Ift Experiment met sinaasappelgeur in bajes zonder effect 4 Geplaagde Boeing 737 MAX 8 maakt noodlanding in Orlando Staatssecretaris Van Veldhoven geeft geen Het kabinet komt niet met extra geld over de brug om de frequente treinuitval en vele vertragingen op het flitsspoor HSL op te lossen. NS en ProRail moeten stoppen met klagen en de problemen eerst zelf aanpakken. woensdag 27 maart 2019 Een Boeing 737 MAX 8 van Southwest Airlines heeft gis teren een noodlanding ge maakt op het vliegveld van het Amerikaanse Orlando. Het toestel had alleen beman ningsleden aan boord die het toestel naar een andere lucht haven wilden vliegen waar het aan de grond zou worden gehouden. De Amerikaanse luchtvaart autoriteit FAA kwam met een verklaring over het incident. Kort na de start op het vlieg- veld van Orlando was sprake van een motorprobleem en keerde het toestel terug, aldus de FAA. Het toestel was on derweg naar Victorville. Toestellen van het type Boe ing 737 MAX 8 worden we reldwijd aan de grond gehou den na twee crashes in Indo nesië en Ethiopië. Volgens een zegsman van Southwest Airlines had de storing totaal niets te maken met de proble men waarvoor de Boeings aan de grond staan. We rusten niet tot er gerechtigheid is voor slachtoffers en nabestaanden van vlucht MH17 Topjes voor te blote zeemeerminnen Een Indonesisch pretpark heeft de ontblote boezem van enkele zeemeerminstand beelden gecensureerd, omdat de beelden niet aan 'oosterse waarden' voldeden. De beel den staan al jaren in Ancol Dreamland, een park in Jakarta waar bezoekers onder meer boottochten kunnen maken. Toch waren de ont blote borsten voor de eigena ren iets te pikant, waarna ze opdracht gaven om de beel den topjes aan te trekken. Op het moment dat staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Spoor) in deze krant haar toekomstvisie op de HSL-Zuid ontvouwt, ligt de IC Direct er weer eens uit. Het is toevallig net de dag dat de NS claimt de mysteri euze softwarebug in de locomotieven op het flitsspoor te hebben opgelost. Dat probleem leidde afgelopen driekwart jaar tot honderden stilval lende treinen tussen Amsterdam en de Belgische grens. De betrouwbaar heid van de snelle route kelderde daardoor naar een zeer magere 80 procent. Ruim onder het wette lijke minimum en beduidend lager dan het gewone spoornet. Zelf weigert de staatssecretaris daarom gelijk de vlag uit te hangen over het opgeloste softwarepro- bleem. ,,Het zou fantastisch nieuws voor de reiziger zijn als het inderdaad zo is. Reizigers merkten afgelopen tijd dat de betrouwbaarheid van de Gedetineerden van het Huis van Bewaring in Arnhem zijn bij wijze van experiment een week blootge steld aan een sinaasappelgeur. Doel van de proef was om het effect van de geur op de gemoedstoestand van gedetineerden te meten. Zeker één gedetineerde voelde zich als een proefkonijn behandeld en heeft een zaak aangespannen tegen de direc tie van het Huis van Bewaring. Het ging om onderzoek van een student psychologie van de Rad boud Universiteit in Nijmegen. Zij liep stage bij de Sense Company uit Tilburg. Dit bedrijf ontwikkelt geu ren en onderzoekt wat deze doen met het gevoel van mensen. Zo heeft de Brabantse onderneming onder meer proeven gedaan op een eerste-hulpafdeling van een zie kenhuis. Uit eigen waarneming bleek dat het verplegend personeel en artsen zich minder gestresst voelden en weer met plezier naar het werk gingen. De gedetineerden in Huis van Bewaring zijn niet van tevoren op de hoogte gesteld van het toedienen van de sinaasap pelgeur. ,,We heb ben de belangen vereniging van de gedetineer den, de Gedeco, op de hoogte ge bracht van het onderzoek. De gedetineerden wisten wel van het onderzoek naar de gemoedstoestand, maar waren niet op de hoogte van de geur. Voor objec tieve resultaten is pas na afloop gesproken over de sinaasappel geur", aldus een woord voerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De dienst benadrukt dat het om een niet-che- mische sub stantie ging, die onschadelijk is voor mens en dier. Een klacht van een gedetineerde over de gang van zaken is door de Commissie van Toezicht ongegrond verklaard. 'Ik begrijp dat het niet om chroom 6 ging, maar het is te absurd voor woorden om zo met ons om te gaan', schrijft de klager in een ingezonden brief in bajeskrant Bonjo. 'We hebben er niet voor gekozen om als laborato riumratten in de kooi onze straf uit te zitten.' De klagende gedetineerde is in hoger beroep gegaan bij Raad voor Strafrechtstoepassing en Jeugdbe scherming (RSJ). Deze zaak loopt nog. Het personeel in het Huis van Bewaring is volgens de DJI wel van te voren ingelicht. Het experiment met de sinaasappelgeur heeft geen significante gedragsverandering opgeleverd en krijgt daarom geen vervolg. EQUILA FLORIDA Stef Blok, minister van Buiten landse Zaken, reist naar Australië voor overleg over het onderzoek naar de daders. JAKARTA Altijd al gedroomd van wakker worden in een tequilavat? Bij Tequila, de Mexicaanse stad waar de populaire drank vandaan komt, kan dat. Een recreatieondernemer is er een park begonnen met huisjes in de vorm van vaten. foto afp 'NS en ProRail moeten leveren' Edwin van der Aa David Bremmer Het is alsof de duvel ermee speelt. Om het gemoed van gevange nen rustig te krijgen is meer nodig dan het verspreiden van sinaasappelgeurtje in de bajes. Dat blijkt uit een experiment in de Penitentiaire Inrichting Arn hem. De proef leverde wel een klacht op van een gedetineerde. Hij vond dat hij was behandeld als een laboratoriumrat in een kooi. Eric van der Vegt Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4