte. Louwes' advocaat Geert- Jan Knoops beweert dat dit een 'nieuw licht werpt op de zaak', maar onthoudt zich van inhoude lijk commentaar. De aangevoerde bewijzen be staan uit ontlastende vingeraf drukken en een nieuwe slachtof ferfoto met ontlastende bloedvlek. Ook zou de blouse van de omge brachte weduwe Wittenberg uit Deventer niet volgens de geldende normen zijn veiliggesteld. Iets wat Louwes' advocaat Knoops al jaren probeert aan te tonen. De bestan den op de cd-rom herbergen ook een concept van het proces-verbaal over het rechercheonderzoek uit 1999. Er zouden grote verschillen te zien zijn tussen dat concept en het uiteindelijke proces-verbaal dat destijds aan het procesdossier werd toegevoegd. De informatie over het lemmet van het steekwapen dat 'ongeveer 2 centimeter' lang zou zijn, is in de definitieve variant van het verbaal geschrapt. Dat geldt ook voor de zin dat het moordwapen 'een afge broken of omgebogen punt had'. Het veronderstelde moordwapen was breder en de punt van het wa pen was nog intact. De recherchef oto's op de cd-rom zouden laten ten die op de cd-rom naar voren komen al lang bekend. ,,Ze zijn ir relevant voor de huidige zaak. Het OM heeft ook toegegeven dat er fouten zijn gemaakt in het onder zoek. Maar uiteindelijk is Louwes veroordeeld vanwege het dna dat op de blouse zat. Hoe komt dat dna op die blouse?'' De Vries Van Koppen zegt dat het feit dat de blouse niet volgens de geldende normen is veiliggesteld daar niets aan afdoet. ,,Als de advocaat-gene raal van de Hoge Raad goed na denkt, zal dit geen enkele invloed hebben op de herziening die nu loopt.'' Misdaadjournalist Peter R. de Vries sluit zich daar grotendeels bij aan. ,,Dit is op zichzelf niet ontlas tend. Je zou er vragen over kunnen stellen, maar voor mij is nog altijd duidelijk dat Louwes de dader is. Dit nieuws zal niets veranderen aan het feit dat het dna van Louwes op de blouse is gekomen.'' Dat in het proces fouten zijn ge maakt, is volgens De Vries geen re den om te twijfelen aan de juiste veroordeelde. ,,Ook een slecht on- derzoek kan leiden naar de juiste dader.'' Advocaat Jan Vlug, die 'de klus jesman' bijstond, een eerdere ver dachte in de moordzaak, vindt dat De Hond 'oude koeien uit de sloot haalt'. ,,Hij heeft het bijvoorbeeld over dat mes en de vingerafdruk ken, maar we weten al tien jaar dat dit het moordwapen niet was.'' Volgens Vlug is er wel een kans dat de bestanden reden geven nieuw onderzoek te doen. ,,Als daadwerkelijk fouten zijn ge maakt, moet de rechtbank daar op nieuw naar kijken.'' Meest omstreden De Deventer moordzaak is een van de langstlopende en meest om streden rechtszaken in de Neder landse geschiedenis. De fiscalist Ernest Louwes werd in 2004 ver oordeeld voor de de moord op zijn cliënt Jacqueline Wittenberg. In 2013 diende advocaat Geert- Jan Knoops een herzieningsver zoek in. Onderzoek om tot een be slissing te komen over een eventu ele heropening van de moordzaak, zit in de afrondende fase. die cd-rom stond zien dat er meerdere vingerafdruk ken op het mes zaten. De recher cheurs schrijven in hun rapport dat die vingerafdrukken er hele maal niet waren. Hoogleraar rechtspsychologie Peter van Koppen zegt dat niet te zwaar moet worden getild aan de documenten en foto's die nu zijn opgedoken. Van Koppen hield zich jarenlang bezig met de Deventer moordzaak. ,,Dit materiaal gaat al lemaal om het eerste proces en het bijbehorende belabberde politie onderzoek, maar zegt niets over de feiten waarop Louwes uiteindelijk is veroordeeld. Dat is namelijk zijn dna, dat op de blouse van Witten berg zat.'' Volgens Van Koppen zijn de fei- CD-ROM Politie en OM hadden geen idee dat dit materiaal op GO MAASTRICHT De provincie Lim burg heeft toestemming gegeven voor het afschieten van wasbe ren. De wasbeer rukt op in Lim burg. FOTO SHUTTERSTOCK BRUSSEL Plastic wegwerpar tikelen als rietjes, bestek, bor den, ballonstokjes en roer- en wattenstaafjes worden over ruim twee jaar verboden in de EU. Een grote meerderheid van het Europees Parlement (560 tegen 35) heeft het poli tieke akkoord hierover uit de cember gisteren goedge keurd. Onder de nieuwe regels moe ten producenten van sigaret- tenfilters, ballonnen en snoep- wikkels gaan meebetalen aan de opruim- en verwerkings kosten van zwerfafval. Dop pen mogen niet langer los van flessen komen en het gebruik van wegwerpbekers en fast- foodverpakkingen moet wor den teruggedrongen. De wetgeving verplicht ge scheiden inzameling van 90 procent van alle plastic fles sen tegen 2029. Vanaf 2025 moeten plastic flessen voor minstens 25 procent uit gere cycled materiaal bestaan, en vijf jaar later voor 30 procent. Stefan Keukenkamp Deventer -Maurice de Hond, opiniepeiler DEVENTER Justi tie leverde zelf 'het ontlastende bewijs' in de Deventer moordzaak. Dat zegt opiniemaker Maurice de Hond. Op een vrijgegeven cd-rom stond een aantal verborgen bestanden die kin derlijk eenvoudig waren te kraken door de verdediging van Ernest Louwes. Op dit moment lopen volgens de Hond verschillende onderzoeken naar de vermeende on schuld van Louwes. ,,Ten behoeve van die onderzoeken komt met enige re gelmaat informatie beschikbaar vanuit justitie", vertelt De Hond. De cd-rom kwam ook zo bij de verdediging. Door een aantal docu menten te kraken, ontdekte de verde diging volgens De Hond dat uit een proces-verbaal cru- ciale en ontlastende passages zijn ver wijderd. De Hond: „Politie en OM had den waarschijnlijk geen idee dat dit ontlastende materi aal op die cd-rom stond. Er is opzette lijk bewijs onthou den aan de verdedi ging, waarmee die een veel betere zaak had kunnen hebben. Sterker nog: hiermee was Louwes helemaal niet veroordeeld." Ernest Louwes verzet zich hevig als hij in 2004 twaalf jaar cel krijgt. FOTOSANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13