Amsterdammers krijgen 26 jaar cel voor vergismoord Ballet op muziek Rolling Stones 12 NIEUWS PROVINCIE FORMATIE Spannend: wiebelzetels Docent geeft zichzelf uit protest aan op 'kliklijn' FvD donderdag 28 maart 2019 Marciano D. (27) en Jerrel Z. (26) werden veroordeeld tot 10 en 7 jaar cel voor de poging het eigenlijke doelwit, Khalid H., twee dagen later alsnog te liquideren. In de Utrechtse wijk Overvecht werd Changachi (31) op 12 januari 2017 vermoord in de portiek van de flat waar hij met zijn gezin woonde. De rechtbank acht bewezen dat de twee Amsterdammers Changachi doodschoten, al was hij niet het ei genlijke doelwit. Het beoogde slachtoffer was vriend Khalid H., die in dezelfde flat woonde. Kroongetuige Nabil B. stelde na het horen over de liquidatie van zijn vriend Changachi: ,,Kut, dan is dat 100 procent een vergissing." De rechtbank noemde de moord een brute aanslag op een volstrekt kansloos slachtoffer. Het feit dat de schutters na de vergismoord direct begonnen met het plannen van een nieuwe moord wordt hun zwaar aangerekend. Chauffeur Een derde verantwoordelijke, Jus tin Jap Tjong, werd eind januari 2017 doodgeschoten. Hijwas de chauffeur van de vluchtwagen en heeft na de moord een belangrijke verklaring aan een anonieme ge tuige afgegeven. Twee dagen na de liquidatie op Changachi verijdelde de politie een nieuwe moord. Wederom stond een moordcommando klaar in de wijk, ditmaal om het daadwerke lijke doelwit Khalid H. alsnog te do den. H. had echter het vermoeden dat een nieuwe aanslag werd be raamd en schakelde de politie in. Die was snel aanwezig, waardoor de schutters op de vlucht sloegen. Na een wilde achtervolging over de snelweg werden uiteindelijk de Amsterdammers Marciano D. en Jerrel Z. ingerekend. Tijdens de vlucht werd een automatisch vuur wapen uit het raam gegooid. Net als de twee andere verdachten hebben zij altijd gezegd niks te maken heb ben met de liquidaties. Guyno O. en Ferrel T. worden ook veroordeeld voor betrokkenheid bij de tweede poging Khalid H. te do den. De moordenaars moeten ver der 323.000 euro smartengeld beta- t De rechtbank noemt de moord een brute aanslag op een kansloos slachtoffer len aan de weduwe van Changachi en zijn dochtertje. De vader van Hakim en Khalid H. moeten ook nog eens 10.000 euro krijgen. Kroongetuige Nabil B., die de vluchtauto regelde, wordt in een ander proces vervolgd. In ruil voor strafvermindering werkt hij mee met politie en justitie. Opdrachtgever voor de liquida ties is volgens Nabil B. de voort vluchtige Ridouan Taghi (41) uit Vianen en zijn kompaan Saïd Raz- zouki (46) uit Utrecht. In het on derzoek komt Taghi naar voren als de man achter verschillende moor den en moordpogingen. Er waren kennismakingsgesprek ken ('mijn naam is Johan'), er wa ren oproepen tot 'constructieve gesprekken' en zonder uitzonde ring hadden de verkozen Provinci ale Statenleden van Forum 'er heel veel zin in'. Na de verpletterende overwin ning van Forum voor Democratie bij de Provinciale Statenverkiezin gen doet de partij er alles aan lo kale besturen te vormen. Voorop staan Zuid-Holland, Flevoland en Noord-Holland, de plekken waar de partij de grootste werd. Om coalities te smeden werd VVD-kopstuk Hans Wiegel al ge vraagd om informateur te worden in Noord-Holland, net als oud-ha ventopman en KLM-baas Hans Smits voor Zuid-Holland. En gis teren liet de partij weten dat An- nemarie van Gaal, tv-persoonlijk- heid en ondernemer, de formatie in Flevoland gaat leiden. Inhoud Na de eerste kennismakingen wordt de komende dagen inhou delijk verder gesproken met an dere partijen om coalitiemogelijk heden af te tasten. Al kwam er, bij voorbeeld in Noord-Holland, al wel de klacht dat andere partijen niet goed weten wat Forum in hun provincie wil. Bij campagne bijeenkomsten en debatten bleef de lokale lijsttrekker weg. ,,Ik hoop dus snel meer te horen, want veel is nu nog onduidelijk,'' zegt Cees Loggen, lijsttrekker voor de VVD. Partijleider Thierry Baudet zei die klacht wel te begrijpen. De par tijcampagne was vooral geënt op hem en rechterhand Henk Otten, lijsttrekker in de Eerste Kamer. ,,Toch staan de lokale standpunten op de website.'' En volgens Baudet EERSTE KAMER