Start eerste sportclub voor gehandicapten mm Feesten als in de jaren '90 nu ook in Zeeuws-Vlaanderen m 7 GRENSGEBIED BIJ SLUIS BEZWAREN Belgische windmolens ter grootte van de Euromast gaan mogelijk een stuk Zeeuws-Vlaams polderlandschap 'ontsieren'. Dat vrezen omwonen den, die in actie komen. In het gebied huizen ook beschermde diersoorten. JSÉ Sas van Gentse Westkade blijft voorlopig dicht woensdag 27 maart 2019 ie je die windmolens, daar in de verte?", wijst Paul Hermans vanaf zijn camping Polder- I zicht bij Sluis. ,,Die staan hier elf kilometer vandaan, bij Adegem." Die windturbines zijn 'slechts' 150 meter hoog, waar mee Paul wil aantonen dat wind molens van 180 meter hoog die nog veel dichterbij komen, een enorme impact gaan hebben op het open polderlandschap. En als er drie windmolens komen, is de stap naar een heel park zo gezet, vreest hij. Achtertuin Paul en Wilma Hermans van land schapscamping Polderzicht heb ben turbulente weken achter de rug. Ze hoorden pas 11 maart dat energieleverancier Aspiravi drie grote windmolens verspreid wil neerzetten. Ter hoogte van Lap- scheure en vlakbij de grens met Nederland, Paul wijst de grenspaal •.£**-- -v- aan. Dat betekent voor de familie Hermans dat de windmolens let terlijk bij hen in de achtertuin ko men te staan. Tot 30 maart kan er nog bezwaar worden gemaakt bij het college van burgemeester en schepenen van Damme. Het echtpaar kwam daarom snel in actie: omwonenden konden in gevulde bezwaarschriften bij hen afgeven en daar werd massaal ge hoor aan gegeven. Een dik pak van zo'n honderd bezwaarschriften is al ingediend, vertelt Paul. In totaal verwacht hij twee- a driehonderd bezwaarschriften tegen de komst van de windturbines van Neder landse zijde. En dan zijn de Belgi sche bezwaren nog niet eens mee geteld. Belgische buren begonnen ook een petitie en Paul ging overal langs: van de Sluise gemeenteraad en ondernemers tot stadsraden, landbouwers, campinggasten en andere omwonenden aan beide Bijna nergens kun je nog zo ver kijken als hier kanten van de grens. Ze zijn niet tegen duurzame energie, maar de komst van wind molens op die locatie zou rampza lig zijn, leggen Paul en Wilma uit. Niet alleen voor de gasten van de camping aan de Praatvlietweg, die hun uitzicht verliezen en mogelijk last krijgen van slagschaduw en geluidshinder. Paul en Wilma ma ken zich ook grote zorgen om het verdwijnen van het open land schap en de dieren. ,,Bijna nergens kun je nog zo ver kijken als hier", zegt Wilma. Vanaf de camping zie je Lapscheure liggen, de Damse Vaart en als het helder is, zie je Zeebrugge. Beschermde diersoorten Ook voor de natuur zijn de gevol gen groot. Vlakbij ligt Papenkreek, een natuurgebied en over de grens ligt het krekengebied in Lap- scheure. Helemaal aan het eind van de camping, vlakbij de grens, hebben Paul en Wilma een na- tuurgebied van 5,3 hectare inge richt. Dat stukje natuur werd aan gelegd ter compensatie van de komst van hun camping. De pa trijs, een bedreigde akkervogel, is er te vinden en ook de be schermde boomkikker. Ook kievi ten, kwikstaarten en ransuilen zit ten er graag. Zo'n 92 soorten vogels komen voor in het polderland schap, weet Paul. ,,Ik denk niet dat ze hier gaan blijven, als de wind molens komen." Het Sluise college beslist eind deze week of de ge meente Sluis ook bezwaar indient. In februari maakte de gemeente Terneuzen eenzelfde geval mee met Zelzate dat zonder de buurge meente in te lichten vergunning verleende om twee turbines vlak bij de grens te plaatsen. SAS VAN GENT De drukbere- den Westkade tussen Sas van Gent en Zelzate blijft ter hoogte van kunstmestbedrijf Rosier nog voor onbepaalde tijd afgesloten. De kans op verzakkingen is te groot, heeft de gemeente Ter- neuzen vastgesteld. Houten pa len onder de kade zijn aangetast. Onbekend is wanneer herstel plaatsvindt. De Westkade is al sinds 28 februari dicht. De gemeente Terneuzen houdt vrij dagochtend voor win keliers, horeca- en andere onder nemers een informatiebijeen komst in De Statie in Sas van Gent over de stand van zaken en de omleidingsroutes. SAS VAN GENT Na uitver kochte edities van 90's Night Vlissingen stapt de organisatie de Westerschelde over en or ganiseert de feesten nu ook in Zeeuws-Vlaanderen. Het vijfjarig bestaan van de Leutfabriek in Sas van Gent wordt aangegrepen om de eer ste Zeeuws-Vlaamse versie van het dance-evenement met jaren negentig-muziek neer te zetten. De organisatoren belo ven een XXL-versie met veel bekende artiesten van jaren geleden. Captain Jack, bekend van de gelijknamige hit, T- Spoon die met Sex on the beach een grote hit had en the Party Animals die bekend zijn door Have you ever been mellow, Aquarius en We like to party. Grote namen voor wie de jaren negentig heeft meegemaakt. DJ Fabian uit Terneuzen draait in Sas van Gent bijna een thuiswedstrijd. De Leutfabriek wordt voor de gelegenheid voorzien van een spectaculaire licht- en laser show. Tien leden is genoeg om mee te be ginnen, zegt Marc de Haas van Hulst voor Elkaar. ,,We gaan nog een weekje promoten en hopen er zo nog meer bij te krijgen." Volgende week woensdag, 3 april, begint de club in sportcentrum Vliegende Vaart in Terneuzen. Tus sen 16.00 en 17.00 uur spelen de le- den rolstoelbasketbal en biljart, on der leiding van professionele do centen. Een van de coaches is Mark Aalders, oud-speler van het Neder lands rolstoelbasketbalteam. Om de vijf weken wordt een andere sport beoefend. Ook dans, boogschieten, tennis en hockey staan op de plan ning. De sportvereniging is een ini tiatief van de drie gemeentelijke welzijnsinstellingen Porthos (Sluis), aan-z (Terneuzen) en Hulst voor Elkaar. De Lionsclub Zeeuws- Vlaanderen ondersteunt de vereni ging financieel. De club is in het le ven geroepen omdat gehandicap ten maar mondjesmaat aansluiting vinden bij reguliere Zeeuwse ver enigingen. VL Belgische windmolens 'rampzalig' Sophie Stockman Sluis - K> -V. .5». v-iV - mmm HhkptoI Vii-- Campinghouder Paul Hermans met zijn camping Polderzicht op de achtergrond. foto camile schelstraete -Wilma Hermans De Leutfabriek, Vlaanderen- plein Sas van Gent, 6 april, aanvang 21.00 uur. Kaarten zijn €22,50 en te bestellen via 90skassa.nl De eerste Zeeuws-Vlaamse sportvereniging voor gehandi capten kan volgende week van start gaan. Tijdens een kennis making hebben zich tien leden aangemeld. Bob Maes Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54