NYNKEDEJONG Rotterdam ziedend: Amsterdam pikt onze beroemde 'kapsalon' in meer groene energie, meer aanbieders, meer belasting meer redenen om te checken j independer experts in financieel inzicht 6 woensdag 27 maart 2019 Column Met een groot bord op de stoep wordt de caloriebom aangeprezen als 'Amsterdam speciality Real Kap salon'. „Zelfoverschatting van de hoofdstad!'', vindt hoogleraar stadshistorie Paul van de Laar die acht jaar geleden al riep dat de kap salon het cultureel erfgoed van de toekomst is. ,,Ik omarm de kapsalon als Rotterdams cultureel erfgoed. We moeten er trots op zijn!'' Dat de Amsterdammers deze Rotterdamse lekkernij nu als hün uitvinding zien, dat kan natuurlijk niet. ,,Als het uit de hand loopt, vind ik dat de Rijdende Rechter er uitspraak over moet doen. Amster dam is kansloos!'', grapt hij. Bij de Rotterdamse shoarmazaak El Aviva - uitvinder van de lekker nij - schiet de claim van de Amster dammers in het verkeerde keelgat. ,,Dit is heel erg zielig. Ik baal hier ontzettend van. Maar wat kan ik er verder aan doen? Ik heb geen patent op de kapsalon'', zegt ondernemer Dervis Bengü. Hij vindt de onder nemer van de Amsterdamse shoar mazaak 'een zielenpoot'. ,,Het is ongelofelijk dat je blijkbaar dingen moet verzinnen die niet waar zijn. De kapsalon is door ons uitgevon den. Dat weet toch iedereen?'' De Amsterdammer is zich van geen kwaad bewust. ,,Misschien kun je zeggen: de kapsalon komt uit Rot terdam, maar wij in Amsterdam maken het gerecht beter.'' Wat een ellende: orkaan Idai is niet media geniek genoeg Journaal. Ons land is te druk met vaderlandse politiek en aansla gen. Bram Vermeulen van het Journaal probeert ons bij te pra ten over een ramp, en wij vragen ons af wat die uil van Minerva nou eigenlijk betekende. Ik schrijf hier nu ook pas over, ter wijl het water al op 15 maart Mozambique verzwolg. Ja, Katrina, die maakte wel in druk. Maar dat was in Amerika, een land dat we zo goed kennen door de televisie, een land waar je misschien wel eens op vakantie bent geweest. Er zijn weinig Ne derlanders die net zoveel feeling bij Mozambique hebben. Die het op de wereldkaart kunnen aan wijzen. En dus belandt het nieuws halverwege het journaal. Het is het lot van de Niet Medi agenieke Ramp. Een ramp op onbekend terrein. Ergens in Afrika. Maar waar mensen wo nen die net zoals wij gewoon een huis hadden, en werk, en familie en vrienden. En die door het wa ter alles kwijt zijn geraakt. Wat kunnen zij eraan doen dat ze, vanuit Nederlands oogpunt, niet mediageniek genoeg zijn? 'We wilden aandacht besteden aan jullie ellende, maar Hans Wiegel wordt informateur in Zuid-Hol land, en dat is óók belangrijk.' Giro 7244. Voor al die niet-me- diagenieke mensen in dat verre, verre land. Je zult dezer dagen maar correspondent in Afrika zijn, om verslag te doen van de ravage die cycloon Idai heeft veroorzaakt. De situatie is er rampzalig. Zo'n 3000 vierkante kilometer land staat onder water. Hoeveel mensen zijn omgekomen door het wassende water, is niet dui delijk en zal waarschijnlijk ook nooit duidelijk worden. 483.000 mensen hebben geen dak meer boven hun hoofd. Duizenden Mozambikanen zijn van daken en uit bomen gehaald, mensen die daar al dagen zaten. Die overlevers moeten nu ge voed worden, maar ook die hulp komt heel erg moeilijk op gang. Zelfs de meest ervaren hulpver leners spreken over een ramp van ongekende omvang. Naast de verwoestingen in Mozambique hield Idai ook huis in Zimbabwe en Malawi. De journalisten ter plaatse maken telkens de verge lijking met orkaan Katrina, die in 2005 onder andere in New Orle ans enorme schade aanrichtte. De correspondenten schrijven het op, maken televisiereporta ges, maar de verhalen belanden ergens halverwege het Acht Uur Het zou een kleine stap in de ruimte zijn, maar een enorme sprong voorwaarts voor de gelijk heid tussen man en vrouw: voor het eerst in de geschiedenis zouden twee vrouwen samen een ruimtewandeling maken. Dat historische mo- ment gaat niet door: er zijn geen twee ruimte- pakken in de juiste maat. Nasa-astronaut Christina Koch (l) moet nu naar buiten met een man, Nick Hague. Collega Anne McClain moet maar uit het raam kijken. foto reuters @nynke Ramnzalia Een Amsterdamse grillroom- en shoarmazaak aan de Overtoom claimt dat de kapsalon (patat, shoarma, kaas en sla) een Am sterdamse uitvinding is. Rotter dam is woedend. Jorien de Wit Rotterdam II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6