Gemeentehuis moet veiliger 6 'Precies waar gemeente weg wil aanleggen' In het kader van Nationale Boomfeestdag liet de gemeente Schouwen-Duiveland een groep schoolkinderen tientallen zeldzame elzenmeten omzagen. Precies waar de gewraakte tweede ontsluitingsweg moet komen. Wethouder Jacqueline van Burg (LSD) zegt dat het snoeien 'niets met de weg te maken heeft'. Elzenmeten zijn een stokoude cul tuurvorm, waarvan slechts nog plukjes bestaan op Schouwen-Dui veland en Goeree-Overflakkee. Het hout van de elzenmeten werd in het verleden als brandhout ge bruikt door de bakker en de smid in het dorp, en voor het vuur op een duintop als baken voor de scheep vaart. Zo hadden de eilanden eeu wenlang hun eigen energievoor ziening. Renesse heeft nog een paar rijen in de Dreef, bij het Transferium. Maar sinds zaterdag een aantal minder. Michiel Smit van Pension Grol zag hoe kinderen 'met zagen en snoeischaren de struiken te lijf gingen'. Hij stoof erop af, maar het was al te laat. ,,De struiken waren al om. Daar konden de kinderen en hun lerares natuurlijk niks aan doen. De locatie was hen aangewe zen door de gemeente en die had vi liisips- ook het materiaal verschaft." Boos is Smit wel op de gemeente. ,,Het hele eerste stuk is nu kaal. Dat ziet er niet uit. Er zijn meerdere rijen gerooid op het stuk waarvan de gemeente uitdrukkelijk heeft beloofd dat het groen zou blijven." Zijn schoonvader Peter van der Aart, de vorige eigenaar van het pension, is toevallig landschapseco- loog. Ook die is ontsteld over het hele gebeuren. ,,Deze boompjes worden eens in de acht jaar omge zaagd en als brandhout verkocht. Maar gezien de dunne twijgjes die aan de boompjes zaten, heeft men deze cyclus niet afgewacht. Dat is zeer kwalijk." Tweede ontsluitingsweg Van der Aart vermoedt dat de ge meente Schouwen-Duiveland de klas niet voor niets naar Renesse heeft laten komen. ,,Deze elzenme ten staan precies op de plek waar de gemeente de nieuwe weg wil aan leggen. Ik kan me niet voorstellen dat hier sprake is van toeval." De weerstand tegen het aanleg gen van een tweede ontsluitings- weg voor het Transferium is groot in Renesse. Bewoners van met name de Stoofweg, die nu al moeite hebben hun opritten op- en af te rijden, zien de toename van verkeer totaal niet zitten. Inmiddels begint ook de LSD te twijfelen aan de noodzaak van de weg. Maar wethouder Jacqueline van Burg (ook LSD) blijft overtuigd. ,,En dat snoeien heeft niks met die weg te maken. Absoluut niet. Wij laten kinderen elk jaar snoeien tij dens boomfeestdag. Het is alleen nu niet zo netjes gebeurd. Daarom heeft ons uitvoeringsbedrijf het nog even gefatsoeneerd. Hij lijkt nu een kaalslag, maar in de zomer staat het weer prachtig in bloei." Marcel Modde Zierikzee ,,Een verkeerde interpretatie van de regelgeving'', zo omschrijven bur gemeester en wethouders de man kementen. In overleg met de Veilig heidsregio Zeeland zijn maatrege len opgesteld om zo snel mogelijk weer in de pas te lopen met de wet telijke eisen. Daarbij gaat het vooral om vervanging van tussenwanden door brandwerende schotten en deuren. Het materiaal dat bij de nieuwbouw werd gebruikt, ver traagt het doorslaan van het vuur naar een andere ruimte met een half uur. Volgens de voorschriften voor een openbaar gebouw moet dat minimaal het dubbele zijn. De bouwkundige ingreep kan al leen in fases worden uitgevoerd. Tussentijds moet (zoals tot dusver) worden vertrouwd op de werking van de sprinklerinstallatie, zegt wethouder Jacqueline van Burg (Openbare Werken). ,,Het is ook weer niet zo dat wij de afgelopen 19 jaar in een volstrekt onveilige om geving hebben gewerkt en nog moeten werken. Waar het om gaat, is dat de situatie niet voldoet aan de De situatie voldoet niet aan de wettelijke eisen. Dat pakken we zo snel mogelijk aan wettelijke eisen. Dat gaan we zo snel mogelijk aanpakken." De noodzakelijke aanpassingen kosten de gemeente 330.0000 euro. Van Burg kan niet verklaren waarom de gebreken niet eerder zijn gesignaleerd. Ze heeft ook geen antwoord op de vraag of en hoe vaak de brandveiligheid van het ge meentehuis wordt gecontroleerd. Coalitieleider Robbert Lievense (LSD) vindt het wrang te constate ren dat de gemeente destijds niet direct lering heeft getrokken uit de ramp in het Volendamse café De Hemel. Bij die brand in de nieuw jaarsnacht van 2001 kwamen veer tien mensen om het leven en raak ten tweehonderd bezoekers ernstig gewond. De brand was aanleiding om de wettelijke eisen