Rebellerend Lagerhuis neemt heft in handen 8 NIEUWS BREXIT DE TUSSENSTAND Wat is dat toch tussen Europa en de Britten? Een blik op de recente geschiedenis leert dat de huidige crisis niet uit de lucht komt vallen. woensdag 27 maart 2019 Vandaag nemen ze het heft in han den en proberen ze op eigen houtje uit te vinden welke vorm van brexit wel op een meerderheid kan rekenen in het Lagerhuis. In een poging een uitweg te vinden uit de politieke im passe worden er 'indicatieve stem mingen' gehouden over alternatieve brexitopties. Een ongekende situatie: normali ter heeft de regering controle over het programma, maar na een histori sche stemming maandagavond gre pen de rebellerende parlementariërs tijdelijk de macht. May moet van de zijlijn toekijken. De Britse premier probeerde de parlementaire coup nog tegen te houden door haar par tijgenoten maandag de opdracht te geven tegen het amendement te stemmen. Maar het vertrouwen in haar is zo laag, dat dertig conserva tieven hun orders negeerden en voor het amendement stemden, waar door het een meerderheid kreeg: 329 voor, 302 tegen. Douane-unie Lagerhuisleden hebben vandaag tot het eind van de middag om hun ge wenste brexitoptie op tafel te leggen. Verwacht wordt dat er in ieder geval meerdere vormen van een zachtere brexit worden voorgesteld, waarin de Britten een zeer nauwe relatie met de EU onderhouden. Dat kan bijvoorbeeld door in de interne markt of de douane-unie te blijven. Daarnaast kan een no deal-brexit zonder afspraken weer opduiken, net zoals de mogelijkheid van een tweede referendum. Misschien zal zelfs het volledig cancelen van de brexit op het stembiljet komen te staan. Rond 20.00 uur Nederlandse tijd zal worden gestemd over alle op- ties: ja of nee. In de eerste stem mingsronde mogen parlementariërs net zo veel opties aankruisen als ze willen. Zo hopen de initiatiefnemers een aantal scenario's over te houden. Daar zal dan waarschijnlijk op maan dag nog een finale stemmingsronde over worden gehouden. Op dit mo ment lijkt een vorm van een zachtere brexit de grootste kanshebber. Mocht het zover komen, dan is het onduidelijk wat er gebeurt. May heeft al gezegd dat ze zich niet ver plicht voelt om zich te houden aan de uitslag van deze niet-bindende indicatieve stemmingen als ze bot sen met haar eigen brexitvisie. Een zachtere brexit doet dat zonder twij fel: May wil absoluut niet in de in terne markt of de douane-unie blij ven. Toch zal de politieke druk om er iets mee te doen hoog zijn. Er gaan i De parlementariërs hebben besloten dat ze zelf aftasten voor welke brexitoplossing er een meerderheid is geruchten dat ze dan aan de nood rem trekt en zal proberen nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Dat be tekent ook dat ze een lang uitstel van de brexit moet vragen aan de EU, en dat de Britten ook meedoen aan de Europese Verkiezingen in maart. Een nachtmerriescenario voor de Britse premier, dus intussen pro beert ze uit alle macht de controle terug te krijgen. Ze blijft lobbyen voor haar eigen brexitdeal, maar veel succes heeft ze er niet mee. Een andere strategie zou zijn om het resultaat van de indicatieve stemmingen af te wachten om zo de druk te verhogen op de brexiteers. May hoopt dan dat de dreiging van een lang uitstel, nieuwe verkiezin gen of een zachtere brexit ze van me ning doet veranderen. Dat, in combi natie met de belofte dat ze snel ver trekt als premier, moet genoeg par lementariërs over de streep trekken op het allerlaatste moment toch nog voor de brexitdeal te stemmen. Het zou haar ultieme overwinning zijn. ee, dank u wel. NHet is eind jaren 50. De vraag is of Groot- Brittannië alstublieft bij de zojuist opge richte Europese Eco nomische Gemeenschap wil komen. Daar zitten dan al zes landen bij (Duitsland, Frankrijk, Italië en de Be nelux) die eerder verenigd waren in de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, maar deze samenwer king verder willen verdiepen, op naar een écht verenigd Europa, zonder oorlog. En ze willen heel graag dat die andere grote jongen uit de buurt ook meedoet. Maar helaas, die heeft daar geen zin. Zelfs toen Winston Churchill vlak na de Tweede Wereldoorlog pro beerde om zijn landgenoten warm te maken voor een Verenigde Staten van Europa, kreeg hij daar de handen niet voor op elkaar. ,,Het was alsof hij in het openbaar een scheet had gela ten", herinnert een politicus uit die tijd zich. Een paar jaar later, het is begin ja ren 60, krijgt de dan zittende Britse premier Harold Macmillan in de ga ten dat het zijn land wel eens heel veel geld kan gaan kosten als het blijft weigeren zich aan te sluiten bij de EEG. De zes gaan steeds meer sa menwerken, de Britten worden steeds meer buitengesloten. Nu zijn het de eilanders die toenadering zoe- Hun natuur, hun structuur, hun economie, alles is zo anders ken. Althans, een deel van hen. De Labourpartij, dan in de oppositie, spreekt er schande van. Hoezo willen wij bij Europa horen? Dat willen wij helemaal niet, zegt Labour-leider Hugh Gaitskell. ,,Wij hebben een an dere geschiedenis. Wij zijn met Eu ropa verbonden, maar nog veel meer met de rest van de wereld. Dit wordt het einde van een duizendjarige ge schiedenis." Britse Rijk Hij krijgt veel bijval, maar er is tege lijkertijd ontzetting. Er zijn namelijk ook Britten die zich realiseren dat de tijden van het Britse Rijk, dat rijk dat zo groot was dat zon er nooit onder ging, simpelweg voorbij zijn. ,,Dat ie mand nog altijd kan zeggen dat onze grenzen niet bij de Rijn liggen, maar ergens in de Himalaya is een vrese lijke schok", zegt Labour-politica Shirley Williams. Maar dan, in 1963, volgt er een min stens zo grote schok. Als Macmillan ondanks alle tegenwind in eigen land toch aanklopt bij de EEG, is het Frankrijk dat dwars ligt. En hoe! Pre sident Charles de Gaulle gaat er tij dens een legendarische persconfe rentie eens goed voor zitten. Min zaam legt hij uit wat er allemaal mis is met de 'insulaire' en 'maritieme' Britten. ,,Hun natuur, hun structuur, hun economie; alles is zo anders." Nee, dank u wel. Maar dan in het Frans. Als De Gaulle in 1970 sterft, probe ren de Britten het weer. De zeer pro- Europese Edward Heath is dan pre- GO Het geduld van het Britse parle ment met premier Theresa May is op. Haar pogingen de veel bekriti seerde brexitdeal door het parle ment te duwen mislukken keer op keer, waardoor een grote groep parlementariërs de tijd rijp acht een parlementaire revolutie te ontketenen. Suse van Kleef Londen De Britse premier May moet even vanaf de zijlijn toekijken. foto epa Mark van Assen Brussel - Charles de Gaulle, toenmalig president van Frankrijk, spreekt in 1963 zijn veto uit over de Britse toenadering 1973: Edward Heath ondertekent het verdrag waarmee Groot-Brittannië formeel toetreedt tot de Europese markt. M De toenmalige Britse premier Edward Heath toont in 1971 het contract met de Europese Gemeenschap. FOTO'S GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8