'Kop van Schouwen moet een stralingsluw gebied worden' II Winkeliers: Geen bezwaar meer fish-and-chips-zaak 7 UITWISSELING STADHUISMUSEUM ZIERIKZEE Het was niet de vaste speeldag van de Zierikzeese stadsbeiaardier. Toch ging het carillon gisteren even helemaal los. Dankzij studenten uit Rusland, die op toer zijn langs mooie beiaards en orgels. woensdag 27 maart 2019 Hij komt. Hij komt. Die lieve goede Sint. Voor wie een beetje scherp was: dat deuntje galmde gistermiddag door de Zierikzeese straten. Niet als Sinterklaasliedje, maar als compositie van Robert Schumann. Gespeeld op de bei aard van het Stadhuismuseum in Zierikzee, door studenten van de Staatsuniversiteit van Sint-Peters burg. Zij maken deze week een toer langs bijzondere beiaarden en orgels in Nederland en België. Een uitwisseling waarvoor de basis eeuwen geleden werd gelegd. Tsaar Peter de Grote haalde begin achttiende eeuw zes beiaarden naar Rusland: drie voor Moskou en drie voor Sint-Petersburg. Hoewel in de eeuwen daarna door allerlei omstandigheden de klad kwam in het beiaardierspel, bleef het eeu wenoude klokkenspel in de Pe- trus-en-Pauluskathedraal com pleet bewaard. ,,Met 35 klokken en een grote bronzen speeltrommel. Gegoten door Nicolaas Derc uit Hoorn. Dat hangt er nog allemaal. Maar ze hebben het klavier in de negentiende eeuw verwijderd, dus er kon niet meer met de hand ge speeld worden", vertelt Jo Haazen. Haazen is een befaamd Belgisch beiaardier. Jarenlang directeur van de Beiaardschool in Mechelen en nu als professor verbonden aan de beiaardafdeling van de Faculteit voor Kunsten in Sint-Petersburg. Hij nam in 2001 het voortouw om de beiaard in Sint-Petersburg via een internationaal project te ver nieuwen. ,,Dat was een succes. Naast clavecimbel en orgel is ook de beiaard op de universiteit inge voerd. De studenten moeten alle drie instrumenten bespelen." Klimmetje Niet met tegenzin, zoals blijkt na een klimmetje via de steile, smalle Ik wilde de beiaard bespelen. Punt. Het is natuurlijk een machtig instrument trappen naar de stadhuistoren. Hoewel ze eerder die dag achter het klavier van de beiaard in de Lieve-Vrouwetoren in Bergen op Zoom kropen, zijn de studenten in Zierikzee nog steeds niet te stop- pen. ,,Leuk hè? Ze zijn enorm gre tig'', lacht Meike Warmoeskerken, vrouw van de Zierikzeese stads- beiaardier Janno den Engelsman. Zelf is ze ook beiaardier, oud-stu dente van Haazen. Niet het meest voor de hand liggende instrument om je als jonge meid op te werpen, al was haar oom stadsbeiaardier in Bergen op Zoom. ,,Ik wilde de bei aard bespelen. Punt. Het is natuur lijk een machtig instrument. Dat vind ik nog steeds.'' Net als Irina Kozlova uit Sint- Petersburg, die haar bachelor en master haalde aan de Faculteit voor Kunsten. Ze is mee omdat ze overweegt carillondocente te wor den. ,,Het is bijzonder dit allemaal te zien." Haazen, die de trip orga niseert, vindt onderlinge uitwis seling superbelangrijk. Goede banden Veel Nederlandse beiaardiers heb ben in Sint-Petersburg het klavier beroerd; deze week doen zijn stu denten dat hier. ,,Zo komt het tot een uitwisseling hè. Dat is belang rijk. Vooral in een tijd als deze, als politici zo veel ruzie maken. Dan zijn er toch mensen die de goede banden en vriendschappen onder houden." ZIERIKZEE Twee van de drie winkeliers hebben hun be zwaren tegen Hooked Fish and Chips in Zierikzee laten varen. Al een hele poos zelfs. Ze wer ken nu 'heel goed samen' met de friet- en visbakkers. Net als de eigenaren van de winkel en het pand van Drie's Heren mode, maakten ook de eigena ren van modezaak Eva per Donna en Frituur De Dam twee jaar geleden bezwaar te gen de vestiging van de fish and-chips-zaak op de Mol. De één uit angst voor geur- en vuiloverlast, de ander uit on vrede over de foute wijze waarop de vergunning was verleend. ,,Ik ontdekte al gauw dat de eigenaren alles deden om geuroverlast tegen te gaan", zegt Eva ten Have van de modezaak. ,,Er is fijn con tact ontstaan; we werken sa men bij evenementen. Eigen lijk valt die overlast reuze mee." Leen van der Wekken van de frituur legt uit dat zijn bezwaar gericht was tegen de gemeente, die zich nu voor de rechter moet verantwoorden voor de vergunning. ,,Verder heb ik geen problemen met de zaak. Iedereen moet zijn bo terham verdienen, toch?'' De sG-technologie is belangrijk voor extreem hoge snelheid van computers en voor allerlei 'smart'- toepassingen. Rob van Lint uit Burgh-Haamstede streeft echter naar bewustwording van de moge lijke gevaren voor de gezondheid. Voor snelle mobiele verbindingen zijn zenders nodig. Die behoefte wordt met nieuwe technologische ontwikkelingen, als zelfrijdende au to's en virtual reality, alleen maar groter. De ontwikkeling van 5G is al in gang. Van Lint is daar zeer be zorgd over. Hij is een eenmansactie begonnen met als doel de Kop van Schouwen tot een zogeheten 'whitespot' te maken, ofwel tot stra- lingsluwe zone, zonder 5G. Hij stelde een pamflet op om zo veel mogelijk mensen bewust te maken van de schadelijke gevolgen van on natuurlijke straling. Daarmee wil hij voldoende steun verwerven voor zijn poging de aanleg van 5G binnen de grenzen van Burgh-Haamstede te weren. Deze steunbetuigingen hoopt hij te vergaren via: robvl344@gmail.com Bij de dorpsraadsbijeenkomst vo rige week overhandigde Van Lint het pamflet aan wethouder Jacque line van Burg. Volgens haar is het nog te vroeg voor een gemeentelijk standpunt in de kwestie. Ze bena drukt dat er met veel belangen reke ning gehouden dient te worden. ,,Dat 5G-netwerk is straks juist ook van belang voor de gezond heidszorg, zoals de aansturing van ambulances'', aldus de wethouder. Russische studenten op de beiaard Esme Soesman Zierikzee Het is proppen bij het klavier in de stadhuistoren. Links Irina Kozlova, rechts stadsbeiaardier Janno den -Meike Warmoeskerken, beiaardier Engelsman. foto ernesta verburg Rob van Lint (71) uit Burgh- Haamstede maakt zich zorgen. Grote zorgen. Hij is bang dat de vijfde generatie draadloze net werken (5G) gevaar oplevert voor de gezondheid. Daarom is hij een actie begonnen: hij wil van de Kop van Schouwen een stralingsluw gebied maken. Ali Pankow Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50