aan te scher pen en de controle op brandveilig heid van horeca-gelegenheden en openbare gebouwen op te voeren. ,,Dat nu uitgerekend de gemeente in eigen huis haar zaakjes niet op orde heeft, doet de beeldvorming geen goed'', aldus Lievense. Volgens Van Burg viel de bouw van het gemeentehuis in de over gangsperiode van strengere regel geving. Dat kan verklaren waarom niet de nieuwste brandwerende materialen zijn toegepast, aldus de wethouder. ,,Het verschilt ook per ruimte. In een afdeling waar het ar chief zit, is alles wel goed geregeld. Maar op de bovenste verdieping dan weer niet." IN DE REGIO Symposium Parkinson Bijeenkomst omscholing Filmavond in Kunstkamer MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 27 maart 2019 SD Woede over zagen zeldzame bomen Wendy Wagenmakers Renesse De afgezaagde elzenme ten. FOTO MICHIEL SMIT De brandveiligheid van het ge meentehuis in Zierikzee schiet ernstig tekort. Bij de bouw in 2001 zijn sprinklerinstallaties aangebracht. Aangenomen werd dat dit voldoende was. Maar de recente verbouwing van de begane grond en eerste verdieping bracht een reeks ge breken aan het licht. -Jacqueline van Burg, wethouder RENESSE Vandaag houdt de Stichting Nico Job Beije een minisym posium in het Dorpshuis in Re- nesse. De Stichting wil met deze dag zoveel mogelijk in formatie aanbieden omtrent de ziekte van Parkinson. Het programma, dat duurt van 12.00 tot 16.30 uur, is toe gankelijk voor men sen die beroepsma tig met Parkinson- patiënten te maken hebben, maar ook voor patiënten, mantelzorgers en andere belangstel- lenden. De toegang is gratis en aanmel den is niet nodig. ZIERIKZEE Lieselot Godzwaard van het Leerwerklo ket Zeeland geeft vandaag een bij eenkomst over de mogelijkheden van omscholing en bij scholing in Biblio theek Zierikzee. De bibliotheek wil hier mee werkzoeken den inspireren en in beweging zetten. De bijeenkomst telt mee als sollicitatie activiteit en een lid maatschap van de bibliotheek is niet nodig om deel te nemen. De bijeen komst is van 10.00 tot 12.00 uur. Aan melden kan via bi- bliotheekooster- schelde.nl/ werkzoekenden. SCHERPENISSE Vrijzinnigen Neder land afdeling Tho- len houdt vanavond een filmavond in Scherpenisse. De film Down to Earth wordt om 19.30 uur vertoond in de Kunstkamer, Laban Deurloostraat 28 te Scherpenisse. De kosten bedragen 10 euro per persoon. ZIERIKZEE Een schrijversontmoeting met een dikke plus. Schrijfsters Mayke Smit (links) en Alice Altink (moeder en dochter) kwamen gisteravond in de bibliotheek in Zierikzee om te vertellen over hun boek Van je moeder moetje het hebben, van je dochter kun je het krijgen'. De avond was een initiatief van de bibliotheek, Boekhandel De Vries en Dia- loognetwerk Schouwen-Duiveland. De bezoekers gingen in gesprek over het onderwerp moeder-dochter/zoon. Smit en Altink zorgden ook voor muziek. foto ernesta verburg BROUWERSHAVEN Pastorie Markt 9, 10.00 uur: Koffie ochtend; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 8.45 en 10.30 uur: Yoga door Jacque line Binnendijk, 14.00 uur: Ka- rateles voor kinderen; 20.00 uur: Badminton; Ichtus, 9.45 11.30 uur: Koffie inloop; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 9.30-12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu; ELLEMEET Dorpshuis, 9.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Biljartvereni ging Touché; 19.30 uur: Yoga- les door Ingrid Geers; KERKWERVE Dorpshuis, 13.30-16.30 uur: Schilderclub; NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30: Repetitie Muziekvereniging Con Amore, 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oosterhof, 13.30 uur: Koersbal, RENESSE Blikmuseum, 14.00-17.00 uur: Expositie de Zoete Zonde; Dorpshuis, 9.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30-20.45 uur: Yoga Jacque line Binnendijk; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljarten, 19.00-22.15 uur: Stijl danslessen; SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.15 uur: Yoga, 14.00-16.00 uur: Klepmiddag; ZIERIKZEE Bibliotheek, 14.00-15.00 uur: Taalcafé; Eilandzorg de Wieken, 10.00 uur: Samen koffiedrinken; Ge bouw de Driehoek, 8.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Gravsteen, 14.30 uur: Rondlei ding door de oudste gevange nis van Zeeland; 't Luitje Nieuwe Haven, 13.00 uur: Rondvaart zeehondensafari; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: In loop Breek de Week. MOEDER EN DOCHTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49