kan er geen twijfel over bestaan: er moet 'constructief' gesproken gaan worden. ,,Wij snappen dat Nederland een coalitieland is en dat je dus op punten ook water bij de wijn moet doen'', aldus Baudet. Twee functies Opvallend is wel dat een groot aantal FvD'ers dat verkiesbaar was, een dubbelfunctie lijkt te gaan be kleden. In de Eerste Kamer, waar de partij dertien zetels gaat be machtigen, zijn vijf FvD'ers die ook in de Provinciale Staten een zetel mogen innemen. Dat mag - en de functies zijn deeltijdbanen. Twee van hen hebben een (luxe) probleem. Ze kunnen al rekenen op een zetel in de provincie én de Eerste Kamer, maar staan ook op de lijst voor de verkiezingen voor het Europese Parlement in mei. Zij moeten waarschijnlijk kiezen: een nationale functie en een Europese mag je niet combineren. FvD-kopstuk Annabel Nannin- ga spant de kroon. Ze zit in de ge meenteraad van Amsterdam, gaat nu in Noord-Holland de provincie in én zit straks in de Eerste Kamer. Dat mag. Van kritiek op zo veel dubbele petten wil ze niet weten. ,,Wat lief dat men zo bezorgd is over mijn werkdruk'', liet ze via Twitter weten. ,,Wees gerust, wij van FvD zijn dol op hard werken.'' S IMiï'M r** r?> LINKS ONDERWIJS GO (Drie)dubbele pet voor FvD'ers De rechtbank heeft 26 jaar cel straf opgelegd aan de Amster dammers Guyno O. (26) en Fer rel T. (32) voor het doodschieten van Hakim Changachi uit Utrecht. De moord was een ver gissing. Yelle Tieleman Utrecht Forum voor Democratie is op stoom met het formeren van besturen in de drie provincies waar de partij het grootst werd. Opvallend zijn de dubbelfunc ties: FvD-kopstuk Annabel Nan- ninga neemt zelfs drie banen voor haar rekening straks. Tobias den Hartog Den Haag Annabel Nanninga: ,,Wij zijn dol op hard werken.'' foto anp De coalitie van Rutte III loopt het risico nog een zetel te verliezen in de Eerste Kamer. Christenunie heeft namelijk een 'wiebelzetel'. Dat zit zo. Op 27 mei kiezen 570 Statenleden de Eerste Kamer. ChristenUnie kan dan drie zetels op eigen kracht halen, maar voor een vierde komt ze wat stemmen tekort. Volgens de huidige telling heeft de partij recht op een restzetel, maar dat kan ver anderen als andere partijen strategisch stemmen. Sta tenleden van bevriende par tijen moeten dus een handje willen helpen. Dat geldt ook voor de PvdA. De vraag is bij voorbeeld wat de Statenle den van Denk kiezen. Die partij haalde wel zetels in de provincie, maar niet in de Eerste Kamer. Ferrel T. met zijn advocaat (r) vorig jaar in de rechtbank. ill. anp SINT-PETERSBURG Een ballet op muziek van The Rolling Sto nes en onder choreo grafie van een balle rina-vriendin van Mick Jagger is deze week in Rusland in première gegaan. De 8 minuten durende Porte Rouge- show, geïnspireerd op de uitzinnige dansstijl van de Britse rockzan ger, kon rekenen op een volle zaal in het beroemde Mariinsky- theater in Sint-Peters burg. Jaggers vriendin Melanie Hamrick, een Amerikaanse danse- res, is de bedenker van de productie met de klassieke Stones- nummers Paint it Black, Sympathy for the Devil en She's a Rainbow. Mick Jagger (75) hielp bij het uitzoeken van de muziek. ARNHEM Mbo-docent Tommy Derksen (32) heeft zich vrijwillig 'aangegeven' bij een onderwijsmeldpunt van Forum voor Democratie. Die par tij riep op 12 maart leerlingen en andere be trokkenen in het onderwijs op om voorbeelden van linkse in doctrinatie te melden bij de par tij. Volgens Baudet wemelt het in het onderwijs van de linkse docenten en moet daar een einde aan komen. Derksen, docent op mbo-school Aventus in Deventer, vindt zo'n meldpunt laak baar en onaanvaardbaar. Het past volgens hem niet in een democratie. ,,De geschiede nis leert ons tot welke uitwassen het verklikken en intimideren gaan leiden.'' Hij zegt dat de vei ligheid in de klas en op scholen in het geding kan komen. In een open brief aan FvD komt hij met een 'eigen aangifte'. ,,Ik laat me niet intimideren of bang maken. Geen student hoeft mij ooit te verlinken bij welk meld punt dan ook of die druk te voe len.'' Ook andere docenten heb ben zichzelf gemeld, maar het bericht van Derksen is massaal gedeeld op sociale media.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12