9 woensdag 27 maart 2019 mier en vindt in de Franse president Georges Pompidou een geestver want. Samen spreken ze af dat de Britten bij de EEG komen. Maar dan breekt de hel los op het eiland. Veel politici voelen zich 'misleid, gefopt en bedrogen'. ,,Dit is het einde van duizend jaar onafhankelijkheid", zegt de conservatief Enoch Powell. ,,Hier ben ik geen parlementariër voor geworden." En een Labour-poli- ticus zegt dat hij onder geen beding wil dat Frans de voertaal wordt in Europa: ,,Non, merci beaucoup!" Er wordt zelfs gescholden in het parle ment! ('Bastard', naar het schijnt.) Heath zegt tegen Brussel dat hij de volmondige steun heeft van het volk, maar die heeft hij niet. Dat blijkt ook wel uit de vele demonstraties, waarin mensen slogans meedragen als 'Zeg nee tegen de interne markt' en 'No, nein, non!'. Omdat het parlement de afspraak nog moet goedkeuren, blij ven de tegenstanders hoop houden. Maar Heath weet het pleit toch te winnen door pro-Europese Labour- parlementariërs voor zijn karretje te spannen. Telkens als er gestemd moet worden, zijn er plots enkele mensen naar de bioscoop of een mu seum. Het resultaat: op 1 januari 1973 hoort het Verenigd Koninkrijk offici eel bij de EEG. Klaar nu? Nee, zeker niet. Later dat jaar breekt de oliecrisis uit, met sta kingen en energietekorten, waardoor de toch al impopulaire regering van Heath in zwaar weer terecht komt. Hij schrijft nieuwe verkiezingen uit, hoort dwarse partijgenoten de men- sen zelfs oproepen voor Labour te stemmen, en verliest. Labour wint, en de kleine Harold Wilson wordt premier. Hij besluit om het volk 'the last, final word' te geven over toetre ding tot de EEG. Er komt, jawel, een referendum, het allereerste in de Britse geschiedenis. Spannend? Wordt het spannend? Nee, niet echt. Dankzij een succesvolle campagne winnen de voorstanders het van de tegenstanders (67 tegen 33 procent). De bedragen die ermee gemoeid zijn, zijn bijna schattig, en spreken boek delen: het ja-kamp spendeert 1,5 mil joen pond, het nee-kamp slechts 133.000. De tegenstanders zullen die fout niet meer maken. Is het nu dan klaar? Nee, ook niet. Londen en Brussel blijven in de de cennia die volgen over van alles en nog wat ruziën. Over geld bijvoor beeld, als premier Thatcher vindt dat de Britten veel te veel betalen aan Brussel: ,,I want my money back!" Uit eindelijk krijgt ze in 1984 de contri butie met bijna de helft omlaag. Over wat - alweer - Thatcher 'de Europese superstaat' noemt: tijdens een toespraak in Brugge in 1988 zegt ze dat ze zich verraden voelt. Een economische unie is prima, vindt, ze maar de EEG mag onder geen beding een politieke unie worden. Ze zal zich 'met hand en tand' verzetten als de Britten macht moeten afstaan aan de Brusselse bureaucraten. Over de Europese Unie en de euro: de Britten zijn er wel bij als in 1992 in We zijn met Europa verbonden, maar meer nog met de rest van de wereld Maastricht de EU het levenslicht ziet, maar ze willen onder geen beding dat het woord 'federaal' in het akkoord komt. En ze willen alleen meedoen als ook wordt vastgelegd dat ze niet altijd mee hoeven doen. Vrijwel met een laten ze weten dat ze liever hun eigen pond houden in plaats van de nieuwe gezamenlijke munt, de euro. Over bevoegdheden van de EU: premier Gordon Brown is er in 2007 als enige leider niet bij als in Lissabon het verdrag wordt ondertekend dat de EU-structuur danig verandert. Zo wordt individuele landen op een aan tal gebieden hun vetostem ontno men en komt er een president van de Europese Raad. Brown tekent twee uur later, in z'n eentje, achter geslo ten deuren. Hij staat ook niet op de groepsfoto. Zelfs erkend euroscepti cus Nigel Farage noemt dit 'tenen krommend'. Over allerlei andere ergernissen: de arrogante bureaucraten (door nie mand gekozen) in Brussel, de verspil ling, het Europese Hof, de starheid, onzinnige regels (voor abnormale krommingen van bananen, bijvoor beeld). Niet altijd helemaal terecht, maar wel heel effectief in het wapen arsenaal van de EU-haters. En over het federalisme: premier David Ca meron leidt de Britten in 2009 uit de Europese Volkspartij, waarin ook het CDA zit, omdat die te Europees zou zijn. Ze zijn en blijven tegen een Eu ropa dat te veel invloed heeft op hun eigen politiek. Onder druk van de eu rosceptici in eigen land en eigen par tij besluit Cameron in 2016 een refe rendum uit te schrijven: laat de Brit ten maar zelf kiezen of ze in de EU willen blijven. Chaos Nu is het drie jaar later en het Ver enigd Koninkrijk staat op het punt de Europese Unie te verlaten. Het is een ongekende chaos op het eiland, maar uiteindelijk zien we niets wat ons zou kunnen verbazen. De Britten zijn, zoals al zo lang, tot op het bot verdeeld over hun houding ten aan zien van Europa. Beide kampen, Leave en Remain, gebruiken alle mid delen om hun gelijk te krijgen. Er is een referendum nodig om een door braak te forceren. Er is een premier die afspraken maakt waarvan het nog maar de vraag is of het parlement ze wil goedkeuren. De halsstarrige hou ding van Europa (,,Jullie willen weg, wij niet"; ,,Er is geen enkele ruimte meer voor onderhandelingen"; ,,Jul- lie hebben een tweede kans gekre gen, maar er komt geen derde") doet in Londen meer dan vaag denken aan de arrogantie van De Gaulle destijds. Sommige dingen veranderen blijk baar nooit. GO Britten en Europa: stugge relatie sinds de jaren 50 Margaret Thatcher in een demonstratie vóór Europa. Een demonstrant geeft aan dat de chaos de schuld is van voormalig premier David Cameron, die het brexitreferendum uitschreef. -Labour-leider Hugh Gaitskell in de jaren 60 T Kort na de toetreding tot Europa is er in een referendum over al dan niet in Europa blijven. Margaret Thatcher voert campagne voor het ja-kamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